کد خبر: 577402 A

وزیر بهداشت خبر داد:

وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت گفت: دراین طرح 24 هزار تخت بیمارستانی ایجاد شده است و برای هر 2 هزار و 500 نفر حاشیه‌نشین پایگاه بهداشتی ایجاد شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن قاضی‌زاده هاشمی؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست اجرای حقوق شهروندی در نظام اداری گفت: در طرح تحول نظام سلامت برای بعضی از خدمات پوشش بیمه‌ای ایجاد شد. در گذشته هر از گاهی بیماران خاص به دلیل کمبود دارو یا پوشش ناقص بیمه‌ای تجمع می‌کردند اما در این چهار سال با چنین مسائلی مواجه نبودیم و کمبود دارو هم نداشتیم. البته همه خواسته‌های مردم در این حوزه برآورده نشده است. در مقایسه با شرایط گذشته توجه به حوزه سلامت بیشتر شده که این موضوع رضایت مردم را جلب کرده است.

او ادامه داد: حوزه آموزشی در گروه‌های پزشکی و تخصصی درطرح تحول سلامت با افزایش 30 درصدی ظرفیت روبرو بود. ما روابط دست و پاگیر در حوزه‌های مختلف مثل غذا و دارو را کسب کردیم البته هنوز مواردی از این دست وجود دارد که باید شناسایی و حذف شود.

هاشمی با اشاره به تغییر تعرفه‌ها در طرح تحول سلامت گفت: با اجرای طرح تحول سلامت وتغییر تعرفه‌ها توانستیم زیرمیزی را از بین ببریم و می‌توان گفت تعرفه‌ها نسبتاً واقعی شده‌اند. همچنین موضوع دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی در نقاط مرزی و دور افتاده مورد توجه قرار گرفت که کار سختی بود اما با کمک جامعه پزشکی و دولت انجام شد. بنابراین قدم‌های زیادی در این حوزه برداشته شده و فعالیت ها نمایشی نبوده‌اند.

وزیر بهداشت افزود: اگر این اقدامات نمایشی بود در حال حاضر اثری در روستاها و نقاط مرزی دیده نمی‌شد در حالی که امروز در سیستان وبلوچستان 570 پروژه در حال اجرا داریم و 6 هزار پروژه در سراسر کشور در حال اجرا هستند. همین موضوع نشان می دهد در حوزه سلامت به حقوق مردم توجه شده است.

او خاطرنشان کرد: دولت دوازدهم همین مسیر را ادامه می دهد و تلاش می کند علاوه بر ارائه خدمات اولیه احتیاجات مردم در حوزه خدمات ثانویه نیز رفع شود.

او ادامه داد: ما در این حوزه مشکلاتی هم داریم اما اعتراف به مشکلات به اصلاح آنها کمک کرده و متقاضیان خدمات را آرام می‌کند. زیرساخت‌ها در حوزه سلامت قدیمی است اما در حال اصلاح آن هستیم. همچنین در این حوزه مسئله ایجاد پرونده سلامت را پیش بردیم. باید توجه کرد که 80 درصد مرگ مردم ما به دلیل ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر است پس باید با آموزش استانداردهایی را رعایت کنیم تا مردم کمتر بیمار شوند.

وزیر بهداشت افزود: وزارت بهداشت از نظر شکلی خواسته‌های دولت را به نحو احسن انجام داده است به طوری که 11 مصداق و 69 تکلیف حقوق شهروندی در نظام اداری وزارت بهدا شت 270 راهنما را استخراج و ابلاغ کرده است. همچنین با راه‌اندازی سامانه 190 صدای مردم به گوش ما می‌رسد. این سامانه قرار است به صورت آنلاین هم فعالیت کند.

هاشمی درباره کاهش پرداختی‌ها از طرف مردم گفت: در آغاز طرح تحول سلامت میزان پرداخت از جیب مردم 58 درصد بود در حالی که در برنامه پنجم توسعه اعلام شده بود که پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت باید به 30 درصد برسد و به ازای هر یک درصد کاهش 700 میلیارد هزینه شود. امروز می‌بینیم که میزان پرداخت از جیب مردم با یک‌سوم این هزینه به 38 درصد کاهش یافته است و اگر دولت و مجلس به ما کمک کند می‌توانیم این روند را ادامه دهیم وگرنه باید همین میزان پرداختی را حفظ کنیم.

هاشمی با اشاره به توسعه زیرساخت های حوزه سلامت مانند تخت‌های بیمارستانی و آی‌سی‌یو اشاره کرد و گفت: در گذشته در پایتخت حتی یک تخت آی‌سی‌یو یا ان‌آی‌سی‌یو خالی نبود اما در حال حاضر این زیرساخت‌ها توسعه پیدا کرده‌اند و حتی در شهرهای مختلف دیده می‌شود.

وزیر بهداشت با اشاره به حقوق شهروندی گفت: باید برای رعایت حقوق شهروندان خودمان را به جای مردم بگذاریم و ببینیم اگر جای آنها بودیم از مسئولان چه خواسته‌ها و انتظاراتی داشتیم و باید این انتظارات به پرسنل نیز آموزش داده شود. اگر در حوزه‌ای مطابق با خواسته‌ها و انتظارات مردم با آنها برخورد نمی‌شود به این دلیل است که یا درست به آنها آموزش ندادیم یا در انتخاب‌مان اشتباه کردیم.

او افزود: متاسفانه در کشور قانون‌گریزی وجود دارد در صورتی که اجرای قانون آرامش ایجاد می کند و عدم اجرای آن باعث می‌شود که مردم احساس نارضایتی کنند بنابراین اگر قانون و نظم نباشد تبعیض افزایش پیدا می‌کند و مشکلات کشور بیشتر می‌شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: همه ما باید تلاش کنیم که تابع قانون باشیم در غیر این صورت هرکاری که انجام دهیم خلاف شرع است چرا که حق افراد را ضایع می‌کنیم و باعث پارتی‌بازی یا رانت می‌شویم. در عین حال به دلیل برخوردهای سلیقه‌ای نظم هم از بین می‌رود.

وزیر بهداشت گفت: قوه مقننه باید در اجرای قانونی که وضع کرده نظارت کند و قوه قضائیه هم باید عدالت را برقرار کند تا حق کسی ضایع نشود. مسئله حقوق شهروندی نباید به جلسه ختم شود باید در رفتارمان بروز داشته باشد. حقوق شهروندی مسئله‌ای است که به خاطرش انقلاب کردیم و حالا باید تلاش کنیم تا شرمنده نشویم.

وزیر بهداشت ادامه داد: طرح تحول نظام سلامت برای رعایت حقوق شهروندان بود زیرا دیدیم نتایجی مانند کاهش هزینه‌ها در حوزه سلامت، افزایش دسترسی به امکانات بهداشتی در مناطق محروم و حمایت از سلامت مردم را به دنبال دارد. اجرای این طرح اجرای اصل 29 قانون اساسی بود  به طوری که بعد از اجرای طرح 11 میلیون نفر بیمه شدند.

او خاطرنشان کرد: نظرسنجی‌ها نشان داده است حوزه سلامت مورد توجه مردم بوده و افزایش رضایتمندی آنها را به دنبال داشته است. در این سال‌ها 24 هزار تخت بیمارستانی ایجاد کردیم که این میزان یک‌چهارم تخت‌هایی است که در طول تاریخ جمهوری اسلامی ساخته شده است. همچنین 11 هزار متخصص و پزشک در مناطق محروم و دور افتاده مستقر شدند. به طوری که مناطق مختلف کشور از نظر برخورداری از پزشک عمومی و ماما به پوشش صددرصدی رسیده‌اند.

وزیر بهداشت با اشاره به واکسیناسیون و تامین دارو در روستاها گفت: با اجرای طرح تحول سلامت 5 هزار خانه و مرکز بهداشت ایجاد شده است.در عین حال باید توجه کرد که به دلیل مشکلاتی مانند خشکسالی و بروز جنگ تحمیلی شاهد مهاجرت مردم از روستاها به شهرها بودیم و در حال حاضر 11 میلیون حاشیه‌نشین در کشور وجود دارد. بر این اساس برای اولین بار برای هر دو هزار و 500 نفر در مناطق حاشیه شهر یک مراقب سلامت قرار داده و پایگاه بهداشتی ایجاد کرده‌ایم.

وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر