کد خبر: 8571 A

مدیرکل دامپزشکی کرمانشاه خبر داد؛

استان کرمانشاه، پنجمین استان کشور در داشتن بیماری تب مالت بعد از استان‌های مرکزی، همدان، لرستان و آذربایجان غربی است.

کرمانشاه ـ ایلنا: مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: بیماری تب مالت یا بروسلوز از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و شایع در استان است که باید در استان ریشه‌کن شود.

به گزارش ایلنا از کرمانشاه، نادر پرور تصریح کرد: از سال‌های 86 تا 89 تب مالت انسانی در کشور و استان کرمانشاه روندی نزولی داشت که این روند در سال 89 در استان 712 مورد، سال 90، 770 مورد و در 6 ماه اول سال 91 به 458 مورد مبتلا به تب مالت دیده شده که نشان از روند صعودی بیماری تب مالت در استان دارد.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌هایی در راستای کاهش بیماری تب مالت در دست اقدام است که سازمان دامپزشکی نقشی پررنگ‌ و تاثیرگذار از خود به‌جای گذارد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: کرمانشاه آلودگی بالایی نسبت به این بیماری دارد و در کرمانشاه این بیماری روز به‌روز در حال افزایش است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در این راستا، افزود: مایه‌کوبی دام‌ها، شناسایی و حذف دام‌های آلوده، مقررات قرنطینه و آموزش برخی از کارهای انجام شده است.

پرور با بیان اینکه سال گذشته 109 درصد گاو و گوساله و 107 درصد بز و بره را در مقابل این بیماری واکسینه کرده‌ایم، گفت: در سال 91 50 درصد گاو و گوساله و 98 درصد گوسفند و بز در برابر این بیماری واکسینه شده‌اند و خون‌گیری، تست و کشتار نیز در حد اعتبارات انجام شده است.

وی تصریح کرد: در سال 91-90، 7500 نفر زن و مرد آموزش داده شده‌اند که در این راستا 300 دقیقه برنامه رادیویی و تلویزیونی و 250 عدد لوح فشرده فیلم در ارتباط با این بیماری تهیه شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: برای کنترل بیماری تب مالت یک برنامه 5 ساله تدوین شده است که به 7.5 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا 15 هزار دام آلوده در استان معدوم شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر