کد خبر: 67599 A

رییس ستاد انتخابات استان مازندران:

بدون حضور و مشارکت مردم، اهداف متعالی اسلام و جامعه اسلامی هرگز تحقق نخواهد یافت./حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های رای پیام های فراوانی به خارج از مرزهای سیاسی و جغرافیایی کشور دارد.

ایلنا-ساری: معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران گفت: مفهوم مردم سالاری دینی از جمله مفاهیمی است كه برآمده از فرهنگ انقلاب اسلامی و به عنوان نظریه ای شاخص در نسبت دین با سیاست است.

به گزارش ایلنا از ساری، هادی ابراهیمی با بیان این مطلب افزود: در بعد نظری، مقبولیت نظام در نظر مردم در کنار حقانیت نظام دو رکن اساسی مردم سالاری دینی می باشد.
وی با اشاره به اینکه مردم موتور اصلی حرکت جامعه و تضمین کنندة سعادت، رشد و تعالی جامعه اند تصریح کرد: بدون حضور و مشارکت مردم، اهداف متعالی اسلام و جامعه اسلامی هرگز تحقق نخواهد یافت.
وی افزود: مرور گذرا بر قانون اساسی و مطالعه فصول و اصول مختلف آن، نشان می دهد که مردم نقشی اساسی و جدی، هم در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی ایران، هم در تأسیس نظام جمهوری اسلامی و هم در استمرار و اداره نظام اسلامی داشته و دارند.

رییس ستاد انتخابات استان انتخابات را عامل پیوند مردم با نظام سیاسی دانست و ادامه داد: دلیل واضح این امر را هم می‌توان در اهمیت انتخابات در جامعه دانست، بگونه‌ای كه می‌توان گفت زندگی سیاسی شهروندان در دنیای نوین تقریباً در انتخابات خلاصه می‌شود.
ابراهیمی افزود: شركت در انتخابات عام‌ترین، سهل‌ترین و كم هزینه‌ترین نوع مشاركت سیاسی است و یكی از معیارهای مناسب برای كشف میزان مشاركت سیاسی مردم و لو به شكل كمی آن می‌باشد و تا حدودی انگیزه‌ها و عوامل تشدید كننده مشاركت، همچنین موانع مشاركت مردم را در عرصه فعالیتهای سیاسی نشان می‌دهد.

ابراهیمی دو نظریه را در مورد ماهیت رای دادن ذکر کرد و گفت: دسته‌ای رای دادن را حق افراد می‌دانند و دسته دیگر آن را یك عمل اجتماعی و یك تكلیف برای افراد اجتماع می‌دانند.
وی تاکید کرد: نظریه‌ای كه در برگیرنده هر دو نظریه باشد قابلیت كاربرد بیشتری دارد. در این میان نظریه‌ای كه با اصل آزادی انسانها در تعیین سرنوشت خود و نیز مسئولیت اجتماعی سازگاری بیشتری دارد، نظریه‌ای است كه رای دادن را هم حق و هم تكلیف افراد جامعه می‌داند.
انتخابات، عالی‌ترین مظهر حضور مردم در عرصه سیاسی
معاون استاندار مازندران با بیان اینکه انتخابات به عنوان عالی‌ترین مظهر حضور مردم در عرصه سیاسی و مهمترین مجرای تحقق حاكمیت مردم است، اضافه کرد: نظام مردم سالار نظام حاكمیت مردم بر سرنوشت خویش، نظام داشتن حكومتی برخاسته از مردم و پاسخگو در برابر مردم است.

این کارشناس سیاسی بیان داشت: در نظامهای مردم‌سالار، انتخابات دوره‌ای فرصتی است برای مردم كه به نظر خودشان را نسبت به شیوه حكومت و مدیریت یك دولت ابراز نمایند و اگر عدم رضایتی نسبت به آن داشته باشند،كسی یا گروهی دیگر را كه صلاح‌تر و با كفایت‌تر می‌شناسند جایگزین سازند. بدین‌وسیله سیستم سیاسی رو به اصلاح و بهبودی و تكامل تدریجی پیش می‌رود.
وی برگزاری انتخابات منظم را عاملی در فرهنگ‌سازی سیاسی دانست و گفت: فرهنگ سیاسی مقوله تحول‌پذیری است و شیوه عملكرد ساختار قدرت بر آن تاثیر می‌گذارد. انتظار اینكه فرهنگ سیاسی در نتیجه تحولات آموزشی و اقتصادی و تحرك اجتماعی دگرگون گردد، انتظار درستی است، اما نمی‌توان تصور كرد كه بدون تغییر در ساختار قدرت این تغییر، همه جانبه و موثر باشد.

ابراهیمی یكی از مهمترین كاركردهای انتخابات را قاعده‌مند نمودن انتقال قدرت سیاسی از گروهی به گروه دیگر اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: در واقع سازماندهی انتخابات واقعی با افزایش مشاركت و گسترش رقابت سیاسی بین گروه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی بستری مناسب برای رقابت تشكل‌های موجود در جامعه بوجود می‌آورد و حتی شرایط و زمینه‌های لازم برای ظهور گروه‌های جدید سیاسی- اجتماعی بوجود می‌آورد.
وی گفت: براین اساس انتخابات به عنوان عرصه مبارزه در رقابت گروه‌ها، تشكل‌ها، اندیشه‌ها، طرحها و دیدگاه‌ها از یك طرف با بسط علایق سیاسی در بین آحاد مردم، آنها را به حقوق سیاسی خودشان آشنا ساخته و باور شهروندان را به رعایت ارزشهای مردم سالارانه تقویت می‌كند و از طرف دیگر رقابت مسالمت آمیز بین گروه‌های سیاسی را برای تصاحب قدرت نهادینه ساخته و موجب تقویت آنها می‌شود.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: این رقابت سالم و در نظر داشتن حریم ها و حرمت های نظام اسلامی و همچنین منافع ملی البته از جمله خواست های عمیق نظام مردم سالاری است.
انتخابات، عامل افزایش اقتدار نظام و امنیت ملی كشور

هادی ابراهیمی اذعان داشت: یکی از مهمترین كاركرد ویژه انتخابات و مشاركت سیاسی مردم، در حوزه خارجی و بین الملل اولا رشد پرستیژ کشور و از سوی دیگر خنثی‌سازی توطئه‌ها و تهدیدات دشمنان می‌باشد كه در عین حال موجب افزایش اقتدار نظام و امنیت ملی كشور می‌شود و دارای پیامدهای مثبت منطقه‌ای و بین‌المللی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

وی اظهار داشت: حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های رای پیام های فراوانی به خارج از مرزهای سیاسی و جغرافیایی کشور دارد. حفظ استقلال کشور با تکیه بر مردم، نمایاندن رشد و بلوغ سیاسی، تبیین الگوی مردم سالاری دینی به عنوان الگوی ایرانی اسلامی متناسب با نیازهای روز جهانی و در نهایت اقتدار ملی مهمترین کارویژه های انتخابات در نظام مردم سالاری دینی می باشد.
انتخابات، عنصری برای رشد بصیرت سیاسی
معاون استاندار مازندران انتخابات و اصل حاکمیت مردم سالاری دینی را عنصری برای رشد و افزایش بصیرت سیاسی دانست و گفت: بصیرت صفتی در شخص است که به او توانایی شناخت سریع راه حق و باطل از یکدیگر را می دهد و البته همچون بسیاری از صفات نفسانی در انسان با زمینه های قبل موجود در انسان نیز در ارتباط می باشد.
وی دلبستگی به دنیا و ثروت اندوزی را از جمله موانع تحقق بصیرت دانست و گفت: در مقابل شناخت حقیقت ولایت و ولی امر زمانه، داشتن فكر و اندیشه و تجزیه تحلیل مسائل، دوراندیشی در امور، پیروی از عالمان وارسته، رعایت ایمان و تقوای الهی و عبرت گرفتن از مسائل گوناگون می تواند به تحقق بصیرت در جامعه منجر شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر