کد خبر: 69441 A

امام جمعه کاشان

اگر دبیران در رشته‌های مختلف، روانشناسی نوجوان را بدانند آن وقت است که آموزش و پرورش موفقی خواهیم داشت و آشنا نبودن با روانشناسی و مسایل روحی دانش آموزان یک خلا است.

ایلنا: نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان گفت: اگر دبیران در رشته‌های مختلف، روان‌شناسی نوجوان را بدانند آن وقت است که آموزش و پرورش موفقی خواهیم داشت و آشنا نبودن با روان‌شناسی و مسایل روحی دانش آموزان یک خلا است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کاشان، عبدالنبی نمازی در دیدار با اعضا کمیته برنامه‌ریزی مدیریت آموزش و پرورش کاشان با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش، مهم‌ترین رکن در امر پرورش و تربیت جامعه است، بنابراین برای اصلاح معضلات اجتماعی راهی جز، تحول در آموزش و پرورش نیست. افزود: معلم، یکی از نام‌های خداست، کار شما مبارک و مقدس است، هیچ شغلی باارزش‌تر از تعلیم و تربیت نیست.

وی اظهار داشت: خداوند لباس عرصه آموزش و پرورش را بر اندام شما پوشانده است، حیط کار شما، حیطه مهمی است و موضوع کار شما، دانش آموزان و نوجوانان هستند که امانت‌های الهی در اختیار شما به شمار می‌روند.

وی تاکید کرد: تمدن اسلامی، یعنی ایجاد تمام شرایط رفاه جامعه، هم مادی و هم معیشتی و هم مسایل معنوی، اخلاق و تربیت را شامل می‌شود و نقش آموزش و پرورش بسیار مهم است و برای رسیدن به تمدن اسلامی باید کارشناسانی اسلام‌شناس داشته باشیم.

به گفته وی، در آموزش و پرورش که مبتنی بر اصول توحیدی است باید ابعاد و خصوصیات شخصیتی دانش آموزان مورد توجه قرار گیرد و توجه دبیر و معلم به این موضوع، بسیار مهم و تعیین کننده است.

وی تصریح کرد: تعلیم و تربیت بدون آگاهی از مسایل روحی دانش آموزان امکان ندارد، معلم باید روان‌شناسی کودک و جوان را بداند و از روحیات جسمی و فکری دانش آموزان شناخت کافی داشته باشد. معلم باید احساس کند که دانش آموز فرزند خودش است.

عضو خبرگان رهبری گفت: اگر دبیران در رشته‌های مختلف، روان‌شناسی نوجوان را بدانند آن وقت است که آموزش و پرورش موفقی خواهیم داشت و آشنا نبودن با روان‌شناسی و مسایل روحی دانش آموزان یک خلا است.

وی افزود: ابزار تبلیغ و رسالت پیامبران، صمیمیت و تشویق و محبت بوده است، در طول تاریخ انبیا، حتی یک پیامبر که برای تربیت انسان آمده است ابزار تنبیه نداشته باشد، تعلیم و تربیت با کتک و تنبیه نمی‌شود.

به گفته وی، یکی از کارهای مهم در امر تعلیم و تربیت، موضوع‌شناسی است. موضوع کار شما، انسان و دانش آموزان در سنین ۶ تا ۱۸ سالگی است که اقتضائات مخصوص به خودش را دارد و باید مورد توجه قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان اظهار داشت: وقتی که معلم، مشکلی و معضلی را متوجه شد باید روانکاوی کند و ریشه مشکل را کشف کند و برای حل آن تدبیر نماید، راه حل هیچ مشکلی، تنبیه و تمسخر نیست.

نمازی، با اشاره به اهمیت ارتباط نزدیک و مستمر خانه و مدرسه تصریح کرد: به منظور پیشبرد اهداف تعلیم و تربیت، باید پیوند بین اولیا و مربیان تقویت شده و وظایف خانواده تبیین شود.

وی تاکید کرد: اصلاح جامعه مبتنی بر اصلاح خانواده است و اصلاح نظام خانواده وابسته به پدر و مادر است و همسران نباید در برابر فرزندان به یکدیگر توهین کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر