کد خبر: 37007 A

به منظور افزایش فضای سبز و رونق اقتصاد آبخیزنشینان و روستاییان، طرح کشت بادام در اراضی شیبدار ازسال1370در استان درحال اجرا است.

اراك - ایلنا: به منظور افزایش فضای سبز و رونق اقتصادآبخیزنشینان و روستاییان، طرح کشت بادام در اراضی شیبدار ازسال1370در استان درحال اجرا است.

به گزارش ایلنا ابوالفضل نوری معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: تاکنون عملیات بانکت بندی و کشت نهال و بذر بادام بر لبه بانکتها و علوفه کاری و یا کشت رایج منطقه در بین بانکتها،درسطحی بالغ بر2000 هکتار از حوزه های آبخیز استان مرکزی به مرحله اجرا رسیده و به دلیل سود اقتصادی صاحبان اراضی با استقبال خوبی مواجه شده است.

وی بیان داشت: در این طرح نهال و یا بذر بادام (هر هکتار از اراضی 250 اصله) و علوفه کاری متناسب با موقعیت محل و با احداث بانکت در اراضی شیبدار کاشته می شود.

نوری خاطرنشان کرد: داشتن بارندگی سالانه 300 میلیمتر و ارتفاع 1700 متری از سطح دریا و خاک حاصلخیز از شرایط اختصاصی این اراضی است.

وی هدف از اجرای طرح را استفاده بهینه و پایدار از عرصه‌های مستعد و شیب‌دار کم‌بازده و افزایش درآمد بهره برداران، ذخیره نزولات آسمانی و جلوگیری از جریان هرزآبها و...دانست.

معاون منابع طبیعی استان مركزی درپایان گفت:حجم ذخیره آب در هر هکتار و درسطح بانکتها به مقدار 1200 مترمکعب درسال می باشد، که باعث جلوگیری از فرسایش بی‌رویه منابع آب و خاک،اثرات مناسب زیست محیطی و اکوسیستم، تقویت مبانی اقتصادی،معیشتی و زندگی روستاییان، و افزایش عمر مفید سدهای مخزنی احداث شده درحوزه های آبخیز است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر