کد خبر: 88629 A

برای اولین بار در تابستان امسال:

شرایط ناسالم آب و هوایی در این شهرستان وجود دارد و گرمای شدید نیز براین ناسالمی افزوده است.

ایلنا: ریزگرده‌های عراق که به میهمانان ناخوانده مشهور شده‌اند برای اولین بار در سال جاری وارد شهرستان بهمئی در کهگیلویه و بویراحمد شدند.

به گزارش ایلنا از بهمئی، ریزگرده‌ها از صبح امروز 21 تیرماه بهمئی را فراگرفته‌اند و مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده‌اند.

فرماندار بهمئی در کهگیلویه و بویراحمد از کسانی که دچار بیماری‌های تنفسی هستند خواسته کمتر از منزل مسکونی خود خارج شوند.

«سیدمحمدظاهر سیاوش» در گفت و گوی اختصاصی با ایلنا در بهمئی گفت: شرایط ناسالم آب و هوایی در این شهرستان وجود دارد و گرمای شدید نیز براین ناسالمی افزوده است.

وی از وضعیت اضطراری و بحرانی در آینده‌ای نه چندان بدلیل حضور ریزگرده‌ها در شهرستان بهمئی خبرداد و اظهار داشت: ریزگرده‌ها متاسفانه هر ساله و با شروع فصل گرما میهمان ناخوانده این منطقه هستند.

فرماندار شهرستان بهمئی افزود: این شهرستان نیاز فوری به نصب ایستگاه سنجش هوا دارد که متاسفانه این ایستگاه به رغم شرایط سخت آب و هوایی و لزوم وجود ندارد.

سیاوش، از اجرای برنامه‌های ۱۰ ساله ایران با کشورهای همسایه برای کنترل ریزگرد‌ها سخن گفت و خاطرنشان کرد: درختکاری، مالچ پاشی، بارورسازی ابر‌ها، نصب دستگاههای رسوب دهنده ریزگرده‌ها از مهم‌ترین این برنامه هاست.

وی مهم‌ترین دلیل گسترش ربزگرد‌ها از سال ۲ هزار میلادی را مالچ پاشی نکردن و خشکسالی‌های چندساله اخیر در کشور عراق عنوان و یادآور شد: مناطق گرمسیری همانند شهرستان بهمئی در کهگیلویه و بویراحمد به دلیل نزدیکی با مرز‌ها دچار بحران ریزگرد‌ها در فصل بهار و تابستان هستند.

شهرستان بهمئی یکی از شهرستان‌های گرمسیری در کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود که با یاسوج مرکز استان حدود ۲۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

گرمای هوا در این منطقه در برخی ساعات تابستان به بیش از ۵۰ درجه می‌رسد.

ریزگرد بهمئی فرماندار بهمئی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر