کد خبر: 63082 A

نماینده مریوان در گفت وگو با ایلنا:

وزارت دفاع و نیروهای مسلح و وزارت كشور در حالی از پایان عملیات مین روبی در مناطق آلوده به مین کردستان و پاکسازی این مناطق خبر می دهند که همچنان خبرهایی مبنی بر شهادت یا مجروح شدن برخی از هموطنان مان بر اثر انفجار مین در حین کار یا انجام عملیات مین روبی در گوشه و کنار شنیده می شود.

نماینده مردم شهرستانهای مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه " مین " قاتل خفته در خاک همچنان قربانی می گیرد، اظهار داشت: بعد از گذشت سالیان متمادی از آغاز جنگ تحمیلی، هنوز آثار تخریبی جنگ در مناطق مرزی کردستان دیده می شود.

امید کریمیان در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در سنندج، تصریح کرد: تا دیروز باید در جبهه های حق علیه باطل شاهد از دست دادن مردان بی ادعای این سرزمین بودیم اما امروز “قاتل خفته در خاک” جان عزیزمان را می گیرد.

وی افزود: با گذشت سالیان متمادی از دفاع مقدس، همچنان در مرزهای غربی کشور و به ویژه استان کردستان زمین هایی آلوده به مین وجود دارد که با وجود برنامه برای پاکسازی، جان بسیاری از ساکنان مرزی استان را تهدید می‌کند.

کریمیان ادامه داد: مردم شهرستان مریوان که در طول هشت سال جنگ تحمیلی با رشادت و فداکاری از ایران اسلامی دفاع می‌کردند، همچنان در معرض خطرات ناشی از آثار باقیمانده جنگ تحمیلی هستند.

نماینده مریوان یادآور شد: در طول سالیان گذشته، بسیاری از مردم شهرستان مریوان و سروآباد بر اثر انفجار مین کشته یا مجروح شده‌اند و صدمات جبران ناپذیری بر خانواده‌های این عزیزان وارد آمده است.

وی افزود: وزارت دفاع و نیروهای مسلح و وزارت كشور در حالی از پایان عملیات مین روبی در مناطق آلوده به مین کردستان و پاکسازی این مناطق خبر می دهند که همچنان خبرهایی مبنی بر شهادت یا مجروح شدن برخی از هموطنان مان بر اثر انفجار مین در حین کار یا انجام عملیات مین روبی در گوشه و کنار شنیده می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، بیان داشت:آمار دقیقی از وسعت زمین های آلوده به مین در کردستان وجود ندارد، اما با وجود گذشت سال ها از جنگ، باز هر از چند گاهی خبر هایی در این زمینه شنیده می شود.

امید کریمیان ادامه داد: پس از سالها از پایان جنگ، طی ماه های اخیر چندین نفر به مجموع شهدای میادین مین در این شهرستان  اضافه شده است.

وی گفت: روز سوم فروردین ماه امسال فرمانده سپاه حوزه اسلام دشت مریوان بر اثر انفجار مین جان خود را از دست داد و چهار سرباز در این حادثه نیز به شدت زخمی شدند كه بر اثر شدت جراحات وارده یكی از سربازان به شهادت رسید و دو روز بعد از آن نیز یکی از نیروهای هنگ مرزی بانه بر اثر انفجار مین به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

کریمیان اظهار داشت: بازهم در ادامه قربانی گرفتن میادین مین در مریوان این بار "رحیم کریمی" از اهالی شهر برده ره شه مریوان پای چپ خود را به دلیل انفجار مین به جای مانده از جنگ تحمیلی از دست داد.  

نماینده مردم شهرستانهای مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در سال 91 مین های به جا مانده از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران جان هفت نفر را در شهرستان مریوان گرفته است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که با همکاری وزارت دفاع و نیروهای مسلح و وزارت كشور و پایان یافتن حوادث مین در کردستان  بلاخص شهرستان مریوان دیگر منتظر خبری غمگین برای خانواده ها در هر لحظه نباشیم.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر