کد خبر: 16164 A

بر خلاف جشنواره های برگزار شده فرهنگی و تاریخی در شهرستان شفت همچون گلاب گیری، این جشن با استقبال کمتر مردم و گردشگران مواجه شد.

ایلنا- شفت: شنبه شب جشن عید ولایت و هفتمین جشنواره فرهنگی خرمن در زمین ورزشی روستای کاظم آباد دهستان چوبر شهرستان شفت با حضور نماینده مردم شفت و فومن در مجلس و فرماندار برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شفت، این جشنواره که با همکاری فرمانداری،تعدادی از ادارات و دفتر نمایندگی و پایگاه حفاظت میراث فرهنگی شفت برگزار شد، بازیهای بومی و محلی لافند بازی،کشتی گیله مردی، عروس بران، نمایشگاه صنایع دستی و سوغات برپا شد.

مدیر دفتر نمایندگی پایگاه حفاظتی میراث فرهنگی شهرستان شفت در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار ایلنا، هدف از برگزاری آن را پاسداشت ارزشهای مذهبی و دینی به خاطر شکرانه یک سال زراعی پر خیر برکت برنج و نیزاحیای آداب و رسوم گذشتگان و توسعه صنعت گردشگری در این منطقه عنوان کرد.

منصور هادی پور با اشاره به برپایی نمایشگاه صنایع دستی در حاشیه جشنواره از جمله هنرهای سنتی این روستا را حصیر بافی، گلیم بافی، سفالگری، بافتنی‌های سنتی و سوغات آن برنج سرخ شده(بیشته بج) و دوشاب بیان کرد.

وی در پایان از شناسایی بالغ بر 1500 هنرمند فعال در بخش صنایع دستی در شهرستان شفت خبر داد و خاطر نشان کرد: از سال آینده جشنواره خرمن به دلیل شرایط آب و هوایی جدید که پایان فصل برنج در اواخر مرداد ماه یا اوایل شهریور ماه است، این رویداد فرهنگی از حالت ملی در مهرماه به منطقه ای (شهریورماه)در گیلان تبدیل و برگزار خواهد شد.

بر خلاف جشنواره های برگزار شده فرهنگی و تاریخی در شهرستان شفت همچون گلاب گیری، این جشن با استقبال کمتر مردم و گردشگران مواجه شد.

جشن خرمن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر