کد خبر: 9795 A

استاندار گلستان:

فرهنگ ایران اسلامی رنگین‎ کمان زیبای‎ها است که از مجموع خرده فرهنگ‎ها تشکیل شده که با وجود کثرت از وحدت معنادار حکایت می‎کند.

ایلنا - گرگان: استاندار گلستان گفت: جشنواره اقوام ایران زمین تحکیم وحدت دینی و ملی را به همراه دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در گرگان، جواد قناعت در ششمین جشنواره بین‎المللی اقوام ایران زمین در گلستان اظهار داشت: جشنواره فرهنگ ایران زمین نشان از تنوع فرهنگی در این سرزمین دارد و توجه‎ها را به خود معطوف می‎کند.

وی با اشاره به اینکه گلستان میزبان شایسته برای این جشنواره است خاطر نشان کرد: شاهد برگزاری ششمین جشنواره اقوام ایران زمین در این استان هستیم استانی که خود تنوع قومی فراوانی را در خود جای داده و 15 قومیت با وحدت و همدلی در کنار هم زندگی مسالمت‎آمیزی را دارند.

قناعت افزود: گلستان پیشینه فرهنگی زیادی دارد و مشاهیر و مفاخر بسیاری را در خود جای داده و به همین دلیل میزبان شایسته برای این جشنواره است.

استاندار گلستان با اشاره به اینکه هدف این جشنواره را در سه راهبرد می‎توان قرار داد ابراز داشت: در محور اصلی با برگزاری این جشنواره موجب ایجاد پیوند فرهنگی و اقوام می‎شود و اساسی‎ترین عنصری که در هویت یک کشور نقش بی‎بدیل دارد فرهنگ است.

وی خاطر نشان کرد: با معرفی اقوام و سنت‎ها و در کنار گرفتن قومیت‎ها باعث ایجاد پیوند فرهنگی در سطح کشور خواهد شد.
قناعت تحکیم وحدت دینی و ملی را از دیگر راهبردهای جشنواره اقوام برشمرد و یادآور شد: فرهنگ ایران اسلامی رنگین‎ کمان زیبای‎ها است که از مجموع خرده فرهنگ‎ها تشکیل شده که با وجود کثرت از وحدت معنادار حکایت می‎کند.

استاندار گلستان ابراز داشت: طراوت و نشاط اجتماعی سومین محور این نمایشگاه است که باعث خواهد شد جامعه ایرانی پویاتر و پاینده‎تر در مسیر توسعه حرکت کند.

گفتنی است 13 مهر ماه ششمین جشنواره بین‎المللی فرهنگ اقوام ایران زمین، با حضور سفرا، میهمانان خارجی و مقامات کشوری در محل دائمی نمایشگاه‎های بین‎المللی استان گلستان در گرگان افتتاح شد.

در حال حاضر دبیرخانه دایمی این جشنواره در استان گلستان مستقر است، این جشنواره در محورهای مختلفی از جمله معرفی و نمایش آداب و رسوم و ویژگی‎های فرهنگی اقوام ایرانی، اجرای موسیقی محلی اقوام ایرانی، نمایشگاه جاذبه‎های گردشگری استان‎ها، نمایشگاه صنایع دستی و سوغات کشورهای همسایه و فارسی زبان، نمایشگاه صنایع دستی و سوغات استان‎ها برگزار می‎شود.

نمایشگاه صنایع دستی نیز به صورت سراسری و به منظور حمایت از هنرمندان صنایع دستی استان و با شرکت تمام استان‎های سراسر کشور در قالب 120 غرفه نمایشگاهی به متراژ یک هزار و 140 مترمربع و با حضور 120 هنرمند صنایع دستی داخلی و خارجی برپا شد.

نمایشگاه جاذبه‎های گردشگری استان‎ها نیز با شرکت 14 استان از سازمان‎های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سراسر کشور در قالب 14 غرفه به متراژ 168 مترمربع، با شرکت استان‎های خراسان‎رضوی، گیلان، مرکزی، آذربایجان‎شرقی، منطقه آزاد ارس، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، خراسان جنوبی، سمنان، مازندران، ایلام، همدان، خراسان‎شمالی و گلستان با حضور 50 نفر برپا شد.

برنامه تورگردانی با حضور سفرای کشورهای همسایه و فارسی زبان، مسئولان ارشد میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سازمان،مدیران کل استان‎ها به منظور معرفی توانمندی‎ها و جاذبه‎های گردشگری استان در دو روز و در مورخ 13 لغایت 14 مهر ماه سال جاری برگزار می‎شود.

ششمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین از 13 لغایت 16مهر ماه 1391 در محل دائمی نمایشگاه‎های بین‎المللی استان گلستان در گرگان از ساعت 16 الی 22 برای عموم قابل بازدید است.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر