کد خبر: 67475 A

دبیر اجرایی تشکیلات خانه کارگر مازندران:

مشکلات کارگران فراوان و وضعیت معیشتی آن‌ها دشوار شده است و کنترل تورم نیز دیگر دست کسی نیست و ما را به هر طرفی که می‌خواهد می‌کشاند،خصوصا برای کسانی که درآمد ثابت و کوچک دارند یا دستمزد می‌گیرند این وضع بسیار دشوار‌تر است.

ایلنا-قائم شهر: نصراله دریابیگی گفت: در حالی که بر اساس آمارهای رسمی، خط فقر یا هزینه تأمین حداقل نیازهای یک خانواده چهار نفری نزدیک به یک و نیم میلیون تومان برآورد شده است، چگونه است که شورای تعیین مزد کمتر از یک سوم این مبلغ را به عنوان دستمزد کارگران در سال ۹۲ درنظر گرفته‌ است؟

به گزارش ایلنا از قائم شهر، دبیر اجرایی تشکیلات خانه کارگر مازندران شامگاه دوشنبه در مراسم جشن بزرگ کارگران مازندرانی که به میزبانی تشکیلات خانه کارگر در محل سالن همایش‌های دانشگاه آزاد قائمشهر برگزار شد، با بیان اینکه هفته کارگر زمانی است که کارگران آزادانه می‌توانند دردهای خود را بگوش مسئولین برسانند، گفت: علیرغم اینکه عده‌ای می‌گویند در ایران آزادی وجود ندارد ما کارگران همواره فریادهای خودمان را در چارچوب نظام مقدس جمهوری بیان نموده‌ایم.

وی مهم‌ترین نگرانی و دلیل اعتراض کارگران را در سال ۹۲ ناهماهنگی میزان دستمزد با نرخ تورم ذکر کرد و گفت: دستمزد کارگران بر اساس فرمولی است که از یک عدد ثابت و یک عدد متغیر تشکیل می‌شود، بنابراین دستمزد بسیاری از کارگران نه تنها بر اساس نرخ تورم دولتی افزایش نیافته است، بلکه آنان از افزایش ۲۵ درصدی نیز محرومند.

رئیس ستاد هفته کارگر خانه کارگر مازندران افزود: متاسفانه مشکلات کارگران فراوان و وضعیت معیشتی آن‌ها دشوار شده است و کنترل تورم نیز دیگر دست کسی نیست و ما را به هر طرفی که می‌خواهد می‌کشاند. خصوصا برای کسانی که درآمد ثابت و کوچک دارند یا دستمزد می‌گیرند این وضع بسیار دشوار‌تر است.

وی تاکید کرد: کارگران هم می‌دانند که به دلیل تحریم‌ها و مسایل و مشکلات اقتصادی تولید و صنعت، بسیاری از واحد‌ها توان پرداخت این افزایش دستمزد یا هرگونه هزینه دیگری را ندارند، اما نباید بار این شرایط به دوش کارگران بیفتد بلکه راهکار درست می‌توانست این باشد که دولت با اختصاص یارانه و بخشودگی‌های بیمه‌ای و دیگر تسهیلاتی که برای تولید و صنعت نیاز است به کمک کارفرما بیاید تا چرخه کار و تولید دچار مشکل نشود.

دریابیگی یکی از مهم‌ترین مشکلات کارگران را عدم امنیت شغلی و ثبات کار عنوان کرد و گفت: آن بخش از کارگران نیز که با قراردادهای موقت مشغول به کار هستند، همیشه دغدغه عدم ثبات شغلی خود را دارند.

وی با بیان اینکه فقر، منشأ ایجاد هر فسادی در جامعه است، تصریح کرد: مسوولان باید به این موضوع توجه کنند که این موضوع چه عواقبی را در جامعه در بر خواهد داشت و بر میزان بروز انحرافات اجتماعی و اخلاقی در جامعه خواهد افزود.

دریابیگی با اشاره به اینکه اصلی ترین رکن برای خلق یک حماسه نیروی انسانی است گفت: سرمایه دار ایرانی بدون نیروی کارآمد و یا به زبان ساده‌تر کارگر ایرانی امکان کمترین تولید را نخواهد داشت چه برسد به حماسه بزرگ اقتصادی، پس عدم تلاش جدی در سنگ‌اندازی برای احقاق حقوق کارگران و سعی وافر در بی‌محتوا کردن قوانین کار و تامین اجتماعی، کمترین ارجی است که صاحبان سرمایه برای کارگران عزیز کشورمان و شروع استوار برای حماسه عظیم امسال خواهند داشت.

وی تصریح کرد: در آن صورت است که این اندوخته هم تولید ملی را تضمین خواهد نمود هم حماسه اقتصادی را که کارگران نقش بیشتری در آن دارند را پررنگ‌تر خواهد ساخت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر