کد خبر: 80522 A

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان:

167 شورای سازش و پنج هیئت حل اختلاف در سطح استان تاسیس شده است/9 هزار و 660 مورد بازرسی در خصوص نظارت بر مقررات حمایتی قانون کار در کارگاه‌های کردستان در سال گذشته انجام شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت:51 درصد شکایت های کارگری رسیده به شوراهای سازش اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان در سال گذشته به سازش منجر شد.
مصطفی باغبانیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در سنندج، با اشاره به اینکه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همواره از حقوق قانونی کارگران در بخش‌های مختلف دفاع می‌کند، تصریح کرد: حقوق کارگران نباید در هیچ زمانی تضییع شود و مسئولان باید در تمام موارد به خواسته‌های قانونی کارگران پاسخ بدهند.
وی افزود: رفع مشکلات کارگری و کارفرمایی از طریق صلح و سازش جزو مهم‌ترین رسالت‌های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان است که در این راستا 167 شورای سازش و پنج هیئت حل اختلاف در سطح استان تاسیس شده و مشغول فعالیت هستند.
باغبانیان اظهار داشت: از مجموع 3 هزار و 931 شکایت واصله به این اداره کل، هزار و 598 فقره آن به سازش و هزار و 182 مورد هم به هیئت حل اختلاف ارجاع داده شده و در مجموع 51 درصد از موارد به سازش بین کارگر و کارفرما ختم شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان با بیان اینکه 9 هزار و 660 مورد بازرسی در خصوص نظارت بر مقررات حمایتی قانون کار در کارگاه‌های کردستان در سال گذشته انجام شده است، افزود: در همین راستا 239 جلسه در قالب کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار با حضور بازرسان کار این اداره کل برگزار شد.
وی ادامه داد: در این بازرسی‌ها 46 واحد صنعتی از لحاظ عوامل زیان‌آور اندازه‌گیری و چهار نمونه بررسی حفاظت فنی دستگاه‌ها و تجهیزات در محیط کار انجام شده است.
باغبانیان همچنین در خصوص اشتغال به کار اتباع خارجی در کارگاه‌های مشمول قانون کار در کردستان یادآور شد: سال گذشته 552 مورد بازرسی و تهیه گزارش از اشتغال اتباع خارجی در کارگاه‌های استان صورت گرفته است که منجر به صدور 15 فقره پروانه کار، 6 فقره تمدید و ابطال 5 پروانه کار اتباع خارجی شده است.
این مسئول  در خصوص مقرری بگیران بیمه بیکاری در استان نیز خاطرنشان کرد: سال گذشته برای هزار و 921 نفر مشمول مقرری بیمه بیکاری برقرار شد و ضمن اشتغال مجدد 241 نفر از طریق واحدهای متقاضی تسهیلات کارفرمایی و واحدهای کار، 58 واحد مشکل‌دار به منظور حفظ و تثبیت اشتغال 2 هزار و 298 کارگر مورد حمایت و پشتیبانی قرار گرفتند.
باغبانیان تصریح کرد: در همین راستا 340 نفر از مقرری‌بگیر ان نیز به منظور فراگیری آموزش‌های کاربردی به آموزشگاه‌های اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای معرفی شدند.
وی ابراز داشت: تاسیس یک واحد شورای اسلامی کار، دو انجمن صنفی کارگری، هفت نمایندگی کارگری در کارگاه‌ها، هفت انجمن صنفی کارفرمایی و نیز تجدید انتخابات 26 تشکل کارگری و کارفرمایی از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه معاونت کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان در سال گذشته بوده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان در پایان صیانت از نیروی کار مولد استان را در راستای پایداری بنگاه‌های اقتصادی به عنوان یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های این اداره کل برشمرد و بر ضرورت نظارت بر آن تاکید کرد.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر