کد خبر: 12732 A

معاون استاندارکردستان:

به دلیل واقع شدن برخی از معادن و مراکز تولید مواد معدنی و مصالح ساختمانی در کنار جاذبه های طبیعی و گردشگری استان لذا باید همه تلاش خود را برای توسعه معادن با حداقل آثار تخریبی زیست محیطی بکار گیریم.

ایلنا - سنندج: معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت: توسعه و بهره برداری از معادن نیازمند توجه به حفظ و صیانت از منابع زیست محیطی استان است.

به گزارش ایلنا، اردوان نوسودی در جلسه کارگروه زیر بنایی استان اظهار داشت: به دلیل واقع شدن برخی از معادن و مراکز تولید مواد معدنی و مصالح ساختمانی در کنار جاذبه های طبیعی و گردشگری استان لذا باید همه تلاش خود را برای توسعه معادن با حداقل آثار تخریبی زیست محیطی بکار گیریم.

 وی افزود: در این راستا باید در زمان موافقت با طرح های توسعه در بخش معادن همه شاخص های زیست محیطی ازسوی دستگاه های اجرایی لحاظ شود و مجریان طرح ها نیز ملزم به رعایت آیین نامه ها و دستورالعمل های موجود برای کاهش میزان آلودگی واحد مربوطه در زمان بهره برداری هستند.

 معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار تصریح کرد: تخریب منابع طبیعی، آلودگی منابع آبی، ایجاد گرد و خاک در طول مسیر انتقال مواد تولیدی به ویژه در مناطق روستایی، آسیب رسانی به سازه ها، پل ها و زیر ساخت های راه ها در اطراف معادن برخی از مشکلات عدم رعایت مقررات و دستورالعمل ها از سوی این واحدها است که باید نسبت لزوم رعایت این قوانین اقدامات لازم صورت پذیرد.

 نوسودی ادامه داد: معادن و واحدهای دانه بندی شن و ماسه و کارخانجات تولید مصالح باید توجه ویژه ای نسبت به رعایت وزن کامیون های حمل مواد تولیدی برای جلوگیری از تخریب راه های مواصلاتی به ویژه راه های مناطق روستایی داشته باشند.

 وی خاطر نشان کرد: در صورت مشاهده هرگونه تخلف و تخریب در حریم  راه ها دستگاه های اجرایی می بایستی اقدامات مورد نیاز برای دریافت و جبران خسارات وارده از واحدهای متخلف به عمل آورند.

 نوسودی تاکید کرد: برای پیگیری و تسریع در رسیدگی به موارد تخلف در این واحدها تشکیل کمیته بازرسی و نظارت کارگروه زیر بنایی استان با همکاری اعضا و دستگاه های اجرایی متولی استان الزامی است.

در این جلسه با حضور اعضا27 پرونده طرح های ارائه شده به کارگروه بررسی و با صدور مجوز برخی از واحدهای تولیدی و خدماتی واجد شرایط  موافقت شد.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر