کد خبر: 82570 A

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: هر ساله در هفته جهاد كشاورزی طرح هایی به بهره برداری می رسد كه امسال نیز در همین ایام 406 پروژه عمرانی و تسهیلاتی بخش كشاورزی افتتاح می شود.

ابانا: نشست مطبوعات رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در سالن جلسات این سازمان برگزاری شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کرمانشاه، در ابتدای این جلسه، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: هر ساله در هفته جهاد كشاورزی طرح هایی به بهره برداری می رسد كه امسال نیز در همین ایام 406 پروژه عمرانی و تسهیلاتی بخش كشاورزی افتتاح می شود.

علی اشرف منصوری با اشاره به اینکه امسال در هفته جهاد کشاورزی 406 طرح کشاورزی افتتاح می شود، تاکید کرد: برای انجام و عملیاتی کردن این طرحها به 309 میلیارد ریال سرمایه گذاری احتیاج بوده است که این طرحها می توانند زمینه اشتغالزایی 1077 نفر را به صورت مستقیم ایجاد کنند.

وی افزود: 297 طرح از این تعداد، طرح تسهیلاتی است، که برای سرمایه گذاری این پروژه ها 209 میلیارد ریال با 488 نفر اشتغال زایی انجام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: همچنین امسال در هفته جهاد کشاورزی 109 پروژه با سرمایه گذاری 10 میلیارد تومان و اشتغالزایی 589 نفر انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه بهره برداری از کانال های آبیاری و زهکشی، سیستم های آبیاری تحت فشار، احداث باغ، مرغداری، پرواربندی، واحد های آبزی پروری، شرکت های خدمات مکانیزاسیون، صنایع تبدیلی و تکمیل گاو شیری و گلخانه ها از دیگر برنامه های مهم این هفته هستند، گفت: در اجرای طرح توسعه کشاورزی در کرمانشاه تاکنون بیش از 8000 طرح در ستادهای استانی و شهرستانی مصوب شده است.

رئیس سازمان جهاد كشاورزی افزود: از مجموع طرحهای مصوب شده 3152 طرح به مبلغ 137 میلیارد تومان معادل صد در صد منابع مرحله اول طرح توسعه كشاورزی و تعداد 19 طرح با مبلغ 31 میلیارد ریال از محل اعتبارات سال 1390 صندوق حمایت از بخش كشاورزی انعقاد قرارداد شده است.

وی با اشاره به اینکه منابع تسهیلاتی كه در طرح توسعه كشاورزی به استان اختصاص یافته 454 میلیارد تومان بوده است، افزود: از این مبلغ 137 میلیارد تومان ابلاغی سال 90 بانك كشاورزی، 37 میلیارد تومان ابلاغی سال 90 صندوق حمایت از بخش كشاورزی، 114 میلیارد تومان ابلاغی سایر بانكها در سال 91 و 150میلیارد تومان از منابع متمركز صندوق توسعه ملی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: به تازگی هم 200 میلیارد ریال اعتبار جدید با سود 7 درصد برای اجرای پروژه های آب و كشاورزی با عاملیت بانك كشاورزی ابلاغ گردیده است كه به محض ابلاغ دستورالعمل اجرایی بانك فرایند رسیدگی و پرداخت تسهیلات از محل این اعتبارات نیز آغاز خواهد شد.

منصوری در پایان سخنان خود گفت: تاكنون 8095 هکتار از اراضی منابع ملی استان به متقاضیان طرح های توسعه کشاورزی واگذار شده و در این رابطه استان كرمانشاه جزء استانهای برتر كشور است.

کاشت زعفران در کرمانشاه توسعه می یابد

در ادامه این نشست، سیدافشین صفوی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز گزارشی از وضعیت این معاونت به خبرنگاران ارائه داد.

صفوی افزود: استان کرمانشاه در زمینه مبارزه بیولوژیک با آفات گیاهی و مدیریت تلفیقی مزارع که در آن از حشرات مفید برای نابودی آفات استفاده می شود، پیشقراول کشور است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه افزود: کار مبارزه بیولوژیک با آفات گیاهی و مدیریت تلفیقی در سطح 5300هکتار از مزارع استان انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در هشتم خردادماه امسال، کرمانشاه از سوی وزارتخانه جهاد کشاورزی به عنوان نمونه کشوری در بحث مبارزات بیولوژیکی شناخته شده است، گفت: یکی دیگر از راهکارهای این نوع مبارزه، استفاده از زنبور "پابروبراکون" است که 25 میلیون عدد از این زنبورها از سوی سازمان جهاد کشاورزی خریداری شده و الان در سطح 25 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان به صورت آزمایشی در حال اجرا است.

وی در ادامه با اشاره نقش مبارزه بیولوژیکی، تاکید کرد: استفاده از این نوع زنبورها در مبارزه با آفات که فراند سم و کود از چرخه مبارزه را حذف می کند و باعث تولید محصولات سالم می شود با استقبال بی نظیری در میان کشاورزان استان همراه شده است که بیشترین کارایی آن برای کنترل آفات مزارع نخود، گوجه فرنگی و ذرت است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه همچنین از توسعه کشت زعفران در این استان به مرز 42 هکتار خبر داد و در دو سال اخیر کشت انجیر "استهبان" نیز به 42 هکتار در استان ارتقا یافته است.

صفوی گفت: این دو طرح (زعفران و انجیر) به صورت پایلوت هستند و در سال های آینده بیشتر در استان کرمانشاه توسعه خواهند یافت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در پایان از تامین 32 هزار تن بذر گندم مورد نیاز استان در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: این در حالی است که کل بذر تولیدی گندم در کشور در این مدت 250 هزار تن بوده است که سهم استان در آن چشمگیر بوده است.

دیگر سخنران این نشست مطبوعاتی، مهندس بهرام خانی بود، وی در سخنان خود گفت: متاسفانه ریزگردها و گردو غبار تاثیر بسیار مخربی بر روی بخش کشاورزی به ویژه دامداری و رنبورداری می گذارد.

تاثیر منفی ریزگردها بر زنبورها

معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تاکید کرد: بیشترین تاثیر منفی ریزگردها برروی زنبورها است و همین عامل باعث کاهش عسل تولیدی و یا کیفیت آن می شود.

بهرام خانی بیان داشت: این ریزگردها نه تنها زنبورها را مورد آسیب قرار می دهد، بلکه بر روی دیگر دام و طیور تاثیر منفی خود را خواهد گذاشت.

وی با اشاره به اینکه ریزگردها و گردوغبار ورودی به کشور بر روی سبزه ها و گیاهان نشست می کنند، ادامه داد: حیواناتی که سبزخوار هستند بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند، چون ذرات گرد و غباری که روی گیاهان نشسته به بدن آن ها وارد می شود و امکان بروز بیماری در بدن آن ها را فراهم می کند.

وی تصریح کرد: ریزگردها همچنین برای طیوری که در محیط سربسته نگهداری می شوند هزینه تولید را افزایش می دهد چون مدام باید از تهویه هوا استفاده کرد.

خانی با اشاره به اینکه به هر نوع تاثیر ریزگردها بر روی احشام و طیور غیرقابل انکار است، گفت: دام های عشایری و روستایی که در محیط باز نگهداری می شوند نیز در معرض آسیب قرار دارند و آن دست از دامهایی هم که بالاجبار در محیط های بسته نگهداری می شوند برای شخص دامدار هزینه بردار می شوند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تاثیر منفی گرد و غبار در طولانی مدت بسیار خطرناک است، گفت: اگر آلودگی هوا و گرد و غبار طولانی مدت شود، بی شک می تواند باعث کاهش تولیدات کشاورزی شود.

معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، مشکلات تنفسی دامها را از دیگر نتایج وجود ریزگردها عنوان کرد و گفت: راه مقابله چندانی برای گریز از آسیب ناشی از ریزگردها وجود ندارد و تنها می توان دام ها و طیور را به محیط های سربسته منتقل کرد تا کمی از آسیب دور بمانند.

گزارش: نسترن کریمی

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر