کد خبر: 10061 A

یک هنرمند نمدمال:

این موضوع را با رئیس جمهور مطرح کردم و رئیس جمهور هم قول پیگیری داد و هنوز اتفاقی نیفتاده است.

ایلنا - ساری: یک هنرمند نمدمال بااشاره به اینکه 60 سال است که به نمدمالی مشغول بوده و هنوز بیمه نیستم و عهد کردم دیگر از مسئولی، این موضوع را درخواست نکنم، گفت: 10 سال آینده نمد را باید در موزه‌ها ببینیم.

به گزارش ایلنا ازساری، یحیی شاه‌نظری هنرمند نمدمال رامسری، از هنرمندان حاضر در نمایشگاه هفته هنر مازندران در فرهنگسرای نیاوران است.

وی در گفت‌و گو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: ‌60  سال است که به نمدمالی مشغول هستم.

شاه‌نظری با بیان اینکه پنج نسل ما نمدمالی می‌کردند و اکنون پسر من هم در این حرفه مشغول به کار است، تصریح کرد:‌ در گذشته روحیه ما برای نمدمالی بهتر بود چرا که استقبال بیشتری می‌شد.

وی با اشاره به اینکه نسل جدید کمتر به دنبال نمد هستند، متذکر شد: فرش ماشینی و موکت باعث شده تا مردم کمتر به سراغ نمد می‌روند.

هنرمند نمدمال رامسری با اشاره به اینکه شاگردان از این کار استقبال نمی‌کنند، افزود: به مسئولان بارها گفته‌ایم باید تدابیری داشته باشند تا این کار به فراموشی سپرده شنود.

وی با بیان اینکه نمدمالی در دوره حضرت سلیمان هم بوده است، تصریح کرد: اگر نمدمالی با همین شیوه پیش برود تا 10 سال آینده نمد را باید در موزه‌ها ببینیم.

شاه‌نظری با اشاره به اینکه نمد رامسر، نمد مرغوب است، ادامه داد:‌ در برخی نقاط دیگر، به نمد مواد دیگری اضافه می‌کنند که در مواقع شست و شو باعث باز شدن نمد و بو گرفتن نمد می‌شود اما نمد رامسر خالص است.

وی گفت: چهار ماه از سال را در جواهرده و هشت ماه دیگر را در رامسر ساکن هستیم و از شش صبح تا 9 شب کار می‌کنیم.

این هنرمند ادامه داد:‌ تاکنون خدا به ما عمر داده و کار کردیم و از این پس را نمی‌دانیم چه می‌شود، مسئولان صنایع دستی باید این هنر را آموزش داده و تبلیغ کنند.

وی افزود: ما کار می‌کنیم که مملکت آباد بماند.

شاه‌نظری با اشاره به اینکه هنوز بیمه نیستم، اظهار داشت: حضوری با رئیس جمهور این موضوع را مطرح کردم و رئیس جمهور هم قول پیگیری داد و هنوز اتفاقی نیفتاده است.

وی با بیان اینکه از کسی گلایه ندارم، متذکر شد: اما مشکل است که امثال من پیرمد بیمه نباشند.

شاه‌نظری با اشاره به اینکه دیگر پیر و خسته شدم، تصریح کرد:‌عهد کردم که دیگر با کسی از مسائل بیمه نبودنم نگویم و اینها که با شما مطرح کردم فقط درد دل بود.

گفتنی است یحیی شاه‌نظری از روسای سه دولت کارگزاران، اصلاحات و همچنین احمدی‌نژاد جایزه دریافت کرده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر