کد خبر: 75907 A

در مورد آسیب های اجتماعی؛

بسیاری از آسیب های اجتماعی، به خاطر اطلاعات ماهواره و اینترنت است ولی به جای رفتار های سلبی و فیلتر کردن، باید اقشار جامعه به ویژه جوانان و بانوان را از خطرات آن آگاه کرد.

ایلنا: رییس سابق اداره ایدز دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: بسیاری از آسیب های اجتماعی، به خاطر اطلاعات ماهواره و اینترنت است ولی به جای رفتار های سلبی و فیلتر کردن، باید اقشار جامعه به ویژه جوانان و بانوان را از خطرات آن آگاه کرد.

به گزارش خبرنگارایلنا در کاشان،علی اکبر تقی زاده رهقی در همایش نقش اولیا خانه و مدرسه در پیشگیری از آسیب های اجتماعی در جمع مدیران و مشاوران مدارس کاشان افزود: هزینه های سنگین مخابرات برای فیلتر سایت ها و شبکه ها، با یک نرم افزار ساده و ارزان بی اثر می شود.

وی اظهار داشت:در مورد آسیب های اجتماعی، مصلحت اندیشی به ضرر جامعه تمام می شود، باید تابوی ایدز و اعتیاد، شکسته شود و با ارائه آموزش های درست و پیشگیرانه، برای جامعه روشنگری شود در غیر این صورت، هزینه های بیشتری برای آن خواهیم پرداخت.

وی تصریح کرد: الگوی شیوع ایدز که در سال 65 به صورت 69 درصد از راه تزریق و 10 درصد روابط ناسالم جنسی بود در سال 91 به صورت 52 درصد از راه تزریق و 33 ردصد روابط جنسی تغییر کرده است.

این پزشک فعال در مبارزه با ایدز گفت: رواج تاتو کردن در آرایشگاه ها و روابط ناسالم جنسی در سفر به کشورهای خارجی به کشورهای از مهمترین موارد تغییر الگوی شیوع ایدز در جامعه ایرانی شده است.

تقی زاده رهقی افزود: هفت درصد جمعیت ایران، معتاد هستند که 45 درصد آنها زیر 29 سال و 30 درصد بین 30 تا 39 سال سن دارند که به اعتقاد کارشناسان شروع اعتیاد به 15 تا 17 سالگی رسیده است و روزانه 300 نفر به این جمعیت اضافه می‌شود.

وی بااشاره به شیوه های رواج مواد مخدر در جامعه گفت: امروز ماده مخدر شیشه به خوابگاه دختران دانشجو راه یافته است و به عنوان داروی بیدار باش، داروی لاغری و افزایش میل جنسی توزیع می شود.

وی تاکید کرد: مشاوران و معلمان باید از صمیمیت خود با دانش آموزان، مشکلات دوران بلوغ را برای دانش آموزان مطرح کنند، باید مار و پله مسیر زندگی و راه‌های شکست و پیروزی را به آنها نشان بدهند.

وی تاکید کرد: خانواده ها باید نسبت به فرزندان خود و دوستان آنها نظارت صمیمانه داشته باشند. زیرا بر اساس تحقیقات اولین محل شروع مصرف مواد مخدر، منزل دوستان است و منزل خود، اماکن مخروبه و پارک در مرتبه بعدی قرار دارند.

تقی زاده با انتقاد از برنامه های رسانه ملی گفت: مردم ما مشاور پذیر نیستند و برنامه های تلویزیون و اطلاعات رسانه های ما، واقعی نیست و شبیه شوخی است بلکه باید اطلاعات دقیق و باور پذیر به شهروندان جامعه ارائه شود.

همایش "نقش اولیا خانه و مدرسه در پیشگیری از آسیب های اجتماعی" با مشارکت آموزش و پرورش کاشان، نیروی انتظامی و دانشگاه علوم پزشکی به مدت دو روز در کانون الزهرای این شهر برگزار شد. در روز اول خانواده دانش آموزان و در روز دوم مشاوران و مدیران مدارس شرکت داشتند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر