کد خبر: 67473 A

مدیرکل میراث فرهنگی کردستان:

استان کردستان دارای 1715 اثر تاریخی ثبت شده است که در سال گذشته 41 اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

ایلنا: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: ۲۰۰ مکان استان به عنوان اماکنی که در آن رویداد انقلابی رخ داده، ثبت می‌شود.

فرهاد میمنت آبادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در سنندج اظهار داشت: سال گذشته محل شهادت ماموستا شیخ الاسلام، محل شهادت ناهید فاتحی کرجو، محل حماسه مردم دزلی و محل شهادت شهید جلال بارنامه به عنوان رویداد‌های انقلابی استان ثبت شدند.
وی افزود: استان کردستان دارای  1715 اثر تاریخی ثبت شده است که در سال گذشته ۴۱ اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
میمنت آبادی به پیگیری ثبت جهانی غار باستانی کرفتو اشاره کرد و گفت: این اداره کل پیگیر ثبت میراث جهانی غار کرفتو است که در صورت تحقق رخداد بزرگی برای استان خواهد بود.
وی در ادامه تصریح کرد: در سال گذشته ۴۳ بنای مرمتی در سطح استان توسط کار‌شناسان حفظ و احیاء این اداره کل مرمت و احیاء شده و ۱۶ مسجد نیز از محل اعتبارات این اداره کل مرمت و ساماندهی شد.
این مسئول، در ادامه به اقدامات دیگر این اداره کل در خصوص شناسایی، گمانه زنی و ساماندهی در مناطق مختلف تاریخی استان اشاره کرد و گفت: به دنبال آن هستیم تا موزه مشاهیر و موزه باستان‌شناسی غرب کشور را راه اندازی کنیم.
میمنت آبادی در ادامه با اشاره به سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی گفت: موضوع شعار سال با مسایل داخلی و خارجی جامعه ما منطبق است و ضروری است همه مردم و مسوولان در راستای تحقق بیانات رهبر فرزانه انقلاب تلاش کنیم.
وی ضمن قدردانی از اصحاب رسانه به جهت اطلاع رسانی از فعالیت‌های ستاد تسهیلات نوروزی استان افزود: رسانه‌ها زبان گویای مردم برای بیان مسائل و مشکلات بوده و رسالت خطیری در انعکاس خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی در جامعه دارند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با اشاره به فعالیت‌های ستاد تسهیلات نوروزی استان کردستان گفت: ۳۶۷ مصوبه حاصل برگزاری جلسات مختلف در استان بود که کارنامه قابل قبولی برای ستاد تسهیلات نوروزی در سطح استان است.
میمنت آبادی با اشاره به راه اندازی موزه قرآن در روستای نگل گفت: در استان کردستان هفت قرآن خطی نفیس ثبت شده وجود دارد که لازم است برای راه اندازی موزه قرآن و یا نصب وی‌ترین هوشمند در مسجد آن روستا‌ها، با پیگیری و همکاری هیات امنای مساجدی که قرآن در آن وجود دارد، این امر تحقق یابد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر