کد خبر: 85311 A

قاسمی خبر داد:

در اواسط خردادماه سال جاری در سطح 164 هکتار از مزارع گندم و جو که در مسیر بازگشت نسل جدید آفت سن مادر به اماکن تابستان گذرانی قرارداشت و این آفت با جمعیت بسیار زیاد تجمع پیدا کرده بود سمپاشی شده است.

ایلنا: سرپرست مدیریت جهادکشاورزی شهرستان کرمانشاه گفت: سمپاشی انجام شده با هدف کاهش جمعیت سن بازگشتی به اماکن بوده و در روستاهای کهرار موقوفه، گاوشان، هفت چشمه، دوکانه و سانبل درود فرامان؛ با بکارگیری ۵ دستگاه سمپاش و مصرف ۸۲ لیتر حشره کش دلتام‌ترین مبارزه صورت گرفته است.

به گزارش ایلنا از کرمانشاه، شهریار قاسمی در ادامه افزود: سن غلات یکی از آفات مهم گندم و جو در سطح شهرستان کرمانشاه می‌باشد و در صورتیکه کنترل مناسبی روی این آفت اعمال نگردد می‌تواند خسارت کمی و کیفی زیادی به محصولات تولیدی وارد نماید.

سرپرست مدیریت جهادکشاورزی شهرستان کرمانشاه در خصوص آفت سن گندم (Eurygaster integriceps) گفت: این گونه مهم‌ترین آفت مزارع گندم و جو استان و شهرستان کرمانشاه به شمار می‌آیدکه سطح مبارزة شیمیایی با سن گندم در ۲۵ سال اخیرروند فزاینده‌ای داشته است.

وی در پایان تاکید کرد: تخریب مراتع و توسعة دیم زار‌ها خصوصآ در غرب کشور از مهم‌ترین دلایل گسترش مناطق انتشار و طغیان سن گندم در سال‌های اخیر بوده است و مهم‌ترین عامل افزایش جمعیت و طغیان سن گندم در ۲۵ سال اخیر، تخریب مراتع (خصوصاً در دیم زارهای کشور) و کشت گندم و جو در مراتع تخریب شده بوده است و این کار در افزایش وزن، افزایش میزان تخم ریزی و تبدیل سن‌های ساکن مراتع به سن‌های مهاجر، موثر بوده است.

سرپرست جهاد کشاورزی کرمانشاه‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر