کد خبر: 90049 A

نویسنده و منتقد سینما درگفتگو با ایلنا:

ظاهرا آنچه از گفتار و رفتار متولیان فعلی سینمای كشور بر می آید آنها نیز علاقه مندند بیشتر امور را در كنترل خودشان داشته باشند.

ایلنا: علیرضا سعیدی کیاسری؛ نویسنده و منتقد سینما گفت: آنچه در چند سال گذشته بر خانه سینما گذشته است، در واقع مشکلات سلیقه‌ای و کاملآ شخصی از سوی مدیران سینمایی است که در چند سال اخیر با پرداختن به حواشی، ماجراجویی و ایجاد شکاف عمیق میان صنوف، هزینه سنگینی را بر بدنه سینمای ایران وارد نموده و پویایی آن را به قهقهرا کشانده‌ است.

به گزارش ایلنا از ساری، علیرضا سعیدی کیاسری در گفتگو با خبرنگار ایلنا در ساری اظهار داشت: ظاهرآ آنچه از گفتار و رفتار متولیان فعلی سینمای کشور بر می‌آید، آن‌ها نیز علاقه‌مندند بیشتر امور را در کنترل خودشان داشته باشند، اما حقیقت آن است که تقویت نهادهای مدنی زمینه رشد و ارتقاء کمی و کیفی سینمای ایران را در دراز مدت رقم خواهد زد.

این منتقد سینما تصریح کرد: سیاه نمایی گذشته، اتهام سیاسی کاری برای نهادی چون خانه سینما و مظلوم نمایی در برابر افکارعمومی دستاویز نخ‌نما شده مدیران سازمان سینمایی در برابر افکار عمومی است.

سعیدی کیاسری با تامل برانگیز دانستن ایجاد فضای ناامن در عرصه فعالیت‌های حرفه‌ای از سوی مدیران سازمان سینمایی افزود: انحلال غیرموجه خانه سینما در آغاز دولت دهم و اکنون نیز پلمب این مرکز تاثیرگذار به‌ عنوان نهادی مستقل و مردم نهاد در پایان کار دولت، چه پیامی جز عدم رویکرد مثبت متولیان فرهنگ و هنر و مدیران سینمایی کشور برای توسعه و تعمیق و تعالی سینمای مستقل، اندیشه‌ورز و تفکر محور ایران می‌تواند داشته باشد؟

وی راه نجات سینمای ایران را ایجاد و تقویت نهادهای مدنی قانونمند دانست و خاطرنشان کرد: بحران فرهنگی و اقتصادی زمانی از سینمای ایران فاصله می‌گیرد که مدیران دولتی به فعالیت نهادهای مدنی اعتقاد داشته باشند. به عبارت دیگر مدیران دولتی باید به این باور برسند که برای رشد و تعالی سینمای ایران، تشکل‌های مدنی را در کنار خود احساس کنند نه در برابر خود.

این فیلمنامه نویس گفت: خانه سینما در میان اکثریت قریب به اتفاق اهالی سینما از جایگاه مقبول و شایسته‌ای برخوردار است و جبهه‌گیری غیرمعقولانه سازمان سینمایی در برابر خانه سینما به‌عنوان یک مجموعه مردم نهاد، در آینده‌ای نزدیک دستاوردی جز ابراز پشیمانی و شرمندگی برای آنان نخواهد داشت.

وی افزود: بر خلاف عملکرد مدیران فرهنگی و سینمایی دولت دهم، رویکرد دولت تدبیر و امید و به ویژه رییس جمهور منتخب، ارزشگذاری و تقویت تشکل‌های غیر دولتی مستقل و صنفی در عرصه فعالیت‌های فرهنگی و هنری با محوریت دولت فرهنگی و فرهنگ غیر دولتی است که چشم انداز روشنی را برای سینمای افتخار آفرین ایران ترسیم می‌کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر