کد خبر: 83075 A

با موضوع آسیب شناسی جوامع دینی؛

جلسه هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاه علوم پزشكی كاشان با موضوع آسیب شناسی جوامع دینی روز سه شنبه مورخ 28/3/92 برگزار شد.

ایلنا: جلسه هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاه علوم پزشكی كاشان با موضوع آسیب‌شناسی جوامع دینی روز سه شنبه مورخ 28/3/92 برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کاشان، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در این جلسه با اشاره به آسیب‌های پیش رو جوامع دینی اظهار داشت: تحجرگرایی اولین آسیب در جوامع دینی است.

عبدالحسین خسروپناه با بیان اینکه تحجرگرایی به معنای فاصله گرفتن از عقلانیت، عدم اندیشیدن و تفكر كردن است، گفت: سخن عقلانی دارای پشتوانه استدلال است.

وی افزود: جامعه‌ای كه عقلانیت را كنار بگذارد، قرآن و روایات را نمی‌فهمد و هر جامعه‌ای كه رشد عقلانی داشته باشد پیشرفت می‌کند.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، رشد عقلانیت و یا به تعبیری رشد فلسفه را مهمترین راهكار آسیب تحجرگرایی دانست.

حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه، عدم شناخت كافی نسبت به اسلام و غرب را به عنوان دومین آسیب بیان و تصریح کرد: جوامع اسلامی به خاطر عدم شناخت كافی نسبت به کشورهای غربی، عده‌ای غرب ستیز، عده‌ای غرب گرا، عده‌ای هم غرب گریز و غرب گزین هستند.

وی، شناخت دقیق و صحیح نسبت به غرب مدرن را به عنوان راهكار این آسیب دانست و اظهار داشت: باید با عقلانیت و با دلالت در مورد غرب مطالعه كنیم.

وی یادآور شد: متاسفانه ما مسلمانان درباره دین اسلام شناخت جامع و كاملی نداشته و همین عامل یكی از علل انحطاط مسلمانان در طول قرون مختلف به شمار می‌آید.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تاکید کرد: معرفت نسبت به اسلام، هنر و تمدن اسلامی منجر به شناخت هویت اسلامی است.

حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه ادامه داد: اختلاف بین شیعه و سنی آسیبی دیگری است كه راهكارش هم ارتباط قوی میان رهبران این گروه است.

وی، نماد و مدسازی بر اساس موازین اسلامی را یكی از نیازهای جامعه اسلامی دانست و گفت: داشتن نگاه كلان برای حل معضلات و آسیب‌های جامعه اسلامی امری لازم و ضروری است به گونه‌ای كه بسیاری از معضلات كنونی جامعه ما با سند چشم انداز علمی حل شده است.

گفتنی است این نشست با پرسش و پاسخ اعضای هیأت علمی پایان پذیرفت.

حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر