کد خبر: 104528 A

با حضور موافقان و مخالفن صورت گرفت:

چکیده: «پنجمین برنامه مناظره با موضوع بررسی مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در خصوص ارائه خدمات بیمه‌ای و در مانی تامین اجتماعی به بیمه شدگان دارای کمتر از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه عصر دیروز با حضور موافقان و مخالفان این طرح برگذار شد.».

پنجمین برنامه «مناظره» با موضوع بررسی مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در خصوص ارائه خدمات بیمه‌ای و درمانی تامین اجتماعی به بیمه شدگان دارای کمتر از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه، عصر دیروز با حضور موافقان و مخالفان این طرح برگزار شد.

به گزارش ایلنا، بر اساس این مصوبه مجلس که مورد ایراد شورای نگهبان قانون اساسی قرارگرفته است، بیمه‌شدگان در صورت داشتن شرایط سنی و تنها یک ماه سابقه پرداخت حق بیمه، امکان پرداخت مابه‌التفاوت حق بیمه ده ساله خود و بازنشستگی را پیدا می‌کنند.
با این مصوبه افراد با پرداخت کردن حداقل ۱۰ سال حق بیمه می‌توانند مانند سایر بازنشستگان و مستمری بگیران از مزایای خدمات درمانی رایگان استفاده کنند.

دیدگاه موافقان

در این برنامه محمدرضا پورابراهیمی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، رحمت اله حافظی، مدیر عامل اسبق سازمان تامین اجتماعی، حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری کشور به عنوان مخالفان این مصوبه و محمدحسین قربانی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و حسن کامران دستجردی، نماینده مردم اصفهان در مجلس به عنوان موافقان این مصوبه با یکدیگر به مناظره پرداختند.

حسن کامران و محمد حسین قربانی با بیان اینکه در شرایط کنونی بخش قابل توجهی از مردم ایران از دریافت خدمات بیمه‌های اجتماعی محروم هستند، افزودند: این وضعیت در شرایطی است که در سازمان تامین اجتماعی به ویزه شرکت سرمایه گزاری این سازمان(شستا) ریخ و پاش‌های مالی فروانی در حال انجام است.
مهمانان موافق یادآور شدند: مصوبه مجلس تنها به کارگران و بیمه شدگانی که برای استفاده از خدمات بیمه‌ای و درمانی سازمان با مشکل کمبود سابقه مواجه هستند امکان می‌دهد که با پرداخت نقدی بخشی از سابقه بتوانند از این حق قانونی بهره‌مند شوند.
این نمایندگان با اشاره به موافقت گسترده نمایندگان مجلس با تصویب این طرح از این طرح به عنوان مهم‌ترین دستاورد مجلس نهم در حمایت از دهک‌های پایین جامعه یاد کردند.
به اعتقاد موافقان در صورتی که جلوی ریخت پاش‌های موجود در سازمان تامین اجتماعی گرفته شود هیچ اشکالی از بابت تامین منابع متوجه سازمان تامین اجتماعی نخواهد بود.

دیدگاه مخالفان

مخالفان این مصوبه مجلس با تاکید براینکه طبق قانون اساسی برخوردرای از حمایت‌های بیمه‌های و اجتماعی حق مسلم تمام شهروندان ایران است، افزودند: مصوبه مورد نظر از آن جهت مورد ایراد است که در آن وضعیت منابع مالی نامعلوم است.
به گفته مخالفان سازمان تامین اجتماعی با محدودیتی که در تامین منابع خود دارد حتی در ارائه به بیمه شدگان کنونی خود با مشکل مواجه است.
از نظر آقایان صادقی، پورباقری و حافظی مجلس و دولت باید از محل منابع مالی به غیر از منابع مالی سازمان تایمن اجتماعی به افراد محروم خدمات اجتماعی را ارائه کند.
به باور موافقان چنانچه این قانون اجرا شود سازمان تامین اجتماعی به زودی حیت نمی‌تواند به بیمه شدگان کنونی خدمتی اراده کند.
این گروه از میهمانان همچنین بایادآوری اینکه سازمان تامین اجتماعی متعلق به بیمه شدگان و کارفرمیان است خواهان مداخله دولت در امور سازمان تامین اجتماعی شدند.

نظر مخاطبان

در آغاز این برنامه مجری برنامه از مخاطبان خواست تا بارسال پیامک در نظر خود را در مورد مصوبه مورد بحثاعلام کنند که در پایانبرنامه اعلام شد که بلغ بر ۸۸ درصد موافق این مصوبه بودند.

برنامه «مناظره» به تهیه کنندگی سعید نبی و با اجرای مرتضی حیدری عصر روز جمعه ۲۲ شهریور ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه الی ۱۹ از شبکه یک سیما نمایش داده می‌شود.

تامین اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر