کد خبر: 20457 A

مجری طرح رصدخانه ملی ایران:

این رصدخانه از كیفیت بالای جهانی و با طراحی مفهومی تلسكوپ 80 سندی به نتیجه نهایی رسیده است.

ایلنا – آمل:مجری طرح رصدخانه ملی ایران از اجرایی شدن بزرگترین رصدخانه ملی كشور در كاشان خبر داد.

به گزاش ایلنا از آمل، رضا منصور در جمع دانش آموزان و دانشجویان نخبه شهرستان آمل در سالن اجتماعات دانشگاه آیت الله آملی با اشاره به اینكه از سال 82 طرح رصدخانه ملی در شورای پژوهشی كشور به تصویب رسیده، یادآور شد: همزمان با این طرح، طرح شتابگری نیز به تصویب مورد تحقیق قرار گرفت.

وی با بیان اینكه اولین اعتبار طرح ملی رصدخانه ملی ایران در سال گذشته بدست آمد، اظهار داشت: برای مكان یابی جهت نصب تلسكوب پس از تصویب طرح از سال 79 به مدت سه سال، چهار منطقه جنوب خراسان، كرمان، اطراف قم و كاشان را مورد تحقیق قرار گرفت.

منصوری تصریح كرد: پس از تحقیقات و پژوهش های بسیار و براساس تفحص نقطه شب دو منطقه جنوب خراسان و كرمان حذف و دو منطقه اطراف قم و كاشان مورد تائید قرار گرفت.

مدیر طرح رصدخانه ملی ایران با اعلام اینكه هم اكنون ساخت رصدخانه در قله گركش كاشان با حضور كارشناسان در حال اجرایی است، اذعان داشت: جهت استقرار تلسكوب ملی با توجه به جهت شبیه سازی باد و میزان تراكم ارتفاع به مقدار هشت متر از قله بریده شد كه این كار به مدت سه سال به طول انجامید.

وی اضافه كرد: در اجرای این طرح حداقل 11 كیلومتر جاده منتهی به رصدخانه باید آسفالت شود، هم اكنون سه كیلومتر آن به اجرا درآمده است.

رصدخانه ملی ایران دارای كیفیت جهانی است

منصوری با اشاره به اینكه رصدخانه ملی ایران از خط مرزی بین اروپا تا هندوچین بزرگترین رصدخانه است، افزود: این رصدخانه از كیفیت بالای جهانی و با طراحی مفهومی تلسكوپ 80 سندی به نتیجه نهایی رسیده است.

وی افراد انتخابی این طرح از زمان شروع سال 82 را از افراد آموزش دیده رصدخانه اروپایی مطرح كرد و گفت: از بین 120 افراد حدود 22 نفر انتخاب و مورد آموزش قرار گرفتند.

منصوری با بیان اینكه بدترین مكان برای رصد كویر ایران است، اضافه كرد: با توجه به اهمیت این طرح ترسیم موكت آن طی سه سال به طول انجامید.

نخبه برتر طرح رصدخانه ملی ایران خاطرنشان كرد: جهت ساخت این پروژه به سه نكته اساسی یعنی زیرساخت رصدخانه، تلسكوب و ملحقات آن و در پایان ظرفیت سازی و نیروی موجود آن مورد تحقیق قرار گرفت.

وی با بیان اینكه كشور ما متاسفانه هم اكنون كمترین منجم را در جهان دارد، ابراز داشت: در حالیكه در زمان خواجه نصرالدین طوسی این كشور با 400 منجم به كار نجوم شناسی می پرداخته هم اكنون از چهار منجم بیشتر برخوردار نیست.

وی عنوان كرد: هم اكنون تلسكوپ موجود در رصدخانه شیراز یك تلسكوپ آماتور است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر