کد خبر: 8745 A

استاندار گلستان:

پنبه محصولی استراتژیک در جهان به شمار می رود که تمامی انسان ها روزمره با فراورده های آن سروکار دارند و این محصول نه تنها تأمین کننده الیاف در صنعت نساجی است بلکه در تولید دانه های روغنی نیز در جهان مقام سوم را داراست.

ایلنا - گرگان: استاندار گلستان گفت: راه اندازی پژوهشکده پنبه و دانه های روغنی در گلستان به دلیل وجود ظرفیت های علمی، سابقه طولانی کشت این محصول و اقلیم مناسب یک ضرورت جدی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از گرگان، جواد قناعت امروز در نخستین همایش بین المللی دانش، صنعت و تجارت پنبه در گرگان گفت: در این همایش علمی بحث کمیت به هیچ عنوان مطرح نیست و موضوع کیفیت و تراز علمی شرکت کنندگان در همایش مورد توجه قرار دارد.

وی با اشاره به اهمیت کشت پنبه افزود: پنبه محصولی استراتژیک در جهان به شمار می رود که تمامی انسان ها روزمره با فراورده های آن سروکار دارند و این محصول نه تنها تأمین کننده الیاف در صنعت نساجی است بلکه در تولید دانه های روغنی نیز در جهان مقام سوم را داراست.

استاندار گلستان اظهار داشت: امروزه علیرغم پیشرفت های کمی و کیفی در تولید الیاف مصنوعی سلولزی و ترکیبی، پنبه هنوز هم جایگاه یژه ای دارد یا به بیانی دیگر هنوز الیاف مصنوعی نتوانسته با پنبه رقابت کند.

قناعت ادامه داد: توسعه کشت پنبه در هر کشور دارای تأثیرات عمده ای است که مهم ترین آن در بخش اقتصادی نمود می یابد.

وی اضافه کرد: اقتصاد کلی کشور از کارخانجات نساجی گرفته تا کارگاه های قالی بافی، تامین کالاهای اساسی جامعه از نخ و الیاف تا علوفه دام و مهم تر از همه ایجاد فرصت های شغلی از کشت این محصول متأثر خواهند شد.

وی با اشاره به ظرفیت اشتغالزایی کشت پنبه خاطرنشان کرد: بر اساس آمارها قریب به 2 میلیون نفر در کشور مستقیم و غیرمستقیم در تولید پنبه و فرآورده های آن اشتغال دارند.

استاندار گلستان ارزش افزوده ناشی از فرآوری این محصول را بسیار با اهمیت برشمرد و گفت: ماده خام این محصول بیش از هزار و 300 درصد ارزش افزوده ر صنایع تبدیلی ایجاد می کند.

وی بیان کرد: در 79 کشور دنیا که این محصول استراتژیک کشت می شود قریب به 1802 میلیون نفر در کار کشت و نساجی فعالیت دارند و پس از نفت، قهوه و مس به عنوان چهارمین کالای تجاری در دنیا قرار گرفته است.

استاندار گلستان با اشاره به سابقه کشت این محصول در استان نیز اظهار داشت: از سال 1307 کار کشت پنبه با انواع بومی آن در کشور آغازشد و در حال حاضر نیز بیشتر دراستان های خراسان شمالی، رضوی، جنوبی، فارس، اردبیل و به ویژه گلستان کشت می شود و زمانی سطح زیر کشت این محصول در این استان بیش از 180 هزار هکتار بود.

قناعت گفت: تخصیص یارانه ها در بخش تولید، گسترش برداشت مکانیزه برای کاهش هزینه ها، آزادسازی و معرفی ارقام جدید و زودرس و عملیاتی کردن طرح جامع پنبه از مهم ترین برنامه هایی است که دولت باید برای حمایت از این محصول در دستور کار خود قرار دهد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر