کد خبر: 112264 A

ربیعی ضمن ارائه پیشنهادی به ILO:

چکیده: «ایران محو کار کودکان را به عنوان یک موضوع دینی و اخلاقی محسوب می‌کند و در این راه اهتمام کامل دارد. / سازمان بین‌المللی کار به عنوان یک اولویت در اجلاس آینده خود طرح جامعی در زمینه محو کار کودکان بررسی و ارائه دهد.»

در حاشیه سومین کنفرانس جهانی محو کار کودکان در برزیل، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با گاریبالدی آلوز، وزیر تامین اجتماعی برزیل دیدار و گفت‌وگو کرد و پیشنهاد تدوین طرح جامع درخصوص محو کار کودکان را به سازمان جهانی کار ارائه داد.

به گزارش دریافتی ایلنا، در دیدار «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشورمان با وزیر تامین اجتماعی برزیل، دو طرف توافق کردند تا طرح مطالعاتی مشترکی را برای بهره‌گیری از بهترین روشهای توسعه تامین اجتماعی به اجرا در آورند و کار‌شناسان دو کشور نیز جلسات کار‌شناسی مشترکی در این زمبنه برگزار کنند.

ربیعی در این دیدار به تشریح دیدگاههای دولت ایران پرداخت و گفت: ایران محو کار کودکان را به عنوان یک موضوع دینی و اخلاقی محسوب می‌کند و در این راه اهتمام کامل دارد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران کنوانسیون ۱۸۲ محو بد‌ترین اشکال کار کودک را تصویب و آئین نامه اجرایی آن را نیز ابلاغ کرده و به مرحله اجرا گذاشته است؛ بر این اساس سن کار در ایران حداقل ۱۵ سال است وبرای برخی مشاغل این سن ۱۸ سال تعیین شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: مطابق قوانین کار ایران، استفاده از کودکان در بیش از چهل شغل زیان‌آور ممنوع است و هرگونه استفاده از کودکان در کارهای خلاف شئون انسانی و یا بهره‌کشی از کودکان علاوه بر لزوم جبران خسارت با مجازاتهای سنگین روبروست.

وی گفت: برای محو کار کودکان نیازمند توانمندسازی بزرگسالان و رفع فقر هستیم.

ربیعی همچنین به اثرات سیاستهای توسعه‌طلبانه و نظامی‌گرایانه از قبیل سیاستهای سرکوبگرانه رژیم صهیونیستی در قبال کودکان فلسطینی اشاره کرد و آن را عاملی مخرب و منتهی به بروز پدیده فقر در میان مردم و کار کودک دانست.

وزیر تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد کرد: سازمان بین‌المللی کار به عنوان یک اولویت در اجلاس آینده خود طرح جامعی در زمینه محو کار کودکان بررسی و ارائه دهد.

کودکان کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر