کد خبر: 103326 A

مدیرعامل شركت دخانیات ایران در مازندران عنوان کرد؛

نهادهای حاكمیتی باید بدانند با پشت میز نشستن مشكل قاچاق حل نمی‌شود./ شركت دخانیات در 5 ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل 53 درصد افزایش تولید و 170 درصد افزایش فروش داشته است.

ایلنا: صبح امروز دوشنبه 18 شهریورماه، مراسم افتتاح فاز نخست پروژه مشترک تولید سیگار بین ایران و کرواسی در شرکت دخانیات ساری با حضور مسئولان شرکت tdr کرواسی، رئیس جمهور اسبق این کشور، شجاعی؛ نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی، طاهایی؛ استاندار مازندران، مدیرعامل شرکت دخانیات ایران و جمعی از مسئولان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری، معصوم نجفیان، مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در مراسم افتتاح فاز اول پروژه تولید مشترک سیگار بین ایران و کرواسی، در ساری گفت: مطمئن هستم با گفتمان دوستی و حس همکاری، موفقیت‌های روزافزونی را با کرواسی شاهد خواهیم بود.

وی افتتاح این کارخانه را با توجه به شرایط جغرافیایی و نزدیک به تهران، حق مسلم مازندران دانست و تصریح کرد: شرکت دخانیات ایران با ۱۷۰۰ هکتار زیر کشت و ۸۵۰۰ شغل در کشور یکی از شرکت‌های فعال و مهم در صنعت و کشاورزی است.

نجفیان با درخواست از کارگران شرکت دخانیات ایران مبنی بر افزایش خودباوری، خواستار ورود واحدهای مجازی این شرکت در جهت ارتقا تکنولوژ‍ی شد و ادامه داد: مصرف سرانه سیگار در ایران ۸۵۵ نخ است و این درحالی‌ست که این رقم در روسیه ۲۵۰۰ نخ است. در حالیکه سطح زیر کشت توتون در روسیه با توجه به اقلیم خاصش بسیار پائین است، می‌توانیم این کشور را به عنوان بازار هدف برای صادرات مد نظر داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران مصرف سیگار در ایران را یک واقعیت دانست و با اشاره به گردش مالی ۴۶۵۰ میلیارد تومانی این صنعت در کشور گفت: نباید این واقعیت را نادیده گرفت که مردم سیگار مصرف می‌کنند و افزایش ۱۰۰ برابری مصرف در ۱۰۰ سال گذشته در ایران موید همین امر است.

نایب رئیس هیات مدیره شرکت دخانیات ایران در ادامه آمار ارائه شده مبنی بر مصرف سالیانه ۶۵ میلیارد سیگار در کشور را با واقعیت‌ها منطبق ندانست و افزود: به نظر من و با توجه به پنهانکاری بسیاری از مصرف کننده‌ها و وجود سیگار قاچاق در کشور، میزان مصرف بیش از ۷۰ میلیارد نخ در سال است که این میزان هم روز به روز در حال افزایش است.

نجفیان در ادامه اظهار داشت: اگر کل مصرف سالیانه سیگار در جهان را در نظر بگیریم، این میزان بیش از ۵ هزار میلیارد است که چین با تولید ۴۳ در صدی و مصرف ۳۷ درصدی یکی از کشورهای اصلی در صنعت دخانیات است.

وی ۵۵ درصد از نظر ریالی و ۲۵ درصد از نظر مقداری سیگار در کشور را قاچاق اعلام کرد و گفت: ما باید با سرلوحه قرار دادن صادرات در کشور ارزبری ۶۰ میلیون یورویی را با ارزآوری برابر با این مقدار به تعادل برسانیم تا راه برای آینده هموار شود.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران خطاب به مسئولان ذیربط و وزارت بهداشت گفت: نهادهای حاکمیتی باید بدانند با پشت میز نشستن مشکل قاچاق حل نمی‌شود.

وی افزود: همچنین باید بگویم که تصاویر بهداشتی که به الزام وزارت بهداشت بر روی پاکت‌ها نصب می‌شود باعث افزایش رانت در کشور شده است، زیرا بسیاری پاکت‌هایی با تصاویر بهداشتی متفاوت را با قیمت‌های متفاوت عرضه می‌کنند، در حالیکه همه این سیگار‌ها از یک نوع هستند و هیچ فرقی با هم ندارند.

نجفیان در پایان ارتقا کیفی و تنوع محصولات، ارتقا کمی و افزایش حداقل ۴۰ درصد تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته و ایجاد رفاه و امنیت شغلی برای کارگران را از اولویت‌های شرکت دخانیات ایران دانست و گفت: شرکت دخانیات در ۵ ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۳ درصد افزایش تولید و ۱۷۰ درصد افزایش فروش داشته است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر