کد خبر: 86903 A

امام جمعه کاشان:

نماینده ولی‌فقیه در کاشان تعصب و فرقه‌گرایی، خیانت به جبهه مقاومت و انتفاضه ملت فلسطین و بی‌اعتنایی به نظام جمهوری اسلامی ایران را از جمله دلایل سقوط دولت مرسی ذکر کرد.

ایلنا: نماینده ولی‌فقیه در کاشان تعصب و فرقه‌گرایی، خیانت به جبهه مقاومت و انتفاضه ملت فلسطین و بی‌اعتنایی به نظام جمهوری اسلامی ایران را از جمله دلایل سقوط دولت مرسی ذکر کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا کاشان، آیت‌الله عبدالنبی نمازی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه این شهرستان با اشاره به بحران و تغییرات سیاسی جاری در مصر اظهار داشت: این بحران امید مسلمانان انقلابی را که تصور می‌کردند با سقوط رژیم استبدادی حسنی مبارک ملت مصر بیدار شده و حکومت اسلامی تأسیس کرده است به یأس مبدل ساخت.
وی تأکید کرد: انقلاب مردم مصر به دلیل بی‌کفایتی و عصبیت‌های جاهلی گروه‌های سلفی و به خصوص شخص محمد مرسی توسط سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل به مصادره درآمد.
امام جمعه کاشان با یادآوری اقدامات ضد شیعی گروه‌های سلفی منتسب به مرسی در مصر نظیر برگزاری همایش و کنگره و نیز سخنرانی علیه پیروان مذهب تشیع بیان داشت: به شهادت رساندن ناجوانمردانه شیخ شحات و تعدادی از شیعیان در مراسم نیمه شعبان یکی از ظلم‌هایی بود که بر پیروان مظلوم تشیع توسط این فرقه روا شد.
نمازی از نرمش در برابر رژیم صهیونیستی به عنوان عامل دیگر رقم خوردن چنین سرنوشتی برای مرسی نام برد و گفت: محمد مرسی پس از به حکومت رسیدنش نامه مفصل و ذلیلانه‌ای به رژیم صهیونیستی نوشت و بر پایبندی و تعهد خود به قرارداد ننگین کمپ‌ دیوید (صلح مصر و اسرائیل) تأکید کرد و با این اقدام مظلومیت ملت فلسطین را نادیده گرفت.
وی همچنین به مواضع محمد مرسی در قبال دولت انقلابی بشار اسد نیز اشاره و عنوان کرد: رئیس جمهور سابق مصر به جای آنکه از جبهه مقاومت یعنی دولت ضد صهیونیستی بشار اسد حمایت کند ناگهان روابط سوریه و مصر را قطع کرد.
خطیب نماز جمعه کاشان در ادامه تشریح علل سقوط مرسی به رفتار وی با جمهوری اسلامی پرداخت و گفت: مرسی در اجلاس سران کشورهای اسلامی که در تهران برگزار شد هم دیر آمد و هم زود از اجلاس خارج شد و در اقدامی دور از انتظار و با آوردن بهانه‌هایی به ملاقات مقام معظم رهبری نرفت و این دیدار را به فرصتی دیگر موکول کرد که البته تاوان این بی‌اعتنایی به نظام مقدس جمهوری اسلامی را نیز تجربه کرد.
نمازی تصریح کرد: نتیجه این بی‌کفایتی‌ها آن شد که آمریکا و اسرائیل وارد عرصه شدند و با توطئه مصر را به دو گروه مخالف و موافق تقسیم کردند و بستر را برای دخالت ارتش و عزل و بازداشت مرسی و سران اخوان‌المسلمین مهیا ساختند.
وی در بخش دیگری از خطبه‌ها با گرامیداشت فرا رسیدن ماه ضیافت الهی خطاب بازاریان، صاحبان اصناف و فروشندگان کالاهای مصرفی ابراز داشت: در شرایطی که دشمنان اسلام با تنگنا قرار دادن ملت ایران سعی دارند زندگی و مدیریت آن را به ملت دشوار سازند اگر جنس‌ها را مازاد بر قیمت قانونی مصوب و اعلام شده عرضه کنید در حقیقت در زمین آمریکا بازی کرده و دروازه ملت ایران را هدف قرار داده‌اید که این اقدام موجب آزردگی روح بلند شهدا و امام راحل می‌شود.
عضو خبرگان رهبری گرانفروشی را برابر با بیعت با آمریکا و اجحاف و ظلم بر ملت ایران دانست و گفت: فروشندگان به‌‌‌ همان سود معمولی خود قانع باشند و با احسان به مردم که یکی از صفات الهی است از برکت روزی بهره‌مند شوند.
نمازی همچنین از نهاد‌ها و سازمان‌های نظارتی و بازرگانی خواست در صورت امکان نمایشگاه‌های عرضه کالاهای مصرفی را هم از نظر کیفی و هم کمی توسعه دهند و همچنین با توجه و دقت بیشتری نسبت به نظارت و کنترل قیمت‌ها و برخورد با افراد سودجو اهتمام ورزند.
وی توجه به حال طبقه‌های از نظر اقتصادی ضعیف و محروم از سوی افراد متمکن ر ا نیز خواستار شد و بر نقش هیئت‌ها و مساجد برای کمک به افراد نیازمند تأکید کرد.
نمازی همچنین به کسانی که در ماه صیام اقدام به برپایی سفره‌های افطاری می‌کنند توصیه کرد ابتدا رضایت خانواده خود برای این اقدام پسندیده را جلب کنند و به هیچ عنوان آن‌ها را تحت فشار قرار ندهند.
نماینده ولی‌فقیه در کاشان همچنین با تسلیت سالروز رحلت حضرت نفیسه (س) نوه امام حسن مجتبی (ع) ناشناخته بودن شخصیت بزرگ ایشان برای پیروان تشیع را یادآور شد و گفت: این بانو که ۶ هزار ختم قرآن و عبادات بسیاری در دوران حیات پربرکت خود انجام داد در حالی از دنیا رفت که روزه‌دار بود و حتی حاضر به افطار در واپسین لحظات عمرش نشد.
نمازی در پایان با قدردانی از زحمات صدا و سیما، این رسانه را به خودداری از عرضه فیلم‌های مروج خشونت و البته آثار ترویج‌دهنده ارتباطات نادرست توصیه کرد.

امام جمعه کاشان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر