کد خبر: 54406 A

در استرآباد قدیم(گرگان فعلی) حاجی فیروزها از اواسط اسفند به تدریج در کوچه و خیابان پیدا می شدند و پیام فرارسیدن سال نو را جلوی تمام مغازه ها و خانه ها به آگاهی مردم می رساندند. آنها با پوشیدن پیراهن و شلوار قرمز، کفش یا گیوه نوک تیز منگوله دار، کلاه دراز شیپوری منگوله دار، صورت و دست های سیاه کرده، با زدن دایره زنگی اشعاری با صدای بلند می خواندند و تقاضای پول می نمودند.

ایلنا-گرگان:با فرارسیدن ایام نوروز، استان گلستان با اجرای مراسم نوروز خوانی وسیاه بازی به استقبال مسافران نوروزی می رود.

به گزارش خبرنگار ایلنا در گرگان، دبیر ستاد تسهیلات ونظارت بر سفرهای نوروزی استان گلستان  با اعلام این مطلب گفت: از گذشته دور با فروکش کردن سرمای زمستان و نزدیک شدن بهار و تجدید حیات طبیعت، پیک های نوروزی روستاها و شهرهای استان گلستان با اجرای مراسم، بازی های نمایشی، خواندن اشعار و ترانه هایی در وصف بهار و نوروز، به عاشقان طبیعت بشارت آمدن نوروز را می دادند.

قربان عباسی با اشاره به اینکه در گرگان وشهرهای اطراف، نوروزخوانان از دهه دوم اسفند بتدریج از مناطق اطراف وارد شهر و روستاهای منطقه استراباد می شدند، افزود: معمولاً نوروز خوانان دو سه روز مانده به عید کار خود را به پایان می رساندند، آنها که معمولاً دو نفر و به ندرت سه نفر بودند، از صبح تا اوایل تاریکی در کوچه های شهر و روستاها در حالیکه بچه های کوچه ها و محلات شهر آنها را همراهی می کردند، مشغول نوروزخوانی بودند.

وی اذعان داشت: اساس کار نوروزخوانان استرابادی، خواندن اشعاری در وصف بهار، طبیعت، مدح پیامبر و ائمه و... بود. گاه گریزی هم به مدح صاحبخانه و افراد خانواده اش می زدند و برای انها فی البداهه آرزوی رفع بلا، بیماری و بهبود حال بیمار احتمالی آنها، شوهر دادن دختران دم بخت، داماد کردن پسرها، آرزوی سفر به مکه، کربلا و مشهد کرده و در پایان صاحبخانه را تشویق به دادن جنس و پول می نمودند. آنها چون پیام آوران شادی، بهار و تجدید احیاء طبیعت، زندگی نو و... بودند، همیشه از طرف صاحبخانه ها مورد مهربانی و عنایت واقع می شدند.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان درادامه به برپایی سیاه بازی دراین ایام دراستان اشاره نمود وخاطر نشان کرد: در استرآباد قدیم(گرگان فعلی) حاجی فیروزها از اواسط اسفند به تدریج در کوچه و خیابان پیدا می شدند و پیام فرارسیدن سال نو را جلوی تمام مغازه ها و خانه ها به آگاهی مردم می رساندند. آنها با پوشیدن پیراهن و شلوار قرمز، کفش یا گیوه نوک تیز منگوله دار، کلاه دراز شیپوری منگوله دار، صورت و دست های سیاه کرده، با زدن دایره زنگی اشعاری با صدای بلند می خواندند و تقاضای پول می نمودند.

وی در پایان برپایی این مراسم سنتی را درراستای استقبال از بهار و نوید بخش شادی و نشاط عمومی عنوان کردو اظهار امیدواری کرد: سنت ها و آداب ورسوم گذشته با اجرای این مراسم بیش از پیش احیا شده وحفظ گردد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر