کد خبر: 63409 A

قائم مقام مدیر عامل کانون هموفیلی ایران در کردستان:

در حال حاضر در کردستان 96 بیمار هموفیلی وجود دارد/ کانون هموفیلی استان بدون حمایت مالی مسئولان،حامیان بخش خصوصی و همچنین خیران نمی تواند به درستی به بیماران خدمت رسانی کند.

مسئول دفتر و قائم مقام مدیر عامل کانون هموفیلی ایران در کردستان از بی توجهی مسئولان در استان انتقاد کرد وگفت: کانون هموفیلی استان بدون حمایت مالی مسئولان،حامیان بخش خصوصی و همچنین خیران نمی تواند به درستی به بیماران خدمت رسانی کند.

به گزارش ایلنا، خالد وکیلی تجره، ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران استان در سنندج، تعداد بیماران هموفیلی در استان را 96 نفر عنوان کرد و گفت: در حال حاضر در کردستان96 بیمار هموفیلی وجود دارد که از این تعداد 79 نفر مرد و 17 نفر دیگر زن  هستند.

وی در مورد این بیماری و علائم آن اظهار داشت: هموفیلی نوعی بیماری ژنتیکی است که عارضه خونریزی در هموفیلی می تواند بسته به شدت اختلال ژنتیکی درجات مختلفی از نظر شدت داشته باشد.

وکیلی تجره، افزود: بیماران هموفیلی از کمبود یا نبود فاکتورهای 13 گانه انعقاد خون رنج می برند به طوری که مبتلایان 15 نوع بیماری خونی و انعقادی زیرپوشش انجمن ما قرار دارند لذا شایع ترین آنها فاکتور هشت است.

مسئول کانون هموفیلی استان،تصریح کرد: این بیماری از طریق مادر به کودک منتقل می شود و در 85 درصد موارد ناشی از کمبود فاکتور انعقاد خون شماره 8 است.

وی ادامه داد: هموفیلی بر اساس میزان فعالیت این فاکتور به سه دسته؛ شدید(فعالیت فاکتور کمتر از 1 درصد)، متوسط (فعالیت فاکتور بین 5-1 درصد) و خفیف (فعالیت فاکتور بیشتر از 5 درصد) تقسیم می شود.

وکیلی تجره گفت: کبودی های بزرگ، خونریزی های عضلانی و مفصلی خود بخود، خونریزیهای طولانی بعد از جراحات سطحی، کشیدن دندان، جراحی و تصادفات بخصوص پس از ضربه بسر و در نهایت بر اثر تکرر خونریزی در مفاصل، بروز مشکلات جسمی نظیر التهاب مفاصل و دشواری راه رفتن، علائمی هستند که برای هر خانواده ای که بیمار هموفیلی دارند، شناخته شده است.

مسئول دفتر و قائم مقام مدیر عامل کانون هموفیلی ایران در کردستان یادآور شد: یدک کشیدن عنوان بیماری خاص به عبارتی هموفیلی بر زندگی افراد تاثیر منفی دارد از این رو باید مردم و مسئولان به حمایت های مالی و معنوی بپردازند،چرا که در صورت ادامه این وضعیت بیماران صدمات جبران ناپذیری متحمل می شوند.

خالد وکیلی تجره خاطرنشان کرد: علاقه داریم بیماران زیادی را تحت حمایت قرار دهیم، ولی گریبانگیر بودن کانون با مشکلات بودجه ای مانع انجام این اقدامات می شود پس می طلبد برای محقق شدن این امر،مسئولان و  خیران نیکوکار به یاری کانون بشتابند.

وی در پایان ضمن دعوت از خیران برای مساعدت این کانون گفت:حمایت از بیماران هموفیلی پیوند اخلاق با عاطفه است و ما دست یاری به سوی افراد خیر دراز می کنیم تا بلکه گرهی از مشکلات بیماران گشوده شود.

یادآور می شود، خیران استان  می توانند با کمک های نقدی خود از طریق شماره حساب 3203696050 جاری بانک ملت(جام)،شعبه میدان آزادی، در امر خیر" حمایت از بیماران هموفیلی کردستان" سهیم باشند.

شایان ذکر است،خبرنگاران حاضر در جلسه، آمادگی خود را جهت حمایت از این قشر اعلام کردند.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر