کد خبر: 253506 A

«بصورت مشخص هزینه‌هایی که سازمان تامین اجتماعی بابت کادر پزشکی و نیروهای درمانی شاغل در موسسات ملکی سازمان تامین اجتماعی می‌شود باید طوری باشد که علاوه بر جبران خدمت کادر درمانی خواسته‌های بیمه شدگان مراجعه کننده به مراکز درمانی را نیز تامین کند شود».

جلسه سراسری اعضای کمیته بیمه و درمان خانه کارگر با مسئولان حوزه سلامت و درمان سازمان تامین اجتماعی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در این نشست «حسن صادقی» معاون امور شهرستان‌های تشکیلات خانه کارگر و رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: در یک سال گذشته مدیران سازمان تامین اجتماعی توانسته‌اند به نحو متقتضی فعالیت‌های این سازمان را به سامان کنند اما با این حال نمی‌توان گفت که عملکرد کنونی مدیران این سازمان رضایت‌بخش است.

وی در عین حال افزود: منکر بازگشت فعالیت‌های سازمان تامین اجتماعی به مسئولیت‌های پیشین نیستیم اما واقعیت این است کیفیت و کمیت خدمات بیمه‌ای و درمانی این سازمان هنوز با وضعیت ایده‌ال نسبی فاصله دارد؛ البته بخش قابل توجهی از مشکلات امروز سازمان تامین اجتماعی نتیجه عملکرد نادرست مدیران دولت گذشته است و بخش از تکالیف بحثبرانگیزی که به موجب قانون بیمه سلامت برای سازمان تامین اجتماعی اجرا شده است ناشی می‌شود.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با تاکید براینکه بطور مشخص سیا‌ست‌های حوزه درمان مستقیم، غیر مستقیم و پرداخت مستمری سازمان تامین اجتماعی نیازمند بازبینی جدی است؛ ادامه داد: در بحثدرمان مستقیم معتقدیم که باید کیفیت و کمیت خدمات درمانی مراکز ملکی سازمانتامین اجتماعی با هزینه‌ای که هم اکنون صرف کادر درمانی شاغل در این مراکز می‌شود همخوانی داشته باشد.

صادقی افزود: بصورت مشخص هزینه‌هایی که سازمان تامین اجتماعی بابت کادر پزشکی و نیروهای درمانی شاغل در موسسات ملکی سازمان تامین اجتماعی می‌شود باید طوری باشد که علاوه بر جبران خدمت کادر درمانی خواسته‌های بیمه شدگان مراجعه کننده به مراکز درمانی را نیز تامین کند شود.

وی افزود: اگر در خصوص هیچ اقدامی صورت نگیرد تنها بر توقع کادر درمانی افزوده می‌شود و در مقابل بیمه شدگان مجبور هستند تا برای تامین نیازهای درمانی خود به مراکز غیر ملکی بخش خصوصی مراجعه کنند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری همچنین در خصوص اصلاح خدمات درمانی غیر مستقیم سازمان تامین اجتماعی گفت: در حال حاضر هنوز مشاهده می‌کنیم که بیمه شدگان نیازمندی که برای درمان مراکز غیر ملکی مراجعه می‌کنند آنطور که باید نمی‌توانند از خدمات بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی استفاده کنند.

وی افزود: مجموع نواقص نظام کنونی حمایت‌های درمانی مستقیم و غیر مستقیم سازمان تامین اجتماعی باعثمی‌شود تا کیفیت خدمات این سازمان در نزد افکار عمومی به چالش کشیده شود در شرایطی که شاهد روی آوردن بخشی از جامعه کارگری به استفاده از خدمات بیمه تکمیلی هستیم این وضعیت به صلاح سازمان تامین اجتماعی نیست.

صادقی یادآور شد: اگر سازمان تامین اجتماعی نتواند نواقص موجود در خدمات درمانی خود را مرتفع کند در سالهای آینده شاهد کمرنگ شدن تمایل جامعه کارگری برای استفاده از خدمات سازمان تامین اجتماعی خواهیم بود و در مقابل شرکت‌های بیمه خصوصی و حتی همین سازمان بیمه سلامت که قصد دسترسی به منابع درمانی سازمان تامین اجتماعی را دارد به مدعیان اصلی این سازمان تبدیل خواهند شد.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در عین حال بر وضعیت نامناسب اقتصادی خانواده‌های کارگران بازنشسته تاکید کرد و گفت: هم اکنون ۵۵ درصد مستمری بگیران این سازمان معادل حداقل مستمری را دریافت می‌کنند و این مبلغ به‌قدری ناکافی است که بیشتر کارگران بازنشسته مجبور هستند تا برای تامین معاش خانواده‌های خود بازهم در بازار کار مشغول فعالیت شوند.

وی بایادآوری شرایطی که در مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی برای محاسبه مستمری‌های بازنشستگان پیش بینی شده‌است گفت: از آنجا که محاسبه مستمری کارگران بازنشسته تابعی از محاسبه مزد کارگران است و در حال حاضر میان مزد و هزینه‌های کارگران یک شکاف ۶۷ درصدی وجود دارد از مسئولان سازمان تامین اجتماعی انتظار داریم تا با همه توان خود موجبات افزایش واقعی مستمری‌های بیمه شدگان بازنشسته و از کار افتاده را فراهم کنند.

صادقی گفت: بصورت مشخص اگر ایرادهای موجود در خدمات بیمه ای و درمانی سازمان تامنی اجتماعی اصلاح نشود نمی توان از جامعه کارگران شاغل و بازنشسته بیمه شده این سازمان توقع داشت که در اعتراض به طرح‌هایی که باعثتضعیف این سازمان می‌شوند واکنش جدی نشان دهند.

کارگران و سازمان تامین اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر