کد خبر: 74425 A

در رودخانه چشمه کیله تنکابن؛

مدیر کل شیلات استان مازندران از رهاسازی بیش از 5/4 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه چشمه کیله شهرستان تنکابن خبر داد.

ایلنا: مدیر کل شیلات استان مازندران از رهاسازی بیش از 5/4 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه چشمه کیله شهرستان تنکابن خبر داد.

به گزارش ایلنا از تنکابن، حسن حبیب نژاد، مدیر کل شیلات استان مازندران، طی گفتگویی با اشاره به مطلب بالا اظهار داشت: به منظور حفظ بازسازی ذخایر در کنار فعالیت‌های بازسازی و لایروبی دهانه رودخانه‌های مهم شیلاتی، حفظ و حراست و جلوگیری از صید آن در زمان مهاجرت و تخم‌ریزی، رعایت قوانین و مقررات صید و صیادی و صید مسئولانه توسط بهره برداران و مشارکت جامعه صیادی، سازمان شیلات ایران، اقدام به تکثیر گونه طبیعی ماهی سفید و تولید انبوه بچه ماهیان اقتصادی دریای خزر از جمله، ماهی سفید كرده است تا ضمن حفظ و بازسازی ذخایر ماهی سفید، به توسعه و پایداری صنعت صید و صیادی و مشاغل وابسته به آن و تامین بخشی از پروتئین مورد نیاز جامعه کمک کند.

وی در ادامه افزود: در سال جاری، سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، با تلاش و ابتکار اتحادیه تعاونی های پره استان و همکاری و مشارکت کارشناسان شیلات استان، حماسه ای در بخش تولید به اجرا گزاردند که با استقرار شیل در رودخانه چشمه کیله تنکابن 450 قطعه ماهیان مولد سفید پس از صید به رودخانه مذکور که بوسیله شیل محصور شده منتقل شدند.

حبیب نژاد افزود: با توجه به شرایط مساعد رودخانه چشمه کیله و سنگلاخی بودن محیط که محل امنی برای تکثیر طبیعی است، ماهیان مولد به روش طبیعی تخم ریزی که در نهایت با تلاش شبانه روزی پس از یک دوره 45 روزه حدود 5/4 میلیون قطعه بچه ماهی سفید تکثیر و در شاخه اصلی رودخانه چشمه کیله رهاسازی شدند.

مدیر کل شیلات استان اظهار امیدواری كرد: با استمرار این حرکت بتوان توسعه پایدار صید و صیادی را فراهم آورد.

 شیلات با ایجاد مراکز تکثیر و بازسازی ذخایر در جهت حفظ و بازسازی ذخایر، از ابتدای فعالیت تاکنون حدود یک و نیم میلیارد قطعه بچه ماهی سفید به گونه مصنوعی تولید و به رودخانه های منتهی به دریای خزر رهاسازی كرده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر