کد خبر: 7134 A

خیلی از همسران شهدا بودند که با وجود چند فرزند، در مناطق غرب، شمال غرب یا جنوب، به همراه همسرشان حضور داشتند که همین موضوع از خاطرات ناب و جذابی خبر می دهد که ناگفته مانده است.

ایلنا - گرگان: در آستانه برگزاری بخش نهایی هشتمین جشنواره ادبیات داستانی بسیج، مسئول قرارگاه احمد متوسلیان از غفلت نویسندگان نسبت به خاطرات همسران و حماسه خانواده شهدا یاد کرد که به صورت شایسته نگاشته نشده است و بر بسیج شدن اهل قلم در این حوزه تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در گرگان، احسان شادمانی در خصوص آثاری که در حوزه های ارزشمداری چون بسیج، دفاع مقدس و انقلاب منتشر شده است اظهار کرد: برخی نهادهای هنری در این عرصه به صورت مطلوب وارد شده اند، ولی شاید نتوان گفت که همه آثار این حوزه به همین کیفیت هستند.

وی با اشاره به حاشیه هایی که رهبر معظم انقلاب بر کتاب هایی همچون دا، همپای صاعقه، پایی که جا ماند و نورالدین پسر ایران نگاشتند، افزود: این آثار تاریخ شفاهی است که راوی به شرح آن پرداخته است و نویسنده به صفحه کاغذ کشیده و در فضایی که خواننده با آن انس دارد ارتباطی نزدیک برقرار کرده است.

شادمانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: برخی از نهادها نیز در کنار دو نهاد یاد شده وارد این عرصه شده اند که کار را به صورت جزیی پیش ببرند که متاسفانه موضوعاتی مانند محتوا، چاپ و توضیحات را در نظر نمی گیرند.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در این حوزه چندان به آن پرداخته نشده است، خاطرات اسرا است که مقام معظم رهبری نیز در کتاب «پایی که جا ماند» این موضوع را تذکر داده اند و فرموده اند که آثار بسیاری را در حوزه خاطرات آزادگان مطالعه کردم، ولی کتابی را که تا این حد ـ کتاب پایی که جا ماند ـ مرا به این فضا ببرد و برایم جذاب باشد، وجود نداشته است.

مسئول قرارگاه احمد متوسلیان تصریح کرد: یکی دیگر از عرصه هایی که در این حوزه مورد غفلت واقع شده است خاطرات خانواده و همسران شهدا است که شرح زندگانی آنان که در ایام جنگ در عقبه یا در شهرهای دیگر زندگی می کردند باید به رشته تحریر درآید.

شادمانی ادامه داد: خیلی از همسران شهدا بودند که با وجود چند فرزند، در مناطق غرب، شمال غرب یا جنوب، به همراه همسرشان حضور داشتند که همین موضوع از خاطرات ناب و جذابی خبر می دهد که ناگفته مانده است. در این راستا الگوی حماسی که تبیین شده است، همان فرماندهان جنگ بوده اند که بعد شهید و نماد حماسه شده اند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر