کد خبر: 16544 A

نماینده شفت و فومن:

رئیس جمهوری و وزیران این انتظار را نداشته باشد که مورد سئوال و استیضاح قرار نگیرد/متاسفانه یک دفعه ای یک انفجاری صورت گرفته که حاصل آن مجروح،شهید و جانباز شدن بسیاری از مردم، تولیدگران و مصرف کنندگان شده و هر روزه شاهد تعطیلی یکی از واحدهای تولیدی کشور هستیم.

ایلنا - شفت: نماینده مردم شفت و فومن در دوره های هفتم و نهم مجلس شورای اسلامی ، اذعان کرد: وضعیت صنایع، تولید کنندگان و کارگران خطرناک و بحرانی است.

ناصر عاشوری قلعه رودخانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا در شفت در خصوص عملکرد دولت و بانک ها در راستای «سال حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، اظهار داشت: صنایع و تولید کنندگان در شرایط بسیار سخت و طاقت فرسایی قرار دارند و من اعلام خطر می‌کنم.

وی تصریح کرد: اگر دولتمردان، مجلس و سیستم بانکی کشور به موقع  به داد تولیدکنندگان نرسند، با آنان راه نیایند، مدارا نکنند، استمهال بدهی ندهند و سرمایه در گردش پرداخت نکنند، به طور یقین شرایط بحرانی تری را در پیش روی خواهیم داشت و آن زمان هیچ فردی نمی تواند رفع مشکل بکند.

این مسئول از رئیس جمهوری، شورای اقتصاد، بانک مرکزی و بانک ها استدعای جدی کرد که به قوانین وضع شده عمل و به واحدهای تولیدی فعال دارای بدهی معوق، استمهال بدهی در نظر بگیرند.

به گفته عاشوری قلعه رودخانی، در حال حاضر قیمت خرید مواد اولیه واحدهای تولیدی پول آب، برق، گاز و سوخت گازوئیل چند برابر شده و صاحبان آن دچار معضل شده اند و  دلیل  اصلی آن این است دولت فعلی  که شعار عدالت گستری سر می‌دهد، 30 درصد در آمد هدفمند کردن یارانه ها را به بخش تولید  اختصاص نداده است.

وی بیان داشت: اگر در این بحران و شرایط کسی کمک نکند چه کسی می‌خواهند به داد صنعتگران برسند و چنانچه تولید کشور بخوابد و با  پرداخت 100 تومان  تسهیلات نجات ندهند، فردا حل آن با 300 تومان امکان پذیر نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، اظهار کرد: در گذشته سیستم بانکی و مالی حد اعتباری در داخل و خارج از کشور داشتند و مالکان واحدهای صنعتی با 10 تا 20 درصد پیش پرداخت می توانستند ماشین آلات و مواد اولیهر مورد نیاز خود  را خریداری و وارد نمایند ولی هم اکنون با بی ثباتی اقتصادی ایران، قیمت فروش  کالاهای مورد نیاز کارخانجات و به روز و 100 درصد نقد شده است.

عاشوری قلعه رودخانی، متذکر شد: احساس می کنم اگر حمیت، وحدت و دلسوزی باشد و  سیستم اقتصادی با تولیدکنندگان مدارا بکنند و نرخ ارز به یک نقطه اعتدال و خط ثبات برسد، صنعت گران ایرانی این توان را دارند که خودشان را حفظ بکنند تا از این بحران بیرون بیاییم.

وی معتقد است  نگرانی جدی که وجود دارد قیمت ارز مشخص نیست و یک دلار مرجع با نرخ 1200 تومان و ارز دیگر در بازار با قیمت حدود 3 هزار تومان وجود دارد و بی ثباتی حاکم شده است درحالی که  اگر ثبات داشته باشیم و نرخ دلار سه هزار تومان تثبیت بشود، صنعت گران خود را با بازار و صادرات تطبیق خواهند داد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در دوره های هفتم و نهم مجلس، تاکید کرد: برای ارز آوری باید بجای نفت از توسعه صادرات غیر نفتی حمایت  به عمل آید.

عاشوری قلعه رودخانی با ابراز نگرانی شدید از این که هم اکنون قیمت اجناس گران شده است و ارزش پول ملی کشور به دلیل اتخاذ سیاست های غلط دولت احمدی نژاد در سالیان اخیر از جمله رشد نقدینگی در جامعه حاصل از اجرای هدفمند کردن یارانه ها، کم شده است، افزود: این گوشت قربانی نمی بایست توزیع می کردند تا عوارض تورم دامن گیر کشور و مردم بشود.

وی با ابراز ناخرسندی شدید از پیش بینی نکردن قیمت ارز و اقعی و افزایش سالیانه تا 20 درصدی توسط دولت های نهم و دهم، ابراز داشت: اگر این افزایش قیمت سالیانه صورت می گرفت و به نقطه تعادل می رسید، کارمند، کارگر، مصرف کننده و تولید گران با ظرفیت 20 درصد می توانست خودش را تطبیق بدهد.

معاون اسبق وزارت بازرگانی، اذعان کرد: هر روزه شاهد تعطیلی یکی از واحدهای تولیدی کشور هستیم.

عاشوری قلعه رودخانی، خاطر نشان کرد: بخشی از تحریم ها در به وجود آمدن این معظلات تاثیرگذار بوده ولی واقعیت امر این است بی تدبیری دولت هم این قضایا را دامن زده و اگر عرضه صورت نگیرد و تقاضا سر جای خود باشد، قیمتها بالا می رود و بعد افرادی دلالی و واسطه گری روی می آورند و دلارها را جمع آوری و احتکار می کنند.

وی تصریح کرد: اگر  دولت و سیستم بانکی به موقع به واحدهای صنعتی کمک و سرمایه در گردش پرداخت نکند، استمهال بدهی در نظر نگیرد، ادارات دولتی مطالبات خود را الان درخواست و هشدار تعطیلی مید هند، نمی توانیم از کارگران زحمتکش شاغل  حمایت کنیم.

نماینده مردم شففت و فومن در دوره های هفتم و نهم مجلس، معتقد است، زمانی می توانیم از کارگران حمایت کنیم که اشتغال برای آنان وجود داشته باشدولیکن متاسفانه الان در همه نقاط کشور وضعیت واحدهای صنعت به حد تهدید رسیده و امکان تعطیلی بسیاری از آن در  وجود دارد.

عاشوری قلعه رودخانی در پایان تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد دولت هرگونه قوانینی که دست و پای قوه اجرایی را بسته و لازم است تصحیح بشود به صورت لایحه به قوه مقننه ارایه بدهد ولی رئیس جمهوری و وزیران این انتظار را نداشته باشد که مورد سوال و استیضاح قرار نگیرد و هر مسوولی باید وظیفه قانونی خود را به نحو احسن انجام بدهد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر