کد خبر: 67003 A

محسن رضایی در دانشگاه گیلان:

وی با ابراز ناخرسندی شدید از اینکه با آمدن تیم جدید بر سر تیم قبلی می‌زند و هر چه از دهنشان در می‌آید به دولتهای گذشته می‌زنند، اعتقاد دارد این برخورد مسئولانه نیست و اگر هم مسئولانه باشد، منطقی و از روی آگاهی و پژوهش قوی نیست و بیشتر آن از روی احساسات صورت می‌گیرد.

ایلنا- رشت: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: گرانی، بیکاری، اعتیاد و فقر ناشی از عدم تولید ثرورت است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از رشت، محسن رضایی با انتقاد از دولت ها در عدم تولید ثرورت اذعان کرد: موتورهای تولید ثرورت علیرغم به وجود آمدن زیر ساخت‌ها در حدود۲۳ سال گذشته به حرکت در نیامد تا امروز بیکاری، گرانی‌های شدید، فقیران و معتادان را در جامعه شاهد نباشیم.

محسن رضایی که روز گذشته در جمع دانشجویان دانشگاه گیلان سخن می گفت، این قشر فرهیخته را آینده سازان ایران اسلامی نامید و اظهار کرد: آینده کشور در دستان و قلم‌های دانش جویان رقم خواهد خورد که پرچم گذستگان خود را به دوش بگیرند و مدیریت کنند.

وی با عذر خواهی از دانشجویان حاضر در مراسم به دلیل تاخیر یک ساعته ناشی از مسیر دسترسی به دانشگاه گیلان، خاطر نشان کرد: بنده همیشه سر ساعت در برنامه‌ها از جمله دانشگاه‌ها حضور می‌یابم و از بابت این تاخیر دوباره پوزش می‌طلبم.

این مسئول در ادامه موضوع سخنرانی خود را در این نشست را «عصر جدید ایران اسلامی» عنوان کرد و افزود: چندین سال است که وارد یک دوران جدید در ایران اسلامی شده‌ایم.

به گفته رضائی، اگر نتوانیم ویژگی‌های این عصر جدید را درک کنیم، در گذشته بمانیم و در شرایط غیر واقعی و سراب گونه به سر ببریم و خود را محصور نمائیم، به طور یقین از این دوره که محصول و فرآورده آن زندگی خواهد بود، عقب خواهیم ماند.

فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مهم‌ترین ویژگی عصر جدید مورد تاکید خود را اجتماعی و فرهنگی بودن آن بیان کرد و اذعان داشت: عصر گذشته ایران، سیاسی و امنیتی بوده که از آن دوران با تشکیل حکومت با موفقیت عبور کرده‌ایم.

رضائی، برگزاری انتخابات، وجود دموکراسی، حکومت و استقلال را از نمونه‌های بارز پشت سر گذاشتن دوران سیاسی و امنیتی همراه با قدرت ذکر کرد.

وی متذکر شد: عصر فرهنگی و اجتماعی نباید به هیچ وجه در تقابل با دوران سیاسی و امنیتی قرار گیرد و گرنه همه آن میراث ارزشمند از دست خواهد رفت.

این کاندیدای دوره یازدهم ریاست جمهوری، ابراز کرد: هیچ کس نباید مانع ازشکل گیری عصر جدید ایران اسلامی شود که مهم محصول و فرآورده آن زندگی خواهد بود.

رضائی میر قائد قدرت را‌زاده عصر سیاسی و امنیتی ایران خواند و اعتقاد دارد دست یابی به عصر جدید باعث بهبود وضعیت‌های اخلاقی، معیشت، علم و فرهنگ و زندگی ملت از جمله تفریحات، تشکیل زندگی، کار و اشتغال، معماری و شهرسازی، هنر و ادبیات جامعه خواهد شد.

وی با اذعان بر اینکه دست یابی به عصر جدید ممکن است ۲۰سال هم به طول کشد، بیان داشت: اگر نتوانیم به عصر جدید دست یابیم، گذشته را از دست خواهیم داد.

این استاد دانشگاه، حفظ گذشته را در گرو چگونگی ورود و خروج از دوران جدید فرهنگی و اجتماعی دانست و تصریح کرد: برای دست یابی به زندگی باید دو مسئله بسیار مهم ثرورت و فرهنگ را حل کنیم.

رضائی، با انتقاد از مخدوش شدن وضعیت تولید فرهنگ و ثرورت در کشور، یاد آور شد: نهادهایی که باید مواردی از جمله مالکیت، مردمی کردن اقتصاد، آزادی‌های اقتصادی ضعیف عمل کرده‌اند و تولید ثرورت در کشور با مشکل جدی مواجه شده است.

وی با تاکید بر اینکه تمام ساختمان اقتصاد ایران روی پایه دولت و اقتصاد نفتی استوار شده است، بیان داشت: در حال حاضر مساله تولید ثرورت و فرهنگ صورت نمی‌گیرد و یک بلبشوئی در فرهنگ سازی ایران است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به وجود شورای عالی انقلاب فرهنگی در کشور و داشتن اختیارات بسیار وسیع، تاکید کرد: تاکنون متاسفانه به هیچ وجه این شورا عملکرد موفق آمیزی نداشته و نتوانسته کار درست و حسابی کند و یک تحول بنیادی و فرهنگی را رقم بزند.

او در ادامه از ایرانیان به عنوان قومی با نژاد اصیل فرهنگی، آمیخته با دین مبین اسلام یاد کرد و افزود: ایرانیان باید قوی‌ترین فرهنگ را در دنیا درست می‌کردند تا جهانیان بیایند و از ما تقلید کنند.

وی با انتقاد شدید از به حرکت در آمدن بسیار ضعیف و فرسوده موتورهای فرهنگ سازی و تولید ثرورت در ایران، اظهار کرد: باید نوسازی جدی سیاسی و اجتماعی صورت بپذیرد.

به گفته این کاندیدای ریاست جمهوری، دولت و اقتصاد ملی باید در ایران نوسازی شود و گفتمان نوسازی را مهم‌ترین گفتمانی خواند که ما را می‌تواند از این شرایط بیرون بیاورد و در این عصرجدید موفق کند.

رضائی میر قائد، با طرح این سوال که چه ضمانتی وجود دارد با آمدن تیم جدید دولت وضع ما خوب شود، خاطر نشان کرد: تاکنون مگر چندین تیم دولت آمده و رفته و همه دل سوز نبوده‌اند؟، بلکه تلاش و فداکاری کرده‌اند.

وی با ابراز ناخرسندی شدید از اینکه با آمدن تیم جدید بر سر تیم قبلی می‌زند و هر چه از دهنشان در می‌آید به دولتهای گذشته می‌زنند، اعتقاد دارد این برخورد مسئولانه نیست و اگر هم مسئولانه باشد، منطقی و از روی آگاهی و پژوهش قوی نیست و بیشتر آن از روی احساسات صورت می‌گیرد.

این مسئول، یاد آور شد: در برخی از اوقات فعالین سیاسی پای خود را از حریم اخلاق دور می‌کنند که خوب نیست و ما نیاز به یک نوسازی اساسی در مساله دولت داریم و ساختار دولت ایران باید عوض شود که به آن فدرالیسم اقتصادی گفته می‌شود.

رضائی همچنین اضافه کرد که کار کرد دولت باید عوض شود و پای خود را از اموراتی که به او مربوط نیست بیرون کشد که از جمله آن‌ها مسائل فرهنگی، اقتصادی، مدیریت، رفتار دولت مردان است.

وی با انتقاد شدید از اینکه رفتار دولتمردان و دولتی‌های ایران در چارچوب عصر کانونی جامعه نیست، اذعان کرد: همه مسائل را نمی‌توان به دیده سیاسی و امنیتی نگاه کرد چون دوران آن پایان یافته و باید نگاه و رفتار‌ها یفرهنگی و اجتماعی جای گزین آن شود.

این مسئول نوسازی دیگر مد نظر خود را نوسازی اقتصاد ملی اعلام کرد و گفت: اقتصاد ملی ایران به هیچ وجه تولید ثرورت در آن وجود ندارد و دولتهای هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد به ترتیب دارای تفکرات تکنوکرات، لیبرالیستی و اقتصاد سوسیالیستی بوده‌اند و از آن پیروی می‌کرده‌اند.

به گفته رضائی، هر سه دولت ذکر شده در یک نقطه مشترک بوده‌اند که آن پول خرج کن و مصرف کننده نه تولید کننده پول بودند و موتورهای تولید ثرورت علی رغم به وجود آمدن زیر ساخت‌ها در حدود۲۳ سال گذشته به حرکت در نیامد تا بیکاری و گرانی‌های شدید، فقیران و معتادان را در جامعه شاهد می‌بودیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر