کد خبر: 218965 A

یک فعال کارگری در قزوین:

«مراکز درمانی تامین اجتماعی از محل سال‌ها پرداخت حق بیمه کارگران احداثشده‌ است و بنابراین دولت نمی‌تواند از بیمه شدگان این سازمان توقع داشته باشد که از منابع این سازمان برای اجرای طرح بیمه شلامت استفاده شود».

یک فعال کارگری در قزوین در واکنش به تازه‌ترین اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر همکاری نکردن دستگاه‌های مسئول(وزارت کار وتامین اجتماعی) برای اجرای طرح تحول نظام سلامت، گفت: وزارت بهداشت به عنوان یکی از مقصران ناکارآمدی بیمه‌های درمان در کشور برای جبران عقب ماندگی خود، بدنبال دست اندازی به منابع صندوق تامین اجتماعی است.

«عید علی کریمی» دبیر خانه کارگر قزوین با اعلام این خبر به ایلنا گفت: مراکز درمانی تامین اجتماعی از محل سال‌ها پرداخت حق بیمه کارگران احداثشده‌ است و بنابراین دولت نمی‌تواند از بیمه شدگان این سازمان توقع داشته باشد که از منابع این سازمان برای اجرای طرح بیمه شلامت استفاده شود.

این فعال کارگری در ادامه افزود: واگذاری معاونت درمان سازمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تکرار سیاست شکست خورده‌ای است که برای مقطعی از سالهای قبل و بعد از انقلاب باعثناکارآمدی خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی شده بود.

به گفته کریمی، تلاش امروز وزیر بهداشت برای جداسازی مسئولیت اداره بخش درمانی سازمان تامین اجتماعی و ایجاد تردید در استقلال این سازمان در حالی است که وزارت بهداشت در تمامی این سال‌ها حتی یک ریال از منابع خود را در این مراکز هزینه نکرده است.

این فعال کارگری ادامه داد: اگر قرار است خدمات درمانی بصورت برابر و یکسان به همه شهروندان ارائه شود، پس چرا کارگران بیمه شده سازمان تامین اجتماعی بیشتر از دیگر شهروندانی که تحت عناوین مختلف از خدمات صندوق‌های درمانی کشوری، لشکری و روستایی استفاده می‌کنند حق بیمه پرداخت می‌کنند.

وی بابیان اینکه هزینه نگهداری و ارائه خدمات در این مراکز تا به امروز به اتکای حق بیمه‌های پرداخت شده کارگران تامین شده‌ است، افزود: اگر وزارت بهداشت واقعا نیت خیر دارند پس چرا در خصوص واگذاری سایر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی غیر دولتی به وزارت بهداشت تصمیم گیری نمی‌کنند.

کریمی یادآور شد: به موجب قانون برنامه توسعه، مالیکت و مدیریت مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی در اختیار دولت نیست و دولت به عنوان متولی سازمان بیمه سلامت تنها می‌تواند با حفظ استقلال مالی اداری سازمان تامین اجتماعی از امکانات درمانی این سازمان برای پیشبرد طرح بیمه سلامت خرید خدمت کند.

کارگران و سازمان تامبن اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر