کد خبر: 86516 A

مسئول واحد بیابان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آران و بیدگل از برداشت بذور گیاه بیابانی قره داغ تا چند روز آینده در نصرآباد این شهر خبر داد.

ایلنا: مسئول واحد بیابان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آران و بیدگل از برداشت بذور گیاه بیابانی قره داغ تا چند روز آینده در نصرآباد این شهر خبرداد

خانم شبستری در گفتگو با خبرنگار ایلنا در کاشان با اعلام این خبر گفت: در اواخر خرداد ماه تا اوایل تیرماه که دوره فنولوژی بذور گیاهان بیابانی من جمله قره داغ کامل می‌گردد میوه‌های گیاه رسیده قهوه‌ای متمایل به مشکی شده و محتوی یک عدد بذر هستند که بعد از خشک شدن مناسب برای جمع آوری بوده و پس از انبار و بوجاری شدن برای اجرای طرح‏های بیابان‏زدایی، احیای مراتع و تولید نهال استفاده می‌گردند.

ایشان در ادامه افزود: قره داغ درختچه‌ای مقاوم به خشکی، دارای اشعابات فراوان، ساقه‌ها اغلب به صورت ساقه‌های خوابیده و خمیده که شکل کپه‌ای نسبتا حجیمی به گیاه می‌بخشد. گلهای این گیاه سفیدرنگ و در اواخر فروردین ماه ظاهر می‌شوند. این درختچه‌ها اغلب در ایران، افغانستان، سوریه و آسیای صغیر انتشار داشته و پراکنش آن در ایران در شوره زارهای بیابانی نظیر کویر می‌قان اراک، سواحل دریاچه نمک و شمال نصرآباد گسترش یافته است.

همچنین لازم بذکر است گونه بیابانی مذکور به دلیل مقاومت به خشکی و آفات نظیر ملخ کوهاندار طی سال‌های ۸۵ تا ۹۰درقالب پروژه‌های بیانزدایی توسط اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان به صورت دست کاشت کشت شده است.

شهرستان آران و بیدگل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر