کد خبر: 49015 A

مدیر امور شیلات کردستان خبر داد:

پنـج هـزار و 700 تـن ماهی در استان کردستان تولید شده تا علاوه بر تامین نیاز این استان، گامی در راستای افزایش صادرات برداشته شود.

پنـج هـزار و 700 تـن ماهی در استان کردستان تولید شده تا علاوه بر تامین نیاز این استان، گامی در راستای افزایش صادرات برداشته شود.

به گزارش ایلنا، مدیر امور شیلات کردستان گفت:امسال ۵۷ تن ماهی به ارزش حدود چهار می‌ـلیارد ریال به خارج از کشور صادر شده است.
میرزایی افزود: پیش بینی می‌شود تولید ماهی در استان کردستان تا پایان امسال به ۶۲۰۰ تن افزایش یابد.

انواع کپور ماهیان، قزل آلا و ماهیان بومی رودخانه‌ای از جمله عروس ماهی، ماهی سفید و سیاه ماهی از ماهیان تولیدی استان کردستان است.
میرزایی با بیان اینکه ۹۰ درصد ماهیان تولیدی در داخل این استان مصرف می‌شود گفت: میزان صید ماهی منابع آبی، مزارع پرورش ماهیان سرد آبی و مجتمع‌های سرد آبی استان کردستان در مقایسه با پارسال ۲۵ درصد رشد دارد.
ماهیان تولیدی استان کردستان ۲۶۰۰ تن سرد آبی و ۳۱۰۰ تن نیز گرم آبی است. استان کردستان رتبه دوم پرورش ماهی را در میان استان‌های غیر ساحلی کشور دارد.هزار و ۵۰۰ نفر در بخش تولید و صید ماهی در استان کردستان اکنون فعال هستند.
استان کردستان در سال‌های اخیر در زمینه ساخت مجتمع‌های پرورش ماهیان سردآبی رشد بسیار خوبی کرده و اکنون چندین مجتمع پرورشی در این استان فعال است.
اولیـن مـجتمع سردآبی کشور در سال ۷۹ در «قم چقای» شهرستان بیجار با ظرفیت۱۷۰ تن در سال افتتاح شد و بعد از آن بزرگ‌ترین مجتمع سردآبی کشور با ظرفیت ۵۴۰ تن در پالنگان کامیاران در سال ۸۲ به بهره برداری رسید.
هم اکنون بزرگ‌ترین مجتمع پرورش ماهیان سرد آبی خاورمیانه با ظرفیت هزار ۵۰۰ تـن در شهرستان سروآباد در حال ساخت است که فاز اول آن با ظرفیت ۳۸۰ تن در حال فعالیت و عملیات اجرایی فاز دوم آن نیز در حال اجراست که با بهره برداری از آن تولید و صادرات ماهی در استان کردستان رشد چشمگیری خواهد یافت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر