کد خبر: 23911 A

رئیس شورای شهر رشت:

حركت انقلابی میرزاكوچك‌خان نشان داد كه هركس در مسیر عدالت و آزادی خواهی حركت كند ـ هر چند همه او را رها کنند ـ یاد و نام نیکش در قلب ملت و در میان عدالت خواهان زنده خواهد ماند.

 ایلنا- رشت: رئیس شورای شهر رشت، تاکید کرد:نام نیک میرزا کوچک در قلب ملت ایران و عدالت خواهان زنده خواهد ماند.

به گزارش ایلنا از رشت،محمود مباحی در جلسه علنی 491 شورای اسلامی این شهر  ضمن اشاره به سالروز شهادت میرزا کوچک خان در یازدهم آذرماه،اظهار کرد: یونس معروف به میرزا کوچک فرزند میرزا بزرگ در سال ۱۲۵۷ ه. ش. در محله قدیمی استادسرای شهر رشت به دنیا آمد.

وی افزود: میرزا در مدارس حاجی حسن شهر رشت و مدرسه های علمیه صالحیه قزوین و محمودیه تهران دروس حوزوی را آموخت و با آغاز حرکت های مشروطه خواهان، با تأسی از افکار و ایده انقلابی، «اتحاد اسلام»، اقدام به تشکیل و سازماندهی دسته های مسلح در گیلان کرد   که بعد به «انقلاب گیلان» و «نهضت جنگل» معروف شد.

این مسئول، هفت سال تلاش میرزا در راه اندازی نهضت جنگل و مبارزه با حکمرانان در دوره محمدعلی شاه و احمد شاه قاجار را یادآور شد و تصریح کرد: حركت انقلابی میرزاكوچك‌خان نشان داد كه هركس در مسیر عدالت و آزادی خواهی حركت كند ـ هر چند همه او را رها کنند ـ یاد و نام نیکش در قلب ملت و در میان عدالت خواهان زنده خواهد ماند.

 با اشاره به برگزاری اولین کنگره میرزا کوچک خان و تقدیر از مجریان آن تاکید کرد: هر چند در سال های اخیر کارهای خوبی برای شناساندن ابعاد شخصیتی این مرد بزرگ صورت گرفته اما برگزاری اولین کنگره ملی بزرگ داشت میرزا می تواند ابعاد دیگری از زندگی و آرمان های این مرد بزرگ را به تمام ملت ایران بشناساند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر