کد خبر: 7242 A

سرقت شبکه‌های برق و مخابرات در مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد علاوه براینکه سبب نارضایتی بین مردم و مسئولان شده سبب تاخیر در خدمات رسانی دستگاه‌های خدمات رسان به مشترکان نیز شده است.

ایلنا – یاسوج: سرقت شبکه‌های برق و مخابرات در مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد علاوه براینکه سبب نارضایتی بین مردم و مسئولان شده سبب تاخیر در خدمات رسانی دستگاه‌های خدمات رسان به مشترکان نیز شده است.

به گزارش ایلنا از یاسوج، براساس گزارش‌ها و مصاحبه‌های مسئولان شرکت توزیع نیروی برق و مخابرات کهگیلویه و بویراحمد، وضعیت سرقت شبکه‌های برق و مخابرات در این استان علاوه براینکه نگران کننده می‌باشد در حال طی کردن سیر صعودی است.

اعلام دستگیری سارقان شبکه‌های برق از سوی مسئولان نیروی انتظامی کهگیلویه و بویراحمد نیز نگرانی مسئولان شرکت‌های برق و مخابرات این استان را تائید می‌کند و برخی از این گزارش‌ها از کشته شدن سارقان شبکه‌های عنوان شده خبر می‌دهد.

بنا بگفته مسئولان این دو شرکت خدماتی کهگیلویه و بویراحمد، سارقان شبکه‌های برق و مخابرات بنحو شگفت انگیزی اقدام به سرقت شبکه‌های برق و مخابرات می‌کنند بگونه‌ای که در برخی اوقات، سرقت ترانس‌های برق بهمراه شبکه‌های برق در این استان برای آنان سوال برانگیز و تعجب آور است.

مسئولان شرکت مخابرات کهگیلویه و بویراحمد از روند صعودی سرقت کابل‌های مخابراتی از جمله فیبر نوری به شدت اظهار نگرانی می‌کنند و تاکید دارند که این سرقت‌ها امکان خدمات رسانی مطلوب از سوی آنان به مشترکان خود را نمی‌دهد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد، سرقت شبکه‌های برق فشار ضعیف در مناطق مختلف این استان را همزمانی با نوسانات بازار بورس متغییر عنوان و خاطرنشان کرد: معتقدم سرقت شبکه‌های برق در کهگیلویه و بویراحمد در زمان افزایش قیمت‌ها در بازار بورس شدت بیشتری بخود می‌گیرد.

حسن کریمی به ایلنا گفت: روند سرقت شبکه‌های برق در کهگیلویه و بویراحمد نگران کننده و معتقدم براساس برنامه ریزی‌های قبلی و هدفدار صورت می‌گیرد.

وی بدون اشاره به تعداد سارقان دستگیر شده از سوی دستگاه‌های انتظامی و امنیتی، اظهارداشت: متاسفانه باید اذعان داشت که سارقان در برخی اوقات اقدام به سرقت شبکه‌های برق در داخل شهرهای این استان بویژه شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد نیز نموده‌اند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد از کشته شدن برخی سارقان در زمان سرقت از شبکه‌های برق این استان خبر داد و بیان داشت: برخی از سارقان شبکه‌های برق کهگیلویه و بویراحمد از سوی خود مردم دستگیر و گا‌ها برخی از سارقان در حین سرقت شبکه‌های برق نیز کشته می‌شوند.

کریمی افزود: برخی از سارقان دستگیر شده شبکه‌های برق کهگیلویه و بویراحمد غیربومی که ماحصل سرقت‌های خود را در استان‌های همجوار به فروش می‌رسانند.

وی با بیان اینکه شیوه سارقان شبکه‌های برق در کهگیلویه و بویراحمد در زمان سرقت شبکه‌های برق متفاوت است، یادآورشد: برخی از این سارقان حرفه‌ای و برخی دیگر تازه کار هستند که سارقان حرفه‌ای علاوه بر سرقت شبکه‌های برق، اقدام به سرقت ترانس‌های برق نیز می‌کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد، تعداد ترانس‌های برق به سرقت رفته در یکساله گذشته این استان را چهار دستگاه ذکر و تصریح کرد: سارقان بعد از دستگیری تحویل دستگاه قضایی داده می‌شوند.

کریمی، نارضایتی مردم، قطعی‌ها، نوسانات و ناپایداری برق را از مهم‌ترین نتایج سرقت شبکه‌های برق در کهگیلویه و بویراحمد برشمرد و ادامه داد: از مردم می‌خواهیم در صورت مشاهده سارقان شبکه‌های برق با نیروی انتظامی تماس برقرار کنند.

وی میزان شبکه‌های برق فشار ضعیف به سرقت رفته در کهگیلویه و بویراحمد طی یکسال گذشته را ۲۰ تن برشمرد و بیان داشت: بیش از۲۰۰ مورد سرقت از سال گذشته تاکنون در ارتباط با شبکه‌های برق این استان گزارش شده است.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد، ارزش ریالی خسارات وارده بدلیل سرقت شبکه‌های برق و ترانسفورماتور‌ها را بیش از ۱۵ میلیارد ریال برشمرد و خاطرنشان کرد: برای کاهش سرقت شبکه‌های برق فشار متوسط این استان کابل‌های خودنگهدار در حال جایگزینی شبکه‌های گذشته است.

کریمی، طول شبکه‌های فشار متوسط و ضعیف برق کهگیلویه و بویراحمد را بیش از هفت هزار کیلومتر عنوان و ادامه داد: جایگزینی شبکه‌های مسی گذشته و تبدیل آنان به کابل‌های خودنگهدار زمان بر و نیاز به اعتبارات کلان دارد.

مدیرعامل شرکت مخابرات کهگیلویه و بویراحمد از وضعیت کنونی کابل‌های مخابراتی در این استان به شدت اظهار گله‌مندی و نارضایتی می‌کند.

محمدرضا توکلی گفت: بیشترین سرقت مربوط به شبکه برق سایت‌ها و تجهیزات «گراند» است که حاوی سیم‌های مسی است.

وی با بیان اینکه سرقت کابل رابط بین سایت تا کنتور و همچنین سرقت کولر سایت‌های مخابراتی میز گزارش شده است، اظهار داشت: تمامی قطعی‌های تلفن همراه در این استان ناشی از سرقت شبکه‌های برق است.

مدیرعامل شرکت مخابرات کهگیلویه و بویراحمد از سرقت سیستم مخابراتی در سایت «کوشک» برای اولین بار در این استان طی سالجاری خبرداد و خاطرنشان داد: این سیستم اختصاصی و در جاهای دیگر کاربردی ندارد.

توکلی هزینه هربار سرقت شبکه‌های برق مخابرات را بیش از ۲۰۰ میلیون ریال عنوان و یادآورشد: در سالجاری بیش از ۵۰ کیلومتر فیبر نوری در کهگیلویه و بویراحمد به سرقت رفته است.

وی گفت: سرقت فیبرهای نوری یکی از مسائلی می‌باشد که شرکت مخابرات کهگیلویه و بویراحمد طی سال‌های اخیر با آن مواجه است.

مدیرعامل شرکت مخابرات کهگیلویه و بویراحمد تعداد سایت‌های مخابراتی در این استان را حدود ۲۵۰ سایت برشمرد و خاطرنشان کرد: سرقت شبکه‌های برق و فیبرهای نوری در این استان شرکت مخابرات را با مشکلات متعددی مواجه کرده است.

توکلی، قطعی‌های اینترنت را ناشی از سرقت شبکه‌های برق و فیبرهای نوری دانست و یادآورشد: برخی از سارقان دستگیر و تحویل مقامات قضایی شده‌اند.

کار‌شناس مسئول اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد هم از سرقت شبکه‌های برق روشنایی تونل‌های محور یاسوج – بابامیدان در سال گذشته و جاری بطور مستمر خبر داد.

مهران مسعودی به ایلنا گفت: متاسفانه بدلیل سرقت شبکه‌های برق روشنایی تونل‌های این محور، شاهد تاریکی مطلق، افزایش ترافیک و تصادفات ناگوار در این تونل‌ها بوده‌ایم.

وی از تغییر شبکه‌های برق و جایجایی این شبکه‌ها در خود تونل‌ها هم سخن گفت و اظهارداشت: نحوه سرقت سارقان بعد از ارائه گزارش و مشاهده از سوی کار‌شناسان در نوع خود تاسف آور و تعجب آور بود.

کار‌شناس مسئول اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد از تخصیص اعتباری معادل ۲۰ میلیارد ریال برای تامین روشنایی تونل‌های محور یاسوج – بابامیدان خبرداد و بیان داشت: شرایط کنونی وافعا نگران کننده و هرروزه شاهد افزایش نگرانی‌ها و شکایت‌های مردمی در این ارتباط هستیم.

مسعودی گفت: تاکنون هیچ سارقی در زمینه سرقت شبکه‌های برق، روشنایی‌ها و چراغ‌های راهنمایی و رانندگی در تونل‌های محور عنوان شده دستگیر نشده است.

به گزارش ایلنا از یاسوج، کهگیلویه و بویراحمد دارای مساحت و جمعیتی معادل یک درصد مساحت و جمعیت کشور است.

این استان در جنوب غربی کشور واقع شده که دارای هفت شهرستان، ۱۷ شهر، ۱۷ بخش و یک هزار و ۸۰۰ روستای دارای سکنه است.

ضرغام علی بازی

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر