کد خبر: 40544 A

با همت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران برگزار شد؛

از هفتم بهمن ماه سال جاری ثبت نام آموزشهای ایمنی کارگران ساختمانی مازندران شروع خواهد شد/بر اساس پیش نویس قانون تامین اجتماعی سن بازنشستگی به 35 سال و سهم بیمه کارگر از 7 درصد به 9 درصد افزایش خواهد یافت.

ایلنا- ساری: اولین همایش آموزش ایمنی کارگران ساختمانی مازندران با مشارکت انجمن های صنفی کارگران ساختمانی در ساری برگزار شد.

به گزارش ایلنا سید هادی ساداتی رئیس انجمنهای صنفی کارگران ساختمانی استان مازندران عصرچهارشنبه در همایش آموزش ایمنی کارگران ساختمانی که در محل اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران برگزار گردید، عدم آموزش کافی کارگران ساختمانی را عامل بروز حوادث در این بخش دانست و افزود: متاسفانه روزانه حوادث تلخی زیادی از بخش ساختمان به گوش می رسد که ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی و آموزشهای لازم است.

وی با بیان اینکه استان مازندران به لحاظ حضور کارشناسان متخصص درحوزه ایمنی از پتانسیل بسیار خوبی در این زمینه برخوردار بوده است اظهار داشت: از هفتم بهمن ماه سال جاری ثبت نام آموزشهای ایمنی کارگران ساختمانی مازندران شروع خواهد شد.

ساداتی افزود: دوره های آموزش ایمنی برای کارگران ساختمانی در غالب آموزشهای کوتاه مدت 8 ساعته برگزار خواهد شد.

وی بیان داشت: در این دوره آموزشی علاوه بر مسائل ایمنی نحوه نوشت قراردادها و مسائل بهداشتی نیز آموزش داده خواهد شد.

رئیس انجمنهای صنفی کارگران ساختمانی مازندران با اذعان به اینکه بیش از 50 درصد حوادث ناشی از کار به بخش ساختمان تعلق داشته است گفت: هر حادثه ای که منجر به فوت می شود نزدیک به 7 هزار روز کاری، 4 میلیارد تومان هزینه و 4 تا 7 درصد از تولید ناخالص ملی را در بر می گیرد.

ساداتی تصریح کرد:با همکاری و اهتمام سازمان تامین اجتماعی استان از سال آینده اولویت بیمه با کارگرانی خواهد بود که موفق به اخذ گواهنامه آموزش ایمنی شده اند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به عدم اجرای اصل 136 قانون کار اشاره نمود و گفت: بر اساس این بند قانونی کلیه نمایندگان رسمی کارگران جمهوری اسلامی ایران در سازمان جهانی کار،هیئت های تشخیص و حل اختلاف،شورای عالی تامین اجتماعی و شورای عالی حفاظت فنی آن، توسط کانون عالی شورای اسلامی کار و کانون عالی انجمن های صنفی کارگران و یا مجمع نمایندگان کارگران انتخاب خواهند شد.

رئیس انجمن های صنفی کارگران ساختمانی مازندران خواستار اجرای کامل اصل سه جانبه گرایی در حوزه قانون کار گردید و اظهار داشت: متاسفانه از ناحیه انجمن ها صنفی نماینده ای در شوراهای ذکر شده حضور ندارد.

ساداتی همچنین در خصوص تعقیر قانون تامین اجتماعی گفت: بر اساس پیش نویس قانون تامین اجتماعی سن بازنشستگی به 35 سال و سهم بیمه کارگر از 7 درصد به 9 درصد افزایش خواهد یافت.

وی با یادآوری این مطلب که سازمان تامین اجتماعی یک سازمان خود گردان و مستقل بوده و هیچگونه وابستگی به دولت ندارد بیان داشت:بعضی ها در صدد هستند تا این سازمان را تضعیف نمایند و اختیار آن را در دست بگیرند.

برخی ها اصل 44 قانون اساسی را وارونه می بینند

رئیس انجمن های صنفی کارگران ساختمانی مازندران در پایان سخنان خود با بیان اینکه برخی ها اصل 44 قانون اساسی را وارونه می بینند گفت: متاسفانه بعضی ها فکر میکنند که خصوصی سازی تنها مختص شرکت های خدماتی و بنگاه های کاریابی می باشد.

ساداتی انجمن های کارگران ساختمانی شاغل در بخش ساختمان را تنها متولی و دلسوز جامعه کارگران ساختمانی برشمرد یادآورشد: متاسفانه برخی ها می خواهند که اختیار کارهای ساختمانی به بنگاه های اقتصادی و شرکت های خدماتی بسپارند که تنها به منافع شخصی خود می اندیشند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر