کد خبر: 43342 A

مرکز پژوهش‌های مجلس یکی از راهکارهای واقعی برای کاهش قیمت مسکن در شهری همچون تهران را تغییر نظام سنتی ساخت و ساز و به کارگیری روش‌های نوین صنعتی سازی مسکن در داخل شهرها عنوان کرده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس یکی از راهکارهای واقعی برای کاهش قیمت مسکن در شهری همچون تهران را تغییر نظام سنتی ساخت و ساز و به کارگیری روش‌های نوین صنعتی سازی مسکن در داخل شهرها عنوان کرده است.

به گزارش ایلنا، همچنین در بخشی از گزارش «دنیای اقتصاد» آمده است: بررسی‌های این مرکز نشان می‌دهد که تولید قطعات پیش‌ساخته آپارتمان‌ در کارخانه و مونتاژ آن در محل حداقل پنج مزیت برای بازار مسکن به همراه دارد و قیمت تمام شده را 30 درصد کاهش می‌دهد. هم اکنون به رغم راه‌اندازی 25 کارخانه در این حوزه، به دلیل مقاومت انبوه‌سازان و بساز و بفروش‌ها نیمی از ظرفیت تولید این کارخانه‌ها بدون مشتری است.

اقدامی که دولت سه سال پیش در شروع ساخت‌وسازهای مسکن‌ مهر در «بیرون شهرها»، برای افزایش سرعت ساخت و کاهش دوره انتظار بهره‌برداری از واحدهای مسکونی انجام داد، هم‌اکنون مورد توجه مرکز پژوهش‌های مجلس قرار گرفته طوریکه این مرکز یکی از راهکارهای واقعی برای کاهش قیمت مسکن در شهری همچون تهران را تغییر نظام سنتی ساخت‌وساز و به کارگیری روش‌های نوین صنعتی‌سازی مسکن در داخل شهرها عنوان کرده است.

در اواخر دولت اول محمود احمدی‌نژاد ناکامی در تحقق وعده ساخت 5. 1 میلیون مسکن‌مهر، به مصوبه‌ای در هیات‌دولت منجر شد که به موجب آن وزارت صنایع وقت و بانک‌مرکزی ماموریت پیدا کردند از سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی برای احداث 30 کارخانه تولید قطعات پیش‌ساخته مسکن و راه‌اندازی خطوط صنعتی‌سازی آپارتمان‌، حمایت مالی و فنی به عمل بیاورند. این مصوبه مدتی بعد کامل شد و ماموریت احداث 300 کارخانه در کل کشور را ابلاغ کرد.

اما اکنون به‌رغم راه‌اندازی حداقل 25 کارخانه صنعتی‌سازی مسکن، صاحبان این کارخانه‌ها برای فروش محصول و خدمات به بازار ساخت‌وساز، با کم‌محلی از سوی انبوه‌سازان و سرمایه‌گذاران ساختمانی روبه‌رو شده‌اند، طوری که نیمی از ظرفیت این کارخانه‌ها هنوز به کار گرفته نشده و خالی مانده است. صنعتی‌سازی مسکن در سال‌های اخیر عملا فقط در پروژه‌های مسکن‌مهر آن هم به شکل فوق‌العاده محدود به کار گرفته شد و در این سال‌ها به‌رغم هزینه‌هایی که بابت بازاریابی از سوی صنعتی‌سازها صرف شد، بساز و بفروش‌ها راضی نشدند به جای آجر و گچ و سیمان از قطعات پیش‌ساخته استفاده کنند.در این باره، مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن بررسی‌هایی که درباره فرآیند صنعتی‌سازی ساختمان انجام داده، معتقد است: صنعتی‌سازی مسکن 5 مزیت برای بازار مسکن و همین‌طور بازار ساخت‌وساز به همراه دارد که مهم‌ترین آن، کاهش قیمت تمام‌شده ساخت مسکن حداقل به میزان 30 درصد است.

در گزارشی که این مرکز برای کمیسیون عمران مجلس تهیه کرده، تاکید شده است: در کشور سالانه 700 هزار ازدواج صورت می‌گیرد و به همین تعداد متقاضی جدید وارد بازار مسکن می‌شود از طرف دیگر با احتساب نرخ استهلاک آپارتمان‌های موجود، سالی حداقل دو میلیون واحدمسکونی جدید مورد نیاز است اما شیوه کنونی ساخت‌وساز در شهرها علاوه بر اینکه کیفیت ساختمان‌ها را نزول داده، از سرعت مناسب برای پاسخ به حجم تقاضای سالانه برخوردار نیست و فقط با ورود موج صنعتی‌سازی مسکن به داخل شهرها، امکان افزایش سرعت ساخت وجود دارد.

مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین کاهش وزن ساختمان‌های مسکونی در اثر به کارگیری قطعات پیش‌ساخته و در نتیجه ضدزلزله‌شدن مناطقی از کشور که روی خط گسل قرار دارند را از جمله مزایای به کارگیری فناوری‌های صنعتی‌سازی مسکن اعلام کرده است.

این مرکز خواستار توجه دولت‌های محلی –شهرداری‌ها- به روش‌های صنعتی‌سازی مسکن شده و با انتقاد از سیاست‌های فعلی در حمایت از نوسازی بافت‌فرسوده، تاکید کرده است: با استفاده از روش‌های صنعتی‌سازی مسکن، بافت‌ فرسوده منطبق بر اصول شهرسازی نوین، نوسازی خواهد شد نه اینکه با روش‌های موجود صرفا تراکم جمعیتی بافت‌فرسوده افزایش پیدا کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر