کد خبر: 93038 A

دبیر کنگره بزرگ‌داشت «حکیم آخوند کاشی» از برگزاری اولین کنگره بزرگ‌داشت «حکیم آخوند کاشی» در ۲۵ و۲۶ مهرماه سال جاری در مشهد اردهال و مصلای کاشان با حضور جمعی از شخصیت‌های علمی و کشوری خبر داد.

ایلنا: دبیر کنگره بزرگ‌داشت «حکیم آخوند کاشی» از برگزاری اولین کنگره بزرگ‌داشت «حکیم آخوند کاشی» در ۲۵ و۲۶ مهرماه سال جاری درمشهداردهال و مصلای کاشان با حضور جمعی از شخصیتهای علمی و کشوری خبرداد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایلنا در کاشان «عباس فلاحتی» در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران در سالن کنفرانس اداره فرهنگ وارشاداسلامی کاشان برگزارشده بود در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: اولین روز کنگره بزرگداشت آخوند کاشی ۲۵ مهرماه درجوار مرقد مطهر حضرت سلطان علی ابن امام محمد باقر در مشهدارادهال و دومین روز آن در مصلی بقیه الله الاعظم کاشان همزمان با برگزاری اولین نماز جمعه به امامت آیت الله نمازی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان برگزار خواهد شد.

فراهتی تصریح نمود: در فراخوان کنگره بزرگ‌داشت «حکیم آخوند کاشی» پنج محور شخصیت فردی، اجتماعی و علمی علامه، مکاتب فقهی، فلسفی و عرفانی در عصر آخوند کاشی، نقش علمی و عملی، سیره عملی و روش تربیتی و نقش حوزه‌های علمیه در رشد و پویایی علوم اسلامی و فعالیت‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.
دبیر کنگره بزرگ‌داشت «حکیم آخوند کاشی» با اشاره به شخصیت این عالم بزرگ دینی و اینکه شهرستان کاشان از قدیم الایام مهد تشیع و مراجع بزرگ علمی و دینی بوده است گفت: کاشان از ظهور اسلام مهد تمدن و فرهنگ اسلامی بوده است و تشیع علوی را از آغازین روزهای ورود اسلام به ایران برگزیده است بطوری‌که در اوج دوران طلایی تمدن اسلامی در ایران کاشان از پایگاه‌های مطرح علمی و دینی جهان اسلام بوده است.
«عباسعلی فراهتی» با بیان اینکه حضور حضرت سلطانعلی بن محمد باقر در منطقه کاشان در قرن دوم هجری خود گواه توجه و اعتقاد دینی مردم این منطقه به اهل بیت و دین تشیع است که با برخواستن علمای بزرگ از این دیار به عرصه ظهور رسیده است.
گفت: ظهور عالمان بزرگی همچون «سیدابوالرضا راوندی»، «ابوبکر راوندی» و برپایی کرسی‌های علمی و دینی در این دیار با حضور جهان‌گرد و جغرافیا‌شناس بزرگ «ابوعبدالله مقدسی» و ثبت مشاهداتش در سفر به کاشان بعنوان پایگاه علمی و تراز اول ایران خود نشان از عظمت کاشان در طول تاریخ می‌باشد.
وی از دیگر علمای برجسته کاشان به «حکیم آخوند کاشی» اشاره کرد و افزود: مرحوم حکیم آخوند کاشانی که در اواخر قرن سیزدهم و اوایل قرن چهاردهم هجری می‌زیسته است، توانسته عالمان بزرگ و صاحب نامی همچون آیات «سید ابوالحسن اصفهانی»، «سیدضیاءالدین عراقی»، حاج سید «مصطفی کاشانی»، سید «حسن مدرس»، «سید جمال‌الدین گلپایگانی»، سید «محمد حسن رضوی کاشانی»، «غروی کاشانی»، حاج سید «حسین طباطبایی بروجردی» و «ارباب اصفهانی» را پرورش و تقدیم جهان اسلام نماید.
وی افزود: آثار مکتوب و ثبتی چندانی از حکیم آخوند کاشی بجا نمانده و باعث شده است تا حدودی این عالم مظلوم واقع شود در حالی‌که پرورش شاگردانی اینچنین خود موید جایگاه این حکیم فرزانه است و تداوم راه ایشان توسط شاگردانش و پرورش علمایی چون مقام معظم رهبری، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله جوادی آملی، آیت الله بهجت نشان از تداوم و امتیازات والای حکیم آخوند کاشی می‌باشد.
این مدرس حوزه و دانشگاه تصریح کرد: به تاثیر گزاری و نقش برجسته آخوند کاشی در پنج حوزه علمیه جهان از جمله حوزه‌های علمیه شهرهای کاشان، اصفهان، قم، مشهد مقدس و نجف اشرف می‌توان اذعان داشت.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی کاشان نیز درادامه به جایگاه و منزلت آحوند کاشانی در بین نسل جوان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تهاجم فرهنگی یکی از مهم‌ترین حربه‌های دشمنان برای نسل امروز است برگزاری چنین کنگره‌های علمی می‌تواند راهکاری مناسب درجهت خنثی نمودن نقشه‌های دشمنان باشد.

گفتنی است؛ مهلت ارسال آثارکنگره آخوند کاشی تا پایان مرداد ماه است و علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارسال آثار می‌توانند به پایگاه اینترنتی کنگره به آدرس http: //hakimakhoondekashi. com/ مراجع و یا با شماره تلفن های۰۳۶۱۵۵۵۹۷۳۱، ۰۳۶۱۵۴۲۵۲۵۲و دورنگار، ۰۳۶۱۵۵۵۹۷۳۰ تماس حاصل نمایند.
حکیم آخوند کاشی در اواخر قرن سیزدهم و اوایل قرن چهاردهم هجری در جوشقان استرک کاشان دیده به جهان گشود که بعد از فراگیری علوم دینی در محضر علما و بزرگان ودر حوزه‌های علمیه این شهر در سن ۳۷ سالگی عازم اصفهان می‌شود و پس از سال‌ها تدریس و پرورش شاگردانی بزرگ، سرانجام در شعبا ن‌المعظم ۱۳۳۲ هجری قمری در مدرسه علمیه اصفهان رحلت می‌نماید و در قبرستان تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر