کد خبر: 49024 A

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان خبر داد:

2 کتیبه مربوط به دوره ساسانی درکاوش‎های باستان شناسی قلعه گوری سیمره در شهرستان کوهدشت کشف شد.

2 کتیبه مربوط به دوره ساسانی درکاوش‎های باستان شناسی قلعه گوری سیمره در شهرستان کوهدشت کشف شد.

به گزارش ایلنا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: کاوشگران این ۲ کتیبه را با پایان یافتن کار کاوش در محوطه قلعه گوری رماوند در شهرستان کوهدشت کشف کردند.
آقای قربانی افزود: کاوشگران در این کاوش علاوه برکشف گچبری‎های نفیس دوران ساسانی، ۲ کتیبه
به خط پهلوی ساسانی را که بر روی دو کاسه سفالی نوشته شده است از زیر خاک بیرون آورند.
وی گفت: این سفال نوشته‎‌ها که در ادبیات باستان‌شناسی بنام استروکا معروف هستند نخستین نمونه‎هایی است که در لرستان بدست می‌‎آیند.
سرپرست کاوش محوطه قلعه گوری رماوند گفت: استروکاهای کشف شده شامل دو کاسه سفالی بوده
که یکی از آن‌ها دارای ۱۳ سطر نوشته به شکل مدور از لبه تا کف ظرف را در بر گرفته است و دیگری دارای ۸ سطر نوشته است که برای قرائت این کتیبه‎‌ها با زبان‌شناسان مطرحی در داخل و خارج کشور مکاتبه شده است.
عطا حسن‎پور با بیان اینکه دوران ساسانی از جمله دوران‎های تاریخی در لرستان است که نسبت به سایر ادوار فرهنگی، اطلاعات اندکی از آن در دست است گفت: فقر اطلاعات دوران ساسانی در لرستان بسیار محسوس و منحصر به کاوش‎های دهه ۶۰ در قلعه کهزاد ویزنیار است.
کشف گچبری‎های نفیس با مضامین اساطیری از جمله نقوش گراز و قوچ، می‌‎تواند در شناخت هرچه بیشتر از مذهب دوران ساسانی و حوزه گسترش و نفوذ آن در لرستان موثر واقع شود.
سایر نـقوش گچبری بدست آمده شامل موتیف‎های هندسی از جمله دوایر متـحدالمرکز، لوزی‎های تودرتو، نقوش فلس ماهی، موتیف‎های گیاهی همچون نقوش برگ شبدری، بـرگ کنـگری، گل لوتـوس، اوکـانتوس، گل نیلوفر، گل آفتابگردان و موتیف‎های انسانی و حیوانی می‌‎شوند.
آقای حسن‎پور افزود: امید است با مطالعه یافته‎های بدست آمده از دو فصل کاوش محوطه قلعه گوری
و ترجمه کتیبه‎‌ها، زوایای تاریکی از دوران پرفروغ ساسانی در استان لرستان روشن شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر