کد خبر: 37211 A

پارلمان افغانستان:

تنش ها و اختلاف نظرها بر سر استیضاح وزرای افغانستان هنوز هم در پارلمان این کشور، یک چالش جدی فراروی کار این مجلس است.

تنش ها و اختلاف نظرها بر سر استیضاح وزرای افغانستان هنوز هم در پارلمان این کشور، یک چالش جدی فراروی کار این مجلس است.

به گزارش ایلنا به نقل از  آوا، این چالش از۲۰ روز قبل در پارلمان افغانستان به وجود آمده و جلسات بسیاری از این مجلس را به خود اختصاص داده است؛ اما بنابر تضادهای درون پارلمانی و جهت گیری های متفاوت بین اعضای پارلمان افغانستان، این مجلس، هنوز نتوانسته به یک تصمیم قاطع، دست پیدا کند.

بعد از بحث ها و گفتگوهای زیاد پیرامون این موضوع، چندی قبل شصت تن از اعضای پارلمان افغانستان از هیات اداری این مجلس خواستند که باید ۱۱ وزیری که مصرف بودجه انکشافی سال ۱۳۹۰ شان کمتراز ۵۰ درصد است، استیضاح شوند که براساس این پیشنهاد، این دسته از وزیران امروز دوشنبه (۲۵ جدی) به استیضاح کشانده شدند؛ اما برخلاف این تصمیم، حکومت افغانستان از فرستاندن ۴ وزیری که در سال ۱۳۹۰ به آن وزارتخانه وزیر نبودند، امتناع ورزید، که این تصمیم حکومت افغانستان خشم پارلمان این کشور را برانگیخت.

شماری از اعضای پارلمان افغانستان، این کار حکومت را خلاف قانون اساسی این کشور می‌دانند.

حفیظ منصور؛ یکی از اعضای پارلمان افغانستان در این رابطه گفت: ما از نتیجه‎ی پارلمان حمایت می کنیم، این حکومت افغانستان است که چهار وزیر را از استیضاح شدن بازداشته است که این کار حکومت افغانستان، غیرقانونی است.

در همین حال، تعدادی دیگر از اعضای پارلمان حاضر نشدن این چهار وزیر به پارلمان را بی احترامی به این مجلس می دانند.
لالی حمیدزی؛ یکی دیگر اعضای پارلمان افغانستان با بیان اینکه این چهار وزیر، تصمیم پارلمان را زیر پا نهاده اند، گفت: باید برای سلب صلاحیت این چهار وزیر، رای گیری صورت گیرد.

هرچند تعدادی از نمایندگان تاکید داشتند که ۷ وزیری که برای استیضاح حاضر شده اند، باید استیضاح شوند و چهار وزیر دیگربه کمیسیون نظارت بر طبق قانون اساسی معرفی شوند؛ اما عده زیادی با این نظر مخالفت کرده و خواهان استیضاح ۱۱ وزیر در یک فرم شدند.
در پایان جلسه امروز، بر اساس نتیجه‎ی نهایی، هفت وزیر حاضرشده به استیضاح دوباره رد شدند و پارلمان افغانستان تصمیم گرفت که باید ۱۱ وزیر در یک فرم استیضاح شوند.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر