کد خبر: 74590 A

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد آمل:

باید برای شاعران و مفاخر فرهنگی که هم‌اکنون در بین ما هستند هم همایش برگزار کنیم.

ایلنا:رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل خواستار همت و تلاش مضاعف مسئولان در معرفی مفاخر به هموطنان شد.

به گزارش ایلنا از آمل،محمد محمدی در همایش استانی بزرگداشت مرحوم محمد چامه‌سرای آملی یکی از شعرای بزرگ مازندران و یازدهمین سال درگذشت وی در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی و هنری ولی عصر(عج) بیان داشت: استاد چامه‌سرا یکی از بزرگان شعر و ادب این شهرستان بود که آثار او از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است.

وی در بیان ویژگی‌های بارز استاد چامه‌سرا عنوان کرد: استاد چامه‌سرا از لحاظ ادب و ادبیات از بسیاری از بزرگان شاعری کشور هم بالاتر بوده است.

محمدی با اعلام اینکه باید همایش استاد چامه‌سرا ملی شود، گفت: باید برای شاعران و مفاخر فرهنگی که هم‌اکنون در بین ما هستند هم همایش برگزار کنیم.

این مسئول با اعلام اینکه نام ابوالقصاب آملی که ابوعلی سینا و بسیاری از بزرگان شاگردش بودند در شهر به چشم نمی‌آید، اذعان داشت: شورای نامگذاری شهر برای نام نهادن یکی از خیابان‌ها و یا معابر اصلی شهر به نام استاد چامه‌سرا موافقت کرده است.

وی افزود: اصفهان را همه به عنوان شهری تاریخی و فرهنگی می‌شناسند، بیشتر کوچه و خیابان‌های این شهر نیز به نام مفاخر و بزرگان ادبی، فرهنگی و علمی آن نقش بسته است ولی مازندران را همه استانی تورسیتی، خدماتی و صنعتی می‌دانند.

محمدی با اعلام اینکه مازندران یکی از برترین استان‌های فرهنگی، علمی، معرفتی، دینی، مذهبی و ادبی کشور بوده و نخستین پایتخت علویان است، تصریح کرد: آمل نیز یکی نخستین مراکز فرهنگی ایران بوده، 16 بار نام این شهر در شاهنامه ذکر شده و در زمان ایلخانان در این شهر سکه وجود داشت.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل با اعلام اینکه نباید بیشتر افراد کشورمان، مازندران را استانی توریستی و تولیدی بدانند و از وجه فرهنگی و ادبی آن مطلع نباشند، اذعان داشت: باید همه مردم و مسئولان در معرفی مفاخر به هموطنان‌مان همت کنند که عمده این کم‌کاری‌ها به مسئولان باز می‌گردد.

محمدی در این استان بر روی کوچه و معابر نام همه شخصیت‌ها به چشم می‌آید جزو مفاخر فرهنگی، گفت: چاپ کتاب، برگزاری همایش‌ها، نامگذاری میادین و خیابان‌های اصلی شهر به نام مشاهیر و بزرگان باعث شناساندن بزرگان ما به دیگران می‌شود زیرا فرهنگ هویت انسان است، مازندران از فرهنگی‌ترین استان‌های کشور بوده و قدمت فرهنگ مازندران و آمل به سالیان بسیار دور باز می‌گردد.

 در این همایش استانی شش شاعر برجسته استان مازندران از شهرهای مختلف آثار و سروده‌های خود را قرائت کردند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر