کد خبر: 738 A

شهردار کرمانشاه:

پل قوسی قره سو یکی از نشانه های شهری استان کرمانشاه در آینده خواهد بود

کرمانشاه ـ ایلنا: عملیات ساخت اولین پل قوسی کرمانشاه بر روی رودخانه قره سو طی مراسمی با حضور استاندار و جمعی از مسئولین استان، آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کرمانشاه، شهردار کرمانشاه در مراسم کلنگ زنی این پل قوسی که در مجاورت تقاطع غیر همسطح ولایت اجرا می شود، گفت: شهر کرمانشاه به واسطه وجود رودخانه قره سو به دو پاره شهر شمالی و جنوبی تقسیم شده است و بر اساس ضرورت ترافیکی که بین این دو پاره شهر وجود دارد، ایجاد خطوط برشی که در ادبیات مهندسی با نام پل از آنها یاد می کنند بسیار ضروری می نمود.

مهندس پیمان قربانی افزود: با توجه به تاکید استاندار در شورای ترافیک و همچنین با توجه به اینکه پرترددترین پل شهر کرمانشاه پل قره سو میانی می باشد طراحی این پل قوسی با رویکرد توام کاهش بار ترافیکی و توجه به منظر و نشانه های شهری برای اولین بار در استان انجام و اجرا می شود.

وی درخصوص مشخصات پل قوسی قره سو گفت: عرصه این پل 30 متر با دهانه 65 متری و 38 شمع، بدون ستون میانی می باشد که 5 باند سواره و 2 باند پیاده رو خواهد داشت.

قربانی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز این پروژه حدود 110 میلیارد ریال است که باتوجه به توجهات استاندار محترم نسبت به مباحث مدیریت شهری، از سوی استانداری تامین شده است، گفت: براساس برنامه زمان بندی، 15 ماه زمان برای ساخت این پروژه نیاز است که شهرداری تلاش می کند این پروژه را 12 ماهه به بهره برداری برساند و برای این منظور امتیازاتی تشویقی جهت تسریع در ساخت برای پیمانکاران پروژه دیده شده است.

به گفته شهردار کرمانشاه از آنجاییکه روش اجرای این پل به دو گونه است، عملیات ساخت بتن و شمع ها و

فونداسیون ها و پاشنه های این پروژه توأماً در محل اجرا می شود و به طور همزمان سازه های فلزی نیز در کارخانه ساخته شده و آماده نصب می گردند.

برای اجرای این پل مدت 15 ماه زمان پیش بینی شده که 9 ماه از آن مربوط به ساخت و نصب سازه فلزی و 5 ماه برای اجرای بخش سویول در نظر گرفته شده است با اینحال شهردار کرمانشاه ابراز امیدواری کرد با ادامه عملیات اجرایی آن در فصول سرد زودتر از موعد پیش بینی شده به بهره برداری برسد.

مهندس قربانی یادآور شد وجه تمایز اصلی پل قوسی قره سو با سایر پل هایی که تاکنون در شهر کرمانشاه احداث شده اند در این است که این پل ضمن کارکرد ترافیکی رویکرد زیباسازی دارد و به عنوان یکی از نشانه های شهری کرمانشاه در آینده رخ خواهد نمود.

استاندار کرمانشاه نیز در مراسم کلنگ زنی اولین پل قوسی سازه ای استان، پل قوسی را نمادی برای زیبایی شهر کرمانشاه عنوان کرد و افزود: این پل علاوه بر اینکه بار ترافیکی را در پل میانی قره سو کاهش دهد، می تواند به عنوان نمادی برای زیبایی شهر کرمانشاه در نظر گرفته شود.

سید دادوش هاشمی، با اشاره به اینکه در حال حاضر 4 تقاطع غیر همسطح به طور همزمان در شهر کرمانشاه درحال اجرا می باشد، اظهار داشت: دو تقاطع ده مجنون و وکیل آقا را نیز در دستور کار داریم تا از این طریق بتوانیم رینگ دوم شهر را کامل کنیم و در نظر داریم كه یك خیابان دو طبقه از چهارراه جوانشیر تا میدان غدیر و به سمت جعفرآباد ساخته شود و از طرف دیگر کریدور شرق و غرب را آغاز کنیم تا بتوانیم از این طریق بار ترافیکی را کاهش داده و شرایط بهتری را برای شهروندان فراهم کنیم.

وی کلنگ زنی باغ گلها و پل قوسی را قدمی درجهت افزودن نمادهای زیبایی به شهر عنوان کرد و افزود: کلنگ زنی باغ گلها بعنوان تفرجگاهی که به جاذبه ها و زیبایی های شهر می افزاید به تازگی انجام شد و امروز نیز پل قوسی کلنگ زنی می شود که نمادی برای زیبایی شهر محسوب می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: کلنگ زنی پارک بانوان نیز به عنوان تفرجگاه و تفریحگاهی برای بانوان طی روزهای آینده انجام می شود تا بانوان شهر کرمانشاه بتوانند به راحتی در آنجا برنامه های تفریحی خود را اجرا کنند.

وی گفت: پارک شیرین هم به عنوان یک عامل زیبایی و مکانی برای احداث رصدخانه در نظر گرفته شده که بزودی ساماندهی آن آغاز می شود.

مهندس هاشمی ضمن تشکر از شهرداری کرمانشاه اظهار داشت: در حال حاضر در همه جای شهر به طور جدی کار می شود. چه در قسمت کمربندی غربی و شرقی و چه در پارک غربی و شرقی و حتی در درون شهر، شهرداری خدمات بسیاری را ارائه می دهد.

وی تأکید کرد: تمام تلاش و كوشش خود را برای بالندگی و پیشرفت روز افزون شهر كرمانشاه به كار گرفته ایم زیرا اعتقاد داریم كه این شهر پتانسیل و ظرفیت لازم را برای رسیدن به جایگاه اصلی خود دارا می باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در محدوده قره سو و چم بشیر فعالیتهایی انجام می شود که بعدا آبشوران نیز به آنها اضافه می گردد و این اطمینان را به شهروندان می دهیم که دیگر هیچ نقطه منفی در این شهر پیدا نخواهند کرد.

استاندار همكاری و مشاركت مردم در نگهداری از مراكز تفریحی و رفاهی را بسیار مهم ارزیابی كرد و خاطر نشان ساخت: مردم باید در نگهداری از چنین مراكزی مشاركت داشته باشند زیرا تنها اینكه پارك ساخته شود اما مردم همكاری لازم را نداشته باشند پس از مدتی پارك ها و مراكز تفریحی جایگاه اصلی خود را از دست خواهند داد لذا از مردم بزرگوار كرمانشاه انتظار داریم كه جهت نگهداری از تفرجگاه ها و پارك ها نهایت همكاری و مشاركت را داشته باشند.

استاندار کرمانشاه گفت: سال گذشته برای انجام پروژه های عمران شهری 40 میلیارد تومان به شهرداری اختصاص دادیم و خوشبختانه فعالیت ها و تلاش های خوبی از سوی شهرداری برای ارتقاء جایگاه شهر در حال انجام است و ما با مشاهدة این فعالیت های خوب اعتبارات مناسبی نیز به شهرداری اختصاص داده ایم و سعی می کنیم امسال این رقم را افزایش دهیم تا شهرداری به اهدافش برسد.

هاشمی عنوان کرد: منوریل هم به عنوان یک عامل انگیزشی برای زیبایی شهر محسوب می شود و اگر در هیچ شهری از ایران این پروژه به اتمام نرسد این پروژه را در کرمانشاه اجرا خواهیم کرد.

شهردار کرمانشاه: وجه تمایز اصلی پل قوسی قره سو با سایر پل هایی که تاکنون در شهر کرمانشاه احداث شده اند در این است که این پل ضمن کارکرد ترافیکی رویکرد زیباسازی دارد و به عنوان یکی از نشانه های شهری کرمانشاه در آینده رخ خواهد نمود.

استاندار کرمانشاه: در حال حاضر در همه جای شهر به طور جدی کار می شود. چه در قسمت کمربندی غربی و شرقی و چه در پارک غربی و شرقی و حتی در درون شهر، شهرداری خدمات بسیاری را ارائه می دهد.

غلامرضا چشمه گچی

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر