کد خبر: 16095 A

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان:

طی مرحله اول واکسیناسیون دام‌های سنگین استان بر علیه بیماری تب برفکی بیش از 103 هزار راس دام سنگین واکسینه شدند.

کرمان - ایلنا: طی مرحله اول واکسیناسیون دام های سنگین استان بر علیه بیماری تب برفکی بیش از 103 هزار راس دام سنگین واکسینه شدند.

به گزارش ایلنا، زیدآبادی مدیرکل دامپزشکی استان کرمان از آغاز مرحله دوم واکسیناسیون تب برفکی دامهای سنگین در استان کرمان خبر داد و افزود: بیماری تب برفکی می تواند موجب تلفات در دامهای جوان و کاهش تولید تا 50 درصد در سایر دامها شود.

وی با اشاره به این نکته که کاهش تولید مهمترین عارضه حاصل از درگیری احتمالی دامها به بیماری تب برفکی است، گفت: این کاهش تولید می تواند اثرات سویی در قیمت انواع فرآوردهای خام دامی مانند گوشت و شیر داشته باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان مبارزه با بیماریهای دامی را یکی از اهرمهای تنظیم بازار دانست و افزود: فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی از شنبه 6 آبانماه جاری شروع و تا 20 آذرماه سال ادامه خواهد داشت.

وی تصریح كرد: پیش بینی می شود در مرحله دوم واکسیناسیون بر علیه این بیماری نیز بیش از 110 هزار راس دام سنگین استان در برابر بیماری تب برفکی ایمن شوند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان هزینه اجرای این طرح را بیش از 700 میلیون ریال برآورد کرد و اظهار داشت: بیش از 90 درصد این طرح توسط بخش خصوصی تحت نظارت این اداره کل اجرا می‌شود.

وی ضمن تاکید بر رایگان بودن واکسیناسیون تب برفکی گفت: دامدارن گرامی در صورت مشاهده هرگونه کم کاری یا تخلف دیگر مراتبط را از طریق تلفن 1512-0341یا شماره پیامک 3000231512 به اطلاع اداره کل دامپزشکی استان کرمان برسانند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر