کد خبر: 40501 A

مربی باید با مهره‌چینی مناسب و اقداماتی که در فاصله یک هفته مانده به مسابقه انجام می‌دهد تیم را در کمال آرامش قرار داده و در تصمیم‌گیری‌ها خوب فکر کند.

برای یک فوتبالیست یا یک مربی هر بازی لیگ حساسیت خاص خودش را دارد و تک تک بازی‌ها استرس‌زا بوده و فشار تماشاگر، صدا و سیما، مطبوعات و افکار عمومی سبب می‌شود تا این حساسیت‌ها دو چندان شود.

به گزارش ایلنا، در ادامه یادداشت پیروانی در فردانیوز آمده است: داربی نیز مانند سایر بازی‌های لیگ دارای حساسیت است. اما استرسی که بر هر یک از عوامل این مسابقه حاکم است با سایر مسابقات تفاوت دارد. از آنجایی که همه اهالی فوتبال برای داربی سرخابی‌ها اهمیت ویژه‌ای قائلند، استرس ناشی از این توجه ویژه به بازیکنان و کادر فنی دو تیم نیز وارد می‌شود.

از سوی دیگر مشکلاتی که از قدیم در رقابت این دو تیم وجود داشته و کری‌خوانی‌ها و درگیری‌ها و حواشی بسیاری که در تک تک بازی‌های استقلال و پرسپولیس وجود داشته موجب شده است تا بعد از گذشت نزدیک به نیم قرن، همچنان رقابت بین این دو تیم پر استرس و تنش‌زا باشد.

در این بین، بازیکنان اگر در بند حاشیه‌ها قرار بگیرند در داخل زمین دچار مشکل خواهند شد. بازیکن باید این آمادگی را داشته باشد که روی موج هوادار قرار نگیرد. یعنی نسبت به احساساتی که از سوی تماشاگران به زمین منتقل می‌شود بی‌تفاوت باشند.

مربیان هم ممکن است مانند بازیکنان، گاهی اوقات اسیر این حاشیه‌ها شوند. اما کار مربی با بازیکنان تفاوت دارد و اگر یک مربی دچار شتابزدگی و دستپاچگی شود، کل تیم اسیر این مسئله خواهند شد.

مربی باید با مهره‌چینی مناسب و اقداماتی که در فاصله یک هفته مانده به مسابقه انجام می‌دهد تیم را در کمال آرامش قرار داده و در تصمیم‌گیری‌ها خوب فکر کند.

اما در کل همه آنهایی که داربی را تجربه کرده‌اند، می‌دانند که این استرس، یک هیجان کاذب است که بعد از بازی از بین می‌رود. کسانی که در داربی با تجربه‌تر هستند و تعداد بازی‌های بیشتری را انجام داده‌اند، کمتر اسیر این هیجان کاذب می‌شوند و آنهایی که کم تجربه‌تر هستند اغلب اسیر این حاشیه می‌شوند.

تاثیرات برد و باخت در این مسابقه نیز تا هفته بعد از این رقابت روی تک تک عوامل بازی تاثیر گذار خواهد بود. باخت در کل تلخ است، چه برسد به اینکه در بازی داربی باشد. معمولا بازیکنان تعصبی‌تر تیم بیشتر از سایرین از شکست تیم ضربه می‌خورند و این شکست تا هفته‌ها روی آنها تاثیر گذار است.

از سوی دیگر یک مربی نیز در صورت باخت در داربی باید فشار مدیریت و هواداران را تحمل کند. اگر نتایج هفته‌های قبل از داربی نیز بد بوده باشد مربی بعد از باخت در داربی باید حتی خود را برای برکناری آماده کند.

مسابقه روز جمعه نیز حساسیت‌های خاص خودش را دارد. اما هر تیمی که بتواند بهتر بر استرس یا همان هیجان کاذب فائق آید برتری این مسابقه را کسب خواهد کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر