کد خبر: 128227 A

یک فعال صنفی کارگران ساختمانی در قزوین:

چکیده: سازمان فنی و حرفه‌ای در قزوین از ابتدای سال ۸۸ تا به امروز، ۴۰ هزار کارت مهارت فنی در رشته‌های ساختمانی صادر کرده است در حالی که تعداد کارگران ساختمانی واقعی این استان، ۲۰ هزار نفر هم نمی‌شود.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی قزوین معتقد است رعایت نشدن استانداردهای تخصصی در صدور کارت مهارت به اختلال در شبکه بیمه کارگران صنعت ساختمان منجر شده است.

«بهمن قربانی» در این باره به ایلنا گفت: سازمان فنی و حرفه‌ای با نهادهای صنفی کارگران ساختمانی استان قزوین همکاری نمی‌کند و برای آموزش تخصص‌های مهارتی به متقاضیان، از تشکل‌های کارگری کمک نمی‌گیرد. این موضوع باعثشده است هنگام صدور کارت مهارت به استانداردهای تخصصی اهمیت داده نشود.

وی تصریح کرد: سازمان فنی و حرفه‌ای در قزوین از ابتدای سال ۸۸ تا به امروز، ۴۰ هزار کارت مهارت فنی در رشته‌های ساختمانی صادر کرده است؛ در حالی که تعداد کارگران ساختمانی واقعی این استان، ۲۰ هزار نفر هم نمی‌شود.

به گفته قربانی، اگر هنگام آموزش و صدور کارت مهارت در رشته‌های ساختمانی به استانداردهای تخصصی توجه می‌شد، ۲ برابر بیشتر از تعداد کارگران ساختمانی واقعی، کارت مهارت صادر نمی‌شد.

این فعال صنفی افزود: صدور بی رویه کارت مهارت با اختلال در شبکه بیمه کارگران صنعت ساختمان، زمینه سوء استفاده سودجویان را از سهمیه بیمه این قشر زحمتکش فراهم آورده است.

وی در ادامه با انتقاد از روند کند اجرای مصوبات قانونی و تاخیر دولت در پرداخت بودجه سهمیه بیمه کارگران ساختمانی بیان کرد: بیش از ۵ هزار کارگر ساختمانی در نوبت بیمه سازمان تامین اجتماعی قرار دارند و تنها ۲ هزار سهمیه بیمه در سال جاری به قزوین اختصاص داده شده که نصف آن هنوز اجرایی نشده است.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی قزوین در پایان با تاکید بر لزوم لغو سهمیه بندی بیمه کارگران ساختمانی، گفت: سهم حق بیمه کارگران نه از جیب دولت بلکه باید از جیب کارفرمایان پرداخت شود. اگر سهم حق بیمه کارگران از محل صدور پروانه‌های ساختمانی در شهرداری کسر شود معضل محدودیت سهمیه بیمه کارگران ساختمانی نیز حل می‌شود در غیر اینصورت بعید می‌دانم در آینده نزدیک این محدودیت برداشته شود.

بیمه کارگران ساختمانی کارگران ساختمانی کارگران قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر