کد خبر: 78261 A

رئیس پلیس فتای کردستان:

عمدتا مجرمان اینترنتی در کردستان 15 تا 30 سال سن دارند/ نرخ جرائم رایانه‌ای به شدت در حال افزایش است/91 درصد از پرونده های مربوط به جرایم رایانه ای استان در سال جاری منجر به کشف شده است.

ایلنا: رییس پلیس فتای کردستان به جرایم اخلاقی در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: در این راستا، مردان جوان بیشترین قربانیان جرایم رایانه ای در استان هستند.
به گزارش خبرنگار ایلنا از سنندج، سرگرد فرامرز شاکری بعدازظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران استان در سنندج، میزان جرائم رایانه ای در استان برای مردان را بیش از زنان عنوان کرد و گفت: عمدتا مجرمان اینترنتی در کردستان 15 تا 30 سال سن دارند.
وی عضویت در شبکه های اجتماعی را زمینه ساز بروز برخی مشکلات احتمالی ذکر کرد و افزود: مساله عضویت و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی یکی از مسائلی است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا با استقبال چشم‌گیر کاربران فضای مجازی همراه شده است.
شاکری تصریح کرد: متاسفانه در این میان به دلیل فیلتر شدن برخی از این شبکه‌ها از جمله فیس‌بوک، راه دسترسی کاربران به این شبکه‌ها مسدود شده است اما با این حال کاربرانی هستند که با بهره‌گیری از راه‌های مختلف و فیلترشکن‌های متنوع همچنان به فعالیت در این شبکه‌ها ادامه می‌دهند.
رئیس پلیس فتای کردستان با بیان اینکه در عین حال بیشترین جرایمی که در فیسبوک رخ می‌دهد مربوط به سوء استفاده از اطلاعات شخصی افراد است، گفت: متاسفانه شاهد آن هستیم که زنان به سرعت عکس‌ها و اطلاعات شخصی خود را در فضای سایبری در اختیار افراد سودجو قرار می‌دهند که متاسفانه منجر به برخی سوء استفاده‌ها توسط افراد دیگر می‌شود.
وی ادامه داد:خوشبختانه در این راستا با برگزاری کارگاه های و نشست‌های آموزشی، آموزش‌های لازم در زمینه اجتناب از محیط‌های خطر ساز و همچنین فرهنگ سازی افراد در خصوص استفاده از فضای سایبر و شناخت تهدیدات اینترنت با هدف پیشگیری اجتماعی از ارتکاب جرم توسط این پلیس تحقق یافته است.
62 درصد جرائم رایانه‌ای مربوط به سرقت از حساب‌های بانکی است

سرگرد شاکری در ادامه با بیان اینکه نرخ جرائم رایانه‌ای به شدت در حال افزایش است، اظهار داشت: از کل جرائم رایانه‌ای 62 درصد مربوط به سرقت از حساب‌های بانکی اشخاص از طریق اینترنت است.
رئیس پلیس فتای کردستان، نشر اکاذی و هتک حیثیت را در رتبه های دوم و سوم فراوانی جرایم فضای مجازی دانست و افزود: در مجموع حدود 91 درصد از پرونده های مربوط به جرایم رایانه ای استان در سال جاری منجر به کشف شده است.
وی، اصلی‌ترین دلایل وقوع جرایم فضای مجازی را نداشتن اطلاع کافی کاربران اینترنتی و نیز نداشتن توجه لازم به ارتقای امنیت سامانه های رایانه ای عنوان و بیان کرد: نگهداری ناصحیح اطلاعات محرمانه حساب‌های بانکی و حساب‌های کاربری افراد در فضای مجازی از دیگر دلایل وقوع جرایم فضای مجازی است.
وی، از شهروندان خواست در خرید اینترنتی مراقب سایت‌های غیرمجاز باشندو از طریق رایانه‌های شخصی اقدام به این خریدها کرده و از معاملات این چنینی در کافی‌نت‌ها و سایر اماکنی که احتمال تخلف در آن وجود دارد اجتناب کنند.
کلاهبرداران با ارسال ایمیل و پیامک اقدام به کلاهبرداری می‌کنند

شاکری همچنین یادآور شد: با وجود توسعه نیافتن برخی جرائم این حوزه دراستان کلاهبرداران با ارسال ایمیل و پیامک به اشخاص مختلف، آن‌ها را به انحای مختلف به پای دستگاهای خودپرداز (ATM) بانک‌ها می‌کشانند و اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.
رئیس پلیس فتای کردستان تصریح کرد: به تازگی با برداشت غیرقانونی 21 میلیون تومانی از حساب شخصی در تحقیقات روشن شد وی به این طریق شماره کارتش را به کلاهبرداران داده است.
وی ادامه داد: همچنین اخیرا کلاهبرداران با ارسال پیامکی به شهروندان مبنی براینکه شما در قرعه کشی بزرگ طرح «هزاران لبخند» برنده جایزه شده‌اید، اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کرده اند.
وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه خرید آنلاین کالاها و خدمات، از با ارزش‌ترین خدماتی است که بر روی اینترنت ارائه می‌شود، گفت: این امر علاوه بر صرفه‌جویی در وقت کاربران، مزایایی چون افزایش امنیت در جابجایی پول، کاهش هزینه‌های بازاریابی، صرفه‌جویی اقتصادی و افزایش فرصت‌های شغلی و کارآفرینی را به دنبال دارد.
شاکری افزود:اما در عین حال کلاهبرداران فضای مجازی نیز با استفاده از عدم اطّلاع یا کم‌دقتی خریداران و مشتریان، آن را با تهدیدها و آسیب‌هایی مواجه ساخته‌اند.
صیانت از هویت ملی، رسالت پلیس فتا است

وی به وظایف پلیس در این خضوض اشاره کرد و یادآور شد: صیانت از هویت ملی، حفظ و صیانت از اطلاعات شخصی افراد و سازمان‌ها، حفظ و صیانت از ارزش‌های اسلامی و هویت دینی و همچنین تامین امنیت در فضای مجازی برای همه کاربران، حوزه کسب و کار و دولت مهم‌ترین رسالت پلیس فتا است.
شاکری با اشاره به اینکه باید افزایش دانش فضای سایبری همواره مورد توجه باشد، گفت: رسانه‌ها نقش ویژه‌ای برای ارائه راه‌کارهای مورد نیاز کاهش جرایم دارند و پلیس استان آماده تعاملات تخصصی با خبرنگاران در حوزه راهکار کاهش جرایم است.
وی در پایان خاطرنشان کرد:پلیس فتا انتظامی استان کردستان واقع در خیابان پاسداران، پشت پاساژ بهاره، در دوشیفت صبح و عصر به صورت حضوری وتلفنی با شماره تماس 2185915 آماده ارائه خدمات به همشهریان عزیز است.
رئیس پلیس فتای کردستان افزود: همچنین کاربران می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فضای سایبر و اقدامات پلیس فتا ناجا در این خصوص به وب‌سایت پلیس فتا (www.cyberpolice.ir) مراجعه کنند.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر