کد خبر: 2421 A

در همایش ملی گیاهان دارویی در یاسوج عنوان شد:

همایش ملی گیاهان دارویی، می‌تواند بستر مناسبی برای شناسایی گونه‌های ناشناخته گیاهی در كشور و به‌ ویژه استان كهگیلویه و بویراحمد و هم چنین، معرفی آخرین دستاوردهای كشور به پژوهشگران این حوزه باشد.

ایلنا - یاسوج: همایش ملی گیاهان دارویی، با حضور اساتید و محققان حوزه گیاهان دارویی كشور، در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج آغاز به کار کرد.

به گزارش ایلنا از یاسوج، رئیس دانشگاه علوم پزشكی یاسوج شامگاه گذشته مرکز کهگیلویه و بویراحمد، گیاهان دارویی را بستری مناسب برای احیاء علم و اندیشه در كالبد عمل و تولید دانست و گفت: گیاهان دارویی در طب ایرانی و اسلامی، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده كه دوری از این شاخه‌های طبابت، خلاء استفاده از گیاهان دارویی را نیز به وجود آورده بود و پس از بازگشت محققان كشور به كاربرد گیاهان دارویی در امر درمان و سلامت جامعه پس از انقلاب اسلامی، شاهد پیشرفت های مطلوبی بوده‌ایم.

دكتر سیدحسام‌الدین نبوی‌زاده افزود: خداوند رازهای عمیقی را در گیاهان به ودیعه نهاده است كه وجهه‌ای از شگفتی آفرینش بوده و كشف این اسرار، نوعی عبادت الهی و سپاس از رحمت ایزدی خواهد بود.

توجه به صنعت گیاهان دارویی، موجب رونق اقتصاد و صادرات می‌شود

نبوی‌زاده با تاكید بر قابلیت گیاهان دارویی در رونق اقتصاد و صادرات، اظهار كرد: علاوه بر زمینه مناسب گیاهان دارویی در بهبود كسب‌و كار و كاهش بیكاری جامعه بالاخص در استان کهگیلویه و بویراحمد، تنوع كافی در گونه‌های گیاهی كشور، می‌تواند عاملی برای تبدیل كشور به قطب صادركننده گیاهان دارویی باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشكی یاسوج خاطرنشان كرد: هر پژوهشی، می‌تواند پایه‌ای برای سایر ‌پژوهشگران و كاربرد‌های عمیق‌تر باشد و امیدواریم گیاهان دارویی، به عنوان یك علم پویا در پایتخت طبیعت ایران، بتواند دانشگاه ‌علوم پزشكی یاسوج را به مرجعی برای سایر دانشگاه‌های كشور تبدیل نماید.

همایش ملی گیاهان دارویی، فرصتی برای ارتباط علم و صنعت در این حوزه است

رئیس همایش ملی گیاهان دارویی نیز در ادامه مراسم، با بیان اینكه این همایش می‌تواند فرصتی مناسب برای تبادل آرا، تجربیات و نظریات علمی محققان كشور باشد، عنوان كرد: شناسایی چالش‌ها و فرصت‌های مرتبط با گیاهان دارویی، برقراری یك رابطه منطقی میان علم و صنعت گیاه دارویی، زمینه‌سازی برای همكاری و تعامل دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی و شركت‌های داروسازی، از مهم‌ترین اهداف برگزاری همایش ملی گیاهان دارویی است.

دكتر جان‌محمد ملكزاده، اضافه كرد: همایش ملی گیاهان دارویی، می‌تواند بستر مناسبی برای شناسایی گونه‌های ناشناخته گیاهی در كشور و به‌ ویژه استان كهگیلویه و بویراحمد و هم چنین، معرفی آخرین دستاوردهای كشور به پژوهشگران این حوزه باشد.

استان كهگیلویه و بویراحمد، یك چهارم گونه‌های گیاهی اروپا را در خود پرورش می‌دهد

دبیر علمی همایش ملی گیاهان دارویی نیز ضمن اشاره به توانمندی‌های استان كهگیلویه و بویراحمد در زمینه گیاهان دارویی كه مهم‌‌ترین انگیزه برگزاری این همایش در دانشگاه علوم پزشكی یاسوج بوده است، تصریح كرد: این استان با دارا بودن طبیعتی متنوع، یك چهارم گونه‌های گیاهی اروپا و یك پنجم گونه‌های گیاهی كشور را در خود پرورش داده كه نمایانگر توانمندی بالا در توسعه علم و صنعت گیاهان دارویی كشور است.

تنها 10 درصد از مردم كشور، گیاهان دارویی مصرف می‌كنند

دكتر حسین صادقی ادامه داد: بر اساس آمارها، قریب به 70 درصد مردم اروپا برای پیشگیری، درمان و یا به عنوان مكمل، از گیاهان استفاده می‌كنند كه این آمار در كشور ما به میزان 10 درصد تقلیل یافته و سودآوری این صنعت نیز، تنها شامل یك درصد برآورد شده است.

وی با اشاره به برگزاری این همایش كه می‌تواند گامی برای جهش به سمت اقتصاد پویا در زمینه علوم كاربردی باشد، تصریح كرد: آشنایی با روش‌های استخراج گیاهان دارویی، بوم‌شناسی این گیاهان در استان و كشور، تاثیرات فارماكولوژی گیاهان، زمینه‌های تجاری‌سازی و جایگاه گیاهان دارویی در كشور، محورهای عمده برگزاری این همایش و پذیرش مقالات بوده است.

دبیر علمی همایش ملی گیاهان دارویی، یادآور شد: دست‌اندركاران اجرای این همایش، از سال گذشته تاكنون، مراحل برگزاری را پیگیری نموده و با بررسی‌های لازم، موفق به كسب امتیاز بازآموزی، برای شركت‌كنندگان در همایش ملی گیاهان دارویی شدیم.

از آغاز مهلت ارسال مقالات همایش ملی گیاهان دارویی، مجموعا 1200 مقاله علمی به دبیرخانه همایش ارسال شده است كه از این میان، 350 مقاله به صورت پوستر و 60 مقاله دیگر نیز به صورت سخنرانی از تاریخ پنجم تا هشتم شهریورماه، ارائه خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر