کد خبر: 796 A

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خبرداد:

علی رغم آزمایشات مختلف حیوانی و بالینی در انسانها ضرورت دارد داروها بعد از ورود به بازار از نظر بی خطر بودن تحت نظر باشند.

ساری –ایلنا:معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: در گروه هایی از پزشکان عمومی ۱۰ تا ۱۵ درصد تجویز داروهای آنتی بیوتیک و تزریقی کاهش یافته است.

به گزارش ایلنا از ساری،دکتر ابراهیم صالحی فرعصر سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران ضمن بیان خبر بالا، فرهنگ سازی، بررسی نسخ و ارایه بازخورد به پزشکان، را در ارتقا شاخص نسخه نویسی تاثیر گذار دانست و افزود: همچنان دگزامتازون پر مصرف ترین دارو در بین مردم است.

وی، با اشاره به اینکه متوسط کل اقلام دارویی ۱ دهم کاهش یافته، افزود: سالانه ۶ میلیون نسخه در مازندران بررسی می شود که یک تا ۲ دهم آمار بسیار خوبی می تواند باشد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه عوارض جانبی داروها در زمان مصرف و عرضه در بازار شناخته شده نیست، تصریح کرد: به همین منظور سیستم کارت زرد در بیمارستانها راه اندازی شد تا دارو را بعد از ورود به بازار از نظر عوارض آن مورد بررسی قرار می دهد.

دکتر صالحی فر ضمن اشاره به اینکه این سیستم استاندارد و بین المللی است خاطرنشان ساخت: در این سیستم عوارض داروهای عرضه شده بعد از بررسی ثبت و به سازمان غذا و وداروی وزارت بهداشت ارسال می شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: سیستم کارت زرد بر داروهایی جدیدی که عوارضشان به طور کامل شناخته شده نیست، تاکید دارد.

دکتر صالحی فر، عوارض تهدید کننده حیات- تغییر در درصد میزان بروز عوارض جانبی داروهای قدیمی و عوارض منجر به فوت را از جمله مواردی دانست که الزاما در سیستم کارت زرد گزارش می شود.

وی با تاکید بر اینکه پرونده بی خطربودن داروها هیچ گاه از نظر ما بسته نمی شود، گفت: علی رغم آزمایشات مختلف حیوانی و بالینی در انسانها ضرورت دارد داروها بعد از ورود به بازار از نظر بی خطر بودن تحت نظر باشند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر